zippo

bir çakmak markası. hikayesi yanlış hatırlamıyor isem bir kadının rüzgarda sigarasını yakamaması ve bunu gören kaynakçı birinin gözenekli hava alan uç kısımı rüzgarda yanabilecek şekilde tasarlama fikri ve nihayetinde zippo adını verdiğimiz çakmakları üretmesidir. dupont ile beraber en popüler çakmak markasıdır.
bu firmanın ürettiği bir de cep sobası vardır. çakmaklarında kullanılan zippo gazıyla çalışır. soğuk kış günlerinde dışarıda elleri ısıtmak için iyi bir araçtır.
aynı firma tıpkı kibrit gibi yanan ancak kibrit kutusu şeklindeki kabında zippo gazı bulunan ve onun üstüne vidalı kibrit çöpü şeklinde metalden oluşan bir yapıya sahip mekanik kibritte üretmiştir.
gençliğimizde "acaba erkek arkadaşıma ne hediye alsam" diye düşünen güzel kızlarımızın üzerine isim, tarih vs. yazdırarak iyice ilan-ı aşk ürününe döndürmüş olduğu bir çakmak markası. sadece çakmak markası demek ne derece doğru tabi o da tartışılır.
vietnam'da kullanımının yüksek olduğu söylenir, aynı zamanda şehir efsanesi midir bilinmez, savaş esnasında oldukça hikayelere konu olduğu da konuşulmaktadır.
orijinal olup olmadığı ise kapağının sesinden anlaşılır.
bknz:
orijinal: http://zippom.com/wp-content/uploads/Zippo_echt.wav
sahte: http://zippom.com/wp-content/uploads/Rippo_unecht.wav
genelde gazla jet yakıtıkerozin veya kerosen le çalışan gövdesi metal çakmaklar üreten firma ,kullanımı rahat olan çakmakların asıl amacı şık bir görünüm elde etmekle beraber zenginliği göstermek de bi amaçtır
hakkında o kadar fazla kuruluş hikayesi anlatılmaktadır ki bunlardan biri de vietnam savaşı sırasında gerek sık yağışların görüldüğü gerekse de rüzgarlı bir iklime sahip orman koşullarında askerlerin sönmeyecek şekilde tasarlanmış bu çakmak sayesinde hem aydınlanmak hem ısınmak hem de tütünlerini yakabilmeleri için özel olarak tasarlanması hikayesidir. bu hikaye daha olasıdır çünkü savaş dönemi sanayisi ve teknolojisi ikinci dünya savaşı ve sonrası günümüz endüstrisine oldukça köklü yön vermiştir. almanya için konuşursak hitler'in ikinci dünya savaşı sırasında yere devrildiğinde hemen kolayca düzeltilmesi için üretimine başlattığı volkswagen beetle tarzı arabaların günümüzde gelişip volkswagen'i otomotiv devi bir marka haline getirmesi aşikardır. ayrıca soğuk savaş döneminde savaş belgeselcileri ve orduda görevli kameramanlar için özel olarak üretimine başlanan zenit marka sovyet kameraların soğuk savaş döneminden sonra en kaliteli kameralardan biri olması da bir diğer örnektir. bu yüzden her koşulda rahatlıkla yanan zippo çakmaklar için de bu hikaye de oldukça mantıklıdır.
zippo farklı tasarımlarda bulabileceğiniz, alt haznesini ayrı olarak da satılan gaz yağıyla doldurup kullanmaya başlayabileceğiniz dayanıklı çakmaklardır. ben özellikle yurtdışında bulunan hardrock cafelerden o cafelere özgü tasarlanmış zippoları alıp biriktirmeyi seviyorum.
ortam arasında tokatlanmaya en müsait, klink sesiyle açılırken bile mest eden, karakteristik modellerini daha çok sevdiğim, çocukluğumda yanma süresini test amaçlı yanar halde ahşap sehpada unuttuğum ve sehpanın akıbeti yüzünden annemden şapalağı yediğim çakmak.
bugüne kadar en az 10 çeşidini kullandığım ve hepsinide çaldırdığım çakmak türü.

zippoyla yakılan sigaralar bana ayrı bir keyif veriyor. zippoyu çaktığımızdaki o benzin kokusu o ses, masanın üstündeki o duruşu karizmatik adam kullanır zippoyu kesinlikle boş adam işi değildir.

binbir çeşit deseni vardır zipponun herkese her tarza hitap eder. benim favorim reg h pol chrome modeli en son kullandığım ve çaldırdığımda buydu, entryi girerken yine sövüyorum çalan kişiye tekrar bir zippo alırsam yine bu modelden alırırım.
1932 de kurulan çakmak üreticisi zippo nun kurucusu george g. blaisdell ir. abd de kurulan zippo nun en önemli özellikleri rüzgarda yanması ve çıkardıkları kapak sesidir. eğer çakmak bozulursa şirket bunu kayıtsız şartsız tamir veya yenisini temin eder.
henüz sigarayı bırakmamışken kullandığım metalik değil de renkli ve yumuşak dokulu modellerini özel olarak çok sevdiğim bebeksi çakmak markası. heybe gibi çantalarımın içinde asla bulunamayan çakmak azabına son verendir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler