wordpress

ücretsiz ve açık kaynak kodlu dünyanın en popüler blog / websitesi yazılımlarından biri.

kolayca eklenebilen binlerce eklentisi, ücretli / ücretsiz milyonlarca teması, kolay ve anlaşılabilir yönetim panelleri ile günümüzde en çok tercih edilen scriptlerden olmayı başarmıştır. önceleri blog sistemi olarak çıkmış olsa da günümüzde ağırlıklı haber siteleri olmak üzere bir çok firma web sitesinde wordpress tercih etmektedir. resmi sitelerinde yazan şu ifade zaten bir çok şeyi anlatır nitelikte ;

"web’in 28%'inden fazlası wordpress üzerinde çalışıyor. wordpress.com, yepyeni blogculardan time'a cnn'e, techcrunch'a ve çok daha fazlasına kadar herkese ev sahipliği yapıyor."

kurulumu oldukça basittir. tüm dosyaları sunucumuza yükledikten sonra site adresinize giriyorsunuz ve karşınıza çıkan kurulum ekranına veritabanı yolu, veritabanı kullanıcı adı, veritabanı şifresi gibi temel 3-5 bilgiyi giriyorsunuz, sonra kur butonuna basıyorsunuz. ve siteniz / blogunuz hazır. buradan sonrası tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. ücretsiz veya ücretli temalardan birini seçebilir ve kolayca aktif hale getirebilirsiniz. sonra yüz binlerce eklenti arasından kendinize uygun olanları da yine ücretsiz veya ücretsiz olarak sisteminize entegre edebilirsiniz. temaların veya eklentilerinizin daha yeni versiyonu yayınlandığında otomatik olarak tek tıkla güncelleyebilirsiniz.

tüm bunları yapabilmek için en ufak kod bilgisine dahi ihtiyaç duymazsınız. tabi eğer bilginiz varsa ortaya daha güzel, daha profesyonel şeyler çıkarabilirsiniz.

türkçe versiyonu indirip kullanmak için şu bağlantıyı takip edebilirsiniz;
https://tr.wordpress.org/
kendi şirket sitesini kendim oluşturduğum platform. gayet basit şekilde oluşturuluyor. onlarca ücretsiz temadan birini seçip düzenliyorsunuz. alın site bir web sitesi.
bir web sitesi yapabilecek kadar css html ve js bilgim olmasına rağmen onca işimin arasında oturup da kendime yok paneliydi yok tasarımıydı diye saatler harcamaktansa wordpress aracılığla siteyi oluşturup yayınladım.

benim ihtiyacım adresimin ve telefonumun yazdığı statik bir site idi ve çok alengirli işlerle uğraşmıyorsanız, ki uğraşıyorsanız bile bir çok ihtiyaca cevap verebiliyor, bu platform tam size göre.

websitem yayında 5 dakikada oluşturdum, mail servisi olarak da (bkz:gsuite) kişi başı cüzi bir ücret karşılığı bildiğim gmail hesabı gibi kullanıyorum. maillerim uçtu mu serverda sorun mu oldu vs vs tonla sıkıntıdan kurtarıyor.

zaten çok profesyonel bir siteye sahip olmak ve o site üzerinden para kazanmak istiyorsanız profesyonellerle çalışmanızda fayda var. aksi durumda wordpress işinizi fazlasıyla görecektir.
"wordpress uzmanı" diye bir meslek çıkaran, web sitesi yazılımı. öyle ki artık pek çok yerde "wordpress uzmanı aranıyor" şeklinde iş ilanı görmek mümkün. hadi bir işletmenin kendi bünyesi içerisinde, kendi web sitesi için olanını anlarım da koca koca yazılım şirketleri bile artık bu "hazır" diyebileceğimiz siteyi "uzman"larına tasarlatıp müşterilerine satıyorlar. hoş, alan-veren memnunsa bize ne yani. ama insan sektör de bir gelişsin istiyor yani.
bir web sitesi oluşturmak için her şeyin elinizin altında olduğu, en güvenilir ve kullanımı en kolay platform. ben bu işten pek anlamam diyen ama bilgisayarla biraz olsun haşır neşir olan herhangi biri bile bu platform üzerinden kolayca kendi sitesini oluşturabilir. basit bir blog sayfasından, profesyonel bir internet sitesine kadar geniş bir yelpaze içerisinde kendinizi geliştirme şansınız var.
wordpress'e yeni başlıyorsanız, wordpress.org ile wordpress.com arasındaki farkı merak ediyor olabilirsiniz .

wordpress.com ve wordpress.org arasındaki en önemli fark, web sitenizi kimin barındırdığıdır .

wordpress.org , kendi blog veya web sitesi barındırmak için kendi web sunucunuza indirebileceğiniz ve yükleyebileceğiniz ücretsiz wordpress yazılımını bulabileceğiniz yerdir.

wordpress.com , diğer taraftan sizin için barındırma hizmetinin hepsine bakar. yazılım indirmek, barındırma ücreti ödemek veya bir web sunucusu yönetmek zorunda değilsiniz.
kimine itici gelebilir ama, burdan site yapmak çok mu çok mantıklı. geçen ay yıllık 1 milyon geliri olan bir firmaya burdan bir site yaptım adamdan para da almadım. adam beğendi üstelik. türkiye'de olsa şekilcilikten dolayı telefonla uyumsuz, karmaşık ve bir çuval parayla site yaptıranlar var. ama önemli olan ambalaj değil, senin firma olarak sunduğun servistir. yıllık 180$ a iş görecek site çıkartılır.
girişimci arkadaşlarım siteyle kılıfla uğraşmayın, yaptığınızı karşıdakinin anlayacağı şekilde anlatın yeter.
bu site kullanmasını bilene fazlasıyla yeter.
sadece blog değil farklı özelliklere de sahip cms'tir. son dönemde wordpress üzerine e-ticaret geliştirmesi yapan woothemes'in woocommerce adlı eklentisi wordpress'in mucidinin sahip olduğu automattic tarafından satın alınmış ve bu alanda da hızlı bir gelişme görülmeye başlanmıştır.

internetin ortalama %30'unu kontrol etmesinin yanı sıra tüm içerik yönetim sistemlerinin de %60 gibi ezici bir oranı wordpress'tir. e-ticaret alanında da bağımsız dükkanlarda yapılan alışveriş cirosunun %40 civarının woocommerce üzerinden geçtiği hesaplanmıştır. üstelik tüm bu oranlar gün geçtikçe artmaktadır.

hal böyle olunca php developerların yanı sıra wordpress developer gibi bir iş kolu tüm dünyada hızla aranan bir meslek kolu haline gelmiştir.
bireysel teknoloji yazıları yazdığım internet sitem için kullandığım sistem. eğer ayıracağınız zaman ve paranız kısıtlıysa sizi idare edecektir. tasarım ve işlevsellik konusunda sıkıntı yaşamazsınız. tüm ayarlamaları yaptıktan sonra yazılarınızı yazıp kolayca yayınlayabilirsiniz. kullandığım süre boyunca sıkıntı yaşatmamıştır.
dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (cms) birisidir. öyle ki, tüm internet sitelerinin %40'ının wordpress tabanlı olduğu iddia ediliyor. kullanımı oldukça kolay, kurulumu oldukça basittir. eklentileri ise tadından yenmezdir.
eğer bir wordpress siteniz varsa şu eklentileri kullanmanızda fayda var:
1- access watch
2- loco translate
3- yoast seo
4- smtp mailer
5- tinymce advenced
çok fazla tercih edilen içerik portalıdır kendisi.
genel olarak java teknolojisinden yararlanır; java bir programlama dili, javascript kullanılan platform farkı, yani bir script/betik dilidir, ve java programlama diliyle aynı olmadığı doğrudur ama "etkilendiği" teknoloji javadır.

dipnot:genel web tasarım ve oluşturma bilgilerine hakim iseniz, detaylı kod yazılım bilmenize gerek olmadan çok rahat sekilde profesyonel web siteleri kurabilirsiniz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler