windows phone

gerçekten windows phone platformuna kızgınım. 21 ekim 2010 tarihinde ilk ortaya çıkmış ve asıl sıçraması olan windows phone 8.1 işletim sistemi ile o ekosistemin en büyük satışını yapmışlardır. ama asıl konuya gelelim, onlara kızgınlığım lumia 820 gibi bir telefon alıp 4s veya s3 yerine tercih ettiğim günden beri yaşıyorum. tamam üzerinden uzun bir zaman geçti ama şu windows phone biraz gelişseydi keşke. belkide ios kadar stabil android kadar esnek olabilirdi. en öncesinde rekabet olurdu. here maps gibi bence çok iyi bir uygulaması ve müzikleri çevrimdışı kaydedip dinleyebildiğimiz ücretsiz hizmeti vardı. hiç donmaz, kasmaz üzerine klavyesi çok rahattı. fakat ne oldu instagram uygulaması çok geç geldi, 6tag gibi saçma bir program ile avunduk uzun bir süre. sonrasında geldi ama adı instagram beta olarak geçiyordu. whatsapp bile arada veri alamıyordu ve mesajlar geç geliyordu. yine de seviyorduk kamerası güzeldi, arka kapağı değişebiliyordu güzeldi yani. ama sorun telefonda değil windows phonedaydı. sonra android programlarını windows phonea direkt geçiş yapmak istediler. zaten ondan sonrası tamamen bir hayal kırıklığı. windows'un asıl planı mobile kısmını öldürmekmiş ve iş için yaptıkları surface gibi çözümlerle ilgilenmekmiş. bilgisayar konusunda elimiz ayağımız olsa da telefon olarak 3 yıl kullanıp bir çok defa uygulama gelmediği için küfür yediğin bir yer olacak windows.

not. bu süreçte windows phone ismi de windows mobile olarak değişti.
windows phone, android ve ios uygulamaları arasında çeşitlilik sağlayamadığı sürece problemler yaşatmaya devam edecektir. bir android/ios uygulaması windows phone için de geliştirilirse tercih edilebilir. kullanıcılar arasında etkileşim önemli sonuçta.
çıkış amacı android ve ios e rakip olmaktır.windows phone 8.1 öncesinde de windows phone sürümleri mevcuttu ancak en meşhur olanı windows phone 8.1 olmuştur.birkaç arkadaşımda görüp biraz kurcalamıştım, telefonların özellikleri düşük bile olsa performans konusunda oldukça başarılılardı.zaten telefonların ve işletim sisteminin oldukça şık bir tasarımı vardı.(tüm uygulamalar kutular içinde.) ancak her şeyin bir sorunu olduğu gibi bu sistemin de bir sorunu var.sistemin en büyük sorunu uygulama yetersizliği.

instagram v.b. yıllar sonra geldi.(hala tam olarak gelmemiş olabilir.yani betada olabilir.) android - ios teki çoğu oyun v.b. hiç bu sistemin yüzüne bile bakmadı.
ios cihazlariyla bluetooth uzerinden baglanti kuramamasiyla beni sasirtan telefon. problemin iosta oldugunu dusunuyorum zira android cihazlarla rahatca eslesebiliyorlar. birkac haftada bir dusurmeme ragmen bana misin demiyor. saglam.
miladını doldurmuştur.düşük satış rakamlarından sonra ve bildiğim kadarıyla güncelleme desteğinin kesilmesiyle artık windows phone için çıkar yol kalmadı.bir işletim sistemi düşünün ki instagram bile yıllar sonra gelmiş olsun.benim açımdan zaten ölü doğmuş bir girişimdi.
androidin vasatlığından kurtulup tercih etmiştim zamanında. pişman mıyım?: hayır. gayet kullanışlı, geçişleri güçlü, yer yer problemleri olan ama iyileştirilen bir sistemdi. daha güzel yerlerde olmayı hakediyordu ama marketing önemli arkadaşlar.
rezalet olan işletim sistemi.

kendisi zamanında her ne kadar android'e kafa tutmak için piyasaya çıksada kendini ve nokia'yı rezil eden işletim sistemidir. hatta nokia şirketinin batmasına neden olmuştur. ah nokia neden android'e geçmekte bu kadar çok diretirsinki. windows phone gerek donmaları gerekse mağaza içerikleri kısıtlılığıyla beraber çoğu kullanıcıyı memnun etmedi. instagram bile betaydı ya siz düşünün.
piyasadaki en güzel tasarıma sahip, oldukça kaliteli malzemeyle imal edilmiş, muhteşem kamerası olan nokia ile, oldukça stabil çalışan, yağ gibi akan, harika tasarıma sahip bir işletim sisteminin bir araya gelmesiyle oluşmuş konsept. fiyat / performans açısından da bu bağlamda zirverde. iphone ve android'e kıyasla çok daha uygun fiyatlla bu telefonlar satılıyor. lakin hiçbir içerik üreticisi windows phone'u sallamadığı için mağazası yüzünden kullanıcı kaybetti. tamamen mağazasına bağlıyorum bu durumu.
çıktığı zamanlar çok severdim windows phone'u.
microsoft tarafından geliştirilmiş işletim sistemidir. 2010 da duyurulan sistem nisan da kullanıma sunulmuştur. 4 sürümü bulunan sistem 7,8,8.1 ve 10 adıyla kullanıcıya verilmiştir. kullanıcı arayüzü pc gibi metro tasarımdadır. geliştirilen telefonlar ise htc,dell,samsung,lg, nokıa ve hp tarafından satışa sunulmuştur.
link: www.windowsphone.com
nokia n9 telefonu gorup asik olmustum fakat isletim sistemini arastirinca vazgecmistim. zira nokia gibi bir devi islevsiz kilip akilli telefon piyasasindan sildirmistir.

aslinda tecrube edinmedigim bir urun hakkinda yorum yapmamak niyetindeyim sozlugun kullanim rehberinden dolayi fakat yukaridaki yazarlardan biri ios ile bluetooth baglantisi kuramiyorum demis. evet guzel kardesim, senin de dedigin gibi sorun ios'da. ios kendi isletim sistemi kullanan, yani iphone'dan baska bir telefon ile bluetooth uzerinden dosya alisverisi yapmiyor.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler