windows defender

microsoft security essentials'ın windows 8.1 ve üstünde işletim sistemine entegre hazır olarak kurulu gelen versiyonu denebilecek olan antivirüs. koruyor mu dersek ben bir zararını görmedim. yararını da görmedim. son 4 yıldır bilgisayarında antivirüs kullanmayan biri olarak şunu söyleyebilirim ki eğer bilgisayar kullanmayı "biliyorsanız" antivirüs'e ihtiyacınız yok. zararını da yararını da görmedim bölümüne tekrar değinirsek;

benim gözümde bu antivirüs ve diğer tüm antivirüsler program, oyun vb. şeylerin kurulumundan sonra yapılacak olan crack'i engellemekten başka bir işe yaramıyor. çoğunuz biliyorsunuz ki piyasaya virüsü salanlar zaten antivirüs programcıları. tamamen ticaret amaçlı. windows defender'ı diğerlerinden ayıran ise hem ücretsiz olması, hem diğerleri gibi kurnazlık yapıp piyasaya virüs salmamış olması, hem de sizin 1 saniyenizi çalmadan hazır kurulu olarak gelmiş olması.
bilinçli hiç bir windows kullanıcısının güvenmediği, güvenmemekte de haklı olduğu, değil sistemi kendini korumaktan aciz olan, tek becerebildiği iş ram sömürmek olan dostlar alışverişte görsün uygulaması.
güvenilir olmayan defender.

şu ana kadar çok fazla virüsle karşılaşmamış olsam da karşıma çıkan sayılı virüste bile sınıfta kalmıştır. diğer antivirüs uygulamaları olmasa böyle virüslerden haberimiz bile olmazdı
birkaç yıldır kullanıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım ancak yine de garantiye almak için zaman zaman yükleyip bilgisayarı tarattığım birkaç antivirüs programı var.
işlevselliği konusunda büyük sıkıntıları vardır. zaman zaman bilgisayarımdaki yüklemelerimi engelleyen, sonunda dayanamayıp komple kapattığım programdır.
belli başlı programları virüs olarak görmekte bazı virüsleriyse temiz diye göstermekte. daha amacına ulaşamamış bu defenderin tarama süresince yaptığı ram kullanımı bilgisayarı yoruyor.
raminizi ve bilgisayar performansını düşürmekten başka fazla bir işe yaradığını görmedim microsoft windowsun içinde herboktan olsun diyerek bu programı yüklemiş tıpkı explorer tarayıcısı gibi bu programı kullanmak, windows ile birlikte gelen tarayıcıyı kullanmaktan daha saçmadır. crackleri algılamakta 10 kaplan gücünde virüs algılamada kedi yavrusu gibidir.
sizi temel seviyede zararlı yazılımlardan koruyan windows 10 ile birlikte gelen bir anti-zararlı yazılımdır. çok iyi olmadığı herkesçe bilinse de hiç olmamasından iyidir. çok ünlü malware'lara, ransomware'lara, trojan'lara, worm'lara, virus'lere, backdoor'lara, spyware'lara, keylogger'lara karşı sizi koruyabilir ancak 0-day(zero day) zararlılarına karşı ya da az bilinen zararlılara karşı tamamen savunmasızdır.

bu nedenle buna güvenerek yola çıkmaktansa bilgisayara malwarebytes ve avast ikilisini kurmakta fayda vardır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler