yahoo

bilinen en eski e-mail hizmeti verenler arasında hala bugüne kadar gelebilmiş gelebilmiş nadir teknoloji şirketlerinden birisidir. sadece e-mail hizmeti vererek ayakta durabilmek bence büyük bir başarı. kendisinden çok sonra çıkan google yandex gibi e-mail sağlayıcıları trafikten tutun da şehir görünümüne kadar giderken yahoo'nun sadece e-mail ve finans hizmeti vererek ayakta durabilmesi başarı denilebilir.

http://www.yahoo.com
ocak 1994'te kurulan tarihi eser statüsündeki web portalı. hatta daha "portal" tabiri yokken yahoo vardı.

klasik portal hizmetinin yanısıra arama motoru ve mail hizmetiyle de dönemin öncülerindendir. büyüdükçe büyümüş, adeta o dönemin google'ı gibi her mecraya el atmış, birçok hizmeti ve siteyi satın almıştır. yenilmez gibi görünürken de bir gün google gelip yahoo'yu birçok alanda geçmiş, esamesi okunmaz hale getirmiştir.

günümüzde yahoo hala dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri olsa dahi 90'ların sonundaki ve 2000'lerin başındaki o tüm interneti domine etmeye çalışan halinden çok uzaktır. halen çok popüler olan finans ve spor hizmetlerinin yanısıra sahibi olduğu tumblr ve flickr sayesinde alakalı kalabilmektedir.
bana hep rahmetli bulent ecevit’in basbakanligi donemini hatirlatan, hotmail ile sagladigi e-mail hizmetiyle bir donemin firtinalar koparmis, ilk e-mail adresimi aldigim, yanlis ustune yanlisticari politikalar sebebiyle popularitesini mahvetmis, zamaninda google’i satin alabilecekken almamis ve artik bitik durumda olan sirket.
yahoo için zamanın internet piyasasının fenomeni desek cuk oturur.
koskoca yahoo kendisi stratejik hatalar ve kararlarla kendi sonunu hazırladı. 2-3 kere google'ı satın alma şansları varken her defasında fiyatı yüksek bulup satın almayarak tüm herşeyini zamanla google'a kaptırdı.

hikaye: 1998 yılında yahoo bir internet deviyken, google daha yeni kurulmuştu ve paraya ihtiyaçları vardı. larry page ve sergey brin, google’ı satmak için yahoo’nun kapısını çaldı ama kapı yüzlerine kapatıldı. iki sene sonra google çok hızla büyüdü ve yahoo’nun arama motoru başarısız oldu. bu sefer yahoo, google’ın kapısını çaldı ve arama motoru olarak google’ı kullanmaya başladı. bu firmanın yaptığı ikinci büyük stratejik hataydı. firmanın üçüncü büyük hatası ise 1999 yılında broadcast.com’u 5.7 milyar dolara satın almaktı. bu para tabiri caizse buhar olup gitti. 2002 yılında google tekrar yahoo’nun kapısını çaldı bu sefer 5 milyar dolar istedi. yahoo yine hayır diyerek son şansını da tepmiş oldu.

yahoo’nun stratejik hataları bunlarla da sınırlı kalmadı. internetin bahtsız bedevisi yahoo, 2006 yılında çok önemli fırsatı daha tepti. facebook, yahoo’nun kapısını çalmış ve 1 milyar dolara anlaşma noktasına gelinmişti. son anda cimrilik yapan yahoo, fiyatı 850 milyon dolara indirdi ve mark zuckerberg lanet olsun size deyip satıştan vazgeçti. bu satın alma gerçekleşseydi yahoo şu an 100 milyar dolarlık facebook’un sahibi olacaktı.

dipnot: hikayenin tamamı xlarge.com'da mevcuttur.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler