world of warcraft battle for azeroth

blizzard'ın mmorpg oyunu olan world of warcraft'ın yeni duyurulan genişleme paketidir. bu genişleme paketi hikayesinde düşman iki ittifak olan alliance ve horde savaşını konu alacak ve yeni bölge olarak kul-tiras ve zandalar gelecek. karakter üst seviyesi de 120 level olacak. her genişleme paketinde olduğu gibi yeni battleground ve dungeonlar da var.

blizzard'ın şuanki hikayeyi nereye bağlayacaklarını bilemeyip popülist bir tercih yapması sonucu çıkacak world of warcraft genişleme paketi. biraz animelerdeki filler'lara benziyor. bu paketle oyuncuları oyalayalım, asıl hikayeyi geliştirene kadar zamanımız olsun birazcık diyorlar. bir kaç sene önceki blizzcon'da ek paketlerin artık daha sıklıkla geleceği açıklanmıştı ama bu şekilde devam edeceklerse arasını biraz daha açabilirler diye düşünüyorum.

tabi ki alacağım, alacağız çünkü inanılmaz merak ediyorum. gameplay'deki geliştirmeler, yeni haritalar, classlar, raidler vs. en merak ettiğim de raidler olacak açıkçası. horde vs. alliance paketinde nasıl bir raid olacak mesela?
blizzcon 2017'de yine bir sinematik eşliğinde duyuruldu.
çıkış tarihi henüz belli değil, 2018'in ikinci yarısı gibi tahmin ediliyor.
resmi sayfası burada:

konu:
alliance, undercity'nin üstündeki lordaeron yıkıntılarını kuşatmış, horde teldrassil'i ateşe vermiş, sonunda horde ve alliance birbirine girmiş, savaş başlamış. iki tarafın da bu savaşta yeni müttefiklere ihtiyacı var, bu yüzden bir yandan yeni ırkları kendi saflarına da katmaya çalışıyorlar.

yeni en üst level'ımız: 120

yeni ırklar:
void elf, lightforged draenei, dark ıron dwarf (alliance)
highmountain tauren, nightborne, zandalari troll (horde)
- yeni ırklar bu sefer "allied races" adıyla, biraz farklı bir sistemde ekleniyor, iki tarafta da 3'er alt ırk (sub-race) var.
- bu ırkları yeni eklentide yaptığımız görevlerle açabiliyoruz, ırkları açtığımızda level 20'den itibaren karakter ekranımızdan açıp onları seçerek oynama şansımız olacak, level 110 yaptığımızda da her birinin kendine has heritage armor'unu açabilme şansımız olacak, bu heritage armor'ların sınıfı yok ve sadece görsel amaçlı, bu ırkı oynarken üstündekini değiştirmek için, cloth'a da plate'e de, diğer türlere de transmog edilebiliyor.
- ırkları açtıktan sonra parasını verip eski karakterlerinizi de bu ırklara race change yapabileceksiniz.
- eklentinin ileriki zamanlarında yeni alt ırklar eklenecek.
- yeni ırklar için karakter ekranımıza 6 yeni karakter slot'u eklenecek (şu anda 12 class türü olduğu için her server'da 12 karakter açabiliyoruz)

yeni bölgeler:
- alliance için: kul tiras
- horde için: zandalar
her ikisinde de üçer alt bölge var. en üst level'a geldiğimizde iki taraf için de bütün harita açılacak.
- 10 yeni dungeon gelecek, her bölgede bölge sonu görevleriyle levellarken bir kısmını yapabiliyoruz, en üst level'a gelince hepsi iki tarafa da açılacak, mythic+ sistemi de aynen devam edecek.
- "ul'dir" ilk raid'imiz, eklenti çıktıktan bir süre sonra açılacak (legion'daki emerald nightmare gibi)
- yeni bir pvp battleground (7.3.5'te eklenecek) ve iki yeni arena geliyor.
- uçma yine warlords ve legion'daki gibi pathfinder sistemiyle gelecek ve bir süre sonra (muhtemelen 8.2.0 yamasında) açılacak.

- "war campaign" yeni garrison ve order hall tarzı ana üssümüz olacak

- legion'la gelen world quest'ler ve emmissary chest'ler yeni bölgelerde de aynen devam edecek.

- legion'da gelen legendary sistemi ve artifact silahlar gidiyor, yerine bizzat gezegenimizin titan'ı azeroth'un hediyesi olan "heart of azeroth" adında artifact bir neck geliyor, bu eklentide de onu geliştirmekle uğraşacağız, geliştikçe bütün giydiklerimizi etkileyecek.
- "ısland expedition": 3 kişilik yeni scenario modu, bölgedeki keşfedilmemiş adalarda geçecek, karşımızda trash ve boss'lar dışında 3 tane de zeki düşman olacak, haritaları rastgele oluşturulacak, hiçbir ada birbirinin aynısı olmayacak.
- "warfront": 20 kişilik yeni raid modu, eski warcraft oyunlarının gerçek zamanlı strateji detaylarının üstüne kurulu, karşı tarafla savaş halinde pvp temalı bir pve modu.
ayrıca eklenti ile gelen diğer değişiklikler:
- türlü yeni karakter özelleştirmeleri gelecek (detayları henüz belli değil).
- erkek orc'lar thrall'ın cataclsym'den beri durduğu gibi dik durabilecek
ayrıca bunu istersek barbershop'dan bile yapabilecekmişiz

- eski bölgelerde artık legion'daki gibi level'a göre bölgedeki quest'ler ve mob'lar bizim level'ımıza göre otomatik seviyelendirilecek (belli aralıklarla olacak, 20-40, 40-60 gibi)
- levellarken eski eklenti paketlerinin bölgeleri arasında seçim yapabilme olacak, mesela 60-80 arası the burning crusade ya da wrath of the lich king'den birini seçip orada levellayabileceksiniz.
- pvp ve pve server farkı kalkacak, artık herkes pve (normal) serverlardaki gibi /pvp komutu ile isterse pvp'yi kapatıp açabilecek.
- warlock'lara yeni büyü efektleri gelecek.
- timewalking sistemi genişletilecek (7.3.5'te ulduar ikinci tw raid olarak ekleniyor)
- şifre koruma için hesabınıza authenticator eklerseniz başlangıç çantanızın kapasitesi artacak.
- queen azshara da bu eklentide ileride bizzat karşımıza çıkacak
https://worldofwarcraft.com/en-us/battle-for-azeroth

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler