zingat

yeni açılmış ve istanbul metrolarında sıkça reklamları dönen anladığım kadarı ile doğan grubuna bağlı online emlak sitesi. yaşam skoru komşuların eğitim durumu gibi butik emlakçılık özellikleri var. diğer illerde nasıl veri sunuyor bilemiyorum ama sanki sırf istanbul için çalışıyorlar gibi duruyor.

https://www.zingat.com
mahalleler için ortalama ev fiyatları ve kira gelirlerinin yanısıra, mahalle sakinlerinin eğitim durumunu, yaş aralığını ve medeni durumlarını grafikler halinde veren bir emlak sitesi.

ilçe/semt bazında fiyat ortalamaları verme olayı matematiksel olarak gayet olası. nitekim sahibinden de denedi bir süre. hala metrekare başına fiyatları veriyor ama çok verimsiz ve kullananı da pek görmedim açıkçası. mahallelerin sosyal yaşantılarını, demografik bilgilerini de eklemeye çalışan başka emlak siteleri oldu zamanında. maalesef tutturamadı kimse. zingat, benim gördüğüm kadarıyla, bunu en iyi yapan site konumunda şu anda.

ankara'da birkaç mahalleyi kontrol ettim, %100 doğru demek mümkün olmasa da akla mantığa uygun oranlar verilmiş. istanbul'da özellikle merkeze yakın mahallelerde daha da ince sonuçlar veriliyor olmalı zira onlar daha çok kafama yattı. sonuçta ülkenin tüm ekonomik hareketinin istanbul'a tamamen bağımlı olduğu gerçeği bir yana, nüfus itibarıyla da istanbul'da yaşayan daha fazla müşteri olduğu için hizmeti verimlileştirmeye (bu durumda bahsettiğim istatistikler ve ortalama ev değerleri) istanbul'da yaşayanlardan başlamaları normal.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler