yandex haritalar

google maps'e rakip olabilecek bir harita sitesi. hatta çok daha iyisi çünkü google maps'te sokaklara yakınlaştıramıyorken bunda istediğiniz kadar yakınlaştırabilirsiniz tabi bunun sebebi rus yapımı yandex uydularının amerikan yapımı amerikan uydularından daha kaliteli olması değil google güvenliği gerekçe göstererek yakınlaştırmayı buğularken yandex ile dilediğiniz gibi yakınlaşabiliyorsunuz sokaklara ama şu da var google maps'in sokak görüntüleri çok daha fazlayken yandex haritalarda sadece şehir merkezlerinde sokak görüntüleri mevcut.
oldukca faydali ve basarili ancak halen google maps'in cok gerisinde olan harita uygulamasıdır.

google maps'in verdiği kullanım kolaylığı, göz yormayan tema ve en önemlisi dogruluk oranı yandex'te bir tık geride
yandex.haritalar, istanbul ve ankara’daki kullanıcılara güncel trafik durumunu gösteren haritalar sunuyor. trafiğin sıkışıklık derecesine göre ilgilendiğiniz rotayı yeşil, sarı veya kırmızı olarak gösteren bu servis ile trafiğin tam olarak nerelerde serbest veya sıkışık olduğunu görmek ve hatta belirli bir rotada araçların ortalama olarak hangi hızda ilerlediklerini incelemek mümkün.
en güzel olayı kullanıcılara trafik durumunu sunup kullanıcılara trafikte diğer şoförlerle v.b. mesajlaşma imkanı sunması.google maps ile kapışacak seviyede değil (kullanım oranlarına bakarsak) ancak çok başarılı bir harita uygulaması.
güzel bir şeyler yapalım derken çok fazla ayrıntı ile ekran doldurulmuştur.
google haritalara göre internetsiz konum bulmada daha başarılıdır.
hatta bulunduğunuz bölgenin haritasını indirebilir, çevrimdışı iken de uygulamadan faydalanabilirsiniz.
sokak isimlendirmede hata yok denecek kadar azdır.
eğer yandex map türkiyede çalışma yapmamış olsaydı google map türkiyede belki hala yoktu.bu yüzden bile teşekkür edilebilir.trafilk yoğunluu hakkında en doğru verileri yandex mapin verdiğini düşünmekteyim.
bu uygulama tam yurdum insanına göre dizayn edilmiş. örneğin manisa izmir yolunda trafik var kullanıcılar yol üzerine anonim olarak not bırakabiliyor. öyle notlar gördü ki bu gözler. örneğin adamın teki akşam galatasaray-akhisar maçı ne olur yazmış başka bir adam ms 1 bas bir araba daha al yazmış vs vs. güzel bir uygulama. ama art niyetli yada suçlu olan insanlar bu uygulamayı kullanarak radar yada çevirme gibi olaylardan yırtabilirler. dikkatli olmak lazım.
google maps'e kesinlikle rakip olamayacak bir harita sitesi. türkiye pazarında olsa bile ispanyada ve bazı avrupa ülkelerinde verimli bir şekilde çalışmamaktadır. hatta ispanyol bir arkadaşım ispanya'da kullanmaya çalıştığımı görünce şaşırmış ve ülkede en verimli google maps'in çalıştığını söylemişti.
google maps kadar iyi altyapıya sahip değil fakat daha farklı kullanım özelliklerine sahip olması önemli bir artısı.mesela harita üzerinde geçtiğiniz yerlere notlar bırakabiliyorsunuz.radar mı var,yaz babacım orda nota senden sonrakiler de faydalansın dimi
türkiye özelinde konuşursak, güncel trafik bilgilerinin yanısıra, muadili google street view'un aksine çok daha fazla caddeyi veya sokağı çekmiş olan panorama özelliğiyle sanal tur atma, muhit inceleme olayını google maps'ten daha verimli şekilde yapabileceğiniz bir harita hizmeti. en basit örnek kendi oturduğum sokak. google'da yokken yandex'te var. ev bakarken çok faydalı bir özellik bu. tepeden görmekle hizadan görmek arasındaki farkı anlatmaya gerek duymuyorum. umarım google da türkiye'deki hizmetlerini avrupa'daki seviyeye çeker, ama yandex ülkemize öncelikli yatırım yapmış olmasının avantajlarını haritalar gibi hizmetlerde, kullanım oranının yüksekliğiyle alıyor.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler