windows 8

windows vista'dan sonra microsoft firmasının en kötü, en kullanışsız işletim sistemidir. özellike microsoft'u yeni metro arayüz anlayışını normal masa üstü ve diz üstü kullanıcılarına dayatmıştır. tasarladıkları ui oldukça korkunçtur. tamam, kabul ediyorum, kutulu tasarım ve metro arayüzü belki dokunmatik ekranlarda kullanışlı bir arayüz olabilir amma velakin dokunmatik cihazlar windows havuzunun %1'ini bile oluşturamamaktadır. o kadar kötü arayüzdür ki forumlar windows 8 oem'le gelen laptop ve pc'lerini windows 7'ye downgrage etmeye çalışan kullanıcılarla dolmuştur. benim en nefret etiiğim nokta, başlat menüsüne tıkladığımızda hiçbir işlevi olmayan bir kocaman ekran çıkmaktadır ve bu ekran neredeyse size yaptığınız işi unutturmaktadır. sözde devrim yaptığını açıklayan microsoft kullanıcılarından bu kadar çok tepki alacağını ön görememiştir. neredeyse 10 kullanıcıdan 9'u tepki gösterdikten sonra attığı adımdan vazgeçmeyecek bir yönetime sahip olan microsoft en sonunda geri adım atmıştır ve windows 8.1 güncellemesi ile ui'yi biraz düzelmiştir. bana kalırsa metronun ve etkileşimli kutucukların geleceği vardı ancak sadece dokunmatik ekranlarda bir geleceğe sahipti. mouse ile kullanılan bir bilgisayarda kutucuk tasarımı kullanıcıya işkenceden ibarettir.
o skandal arayüzüyle, gayet iyi olan performansını yok hükmüne sokan windows işletim sistemi sürümü.

arayüz faciasına değinmeden olmaz. sırf dokunmatik kullananlar başlat'ı kullanamıyor diye windows işletim sisteminin en orijinal özelliğini tamamen yok etmek kimin fikriydi bilmiyorum ama kendisinin fikirlerinin artık dinlenmediği, en azından windows 10'a bakarak görülebilir. microsoft için de hayırlısının bu olduğunu düşünüyorum.

çok az insan bu facia yüzünden uzun süreli bir windows 8 kullanma deneyimi yaşadı ama özellikle başlangıç performansı etkileyicidir windows 8'in. windows 7'den sonra çağ atlamış gibi hissettirecek kadar iyidir desem abartmış olmam. bu sürüm hazırlanırken buna özel çaba gösterildiği çok belli. hatırlarsınız, 8'in üretildiği dönemler ssd diye bir teknolojinin varlığından haberdar olan kişi sayısı bile çok azdı. klasik hdd'lerimizde sistem başlangıcı, ince ayarlar yapıp çok uğraşmadıysak, bir ömür gibiydi, ki hdd'li eski bir masaüstü bilgisayarda windows 7 kullanan biri olarak saniye değil dakika sayarım hala. windows 8'in yaptığı bu açıdan değerliydi.

genel sistem kaynak kullanımı konusundaysa selefi windows 7'yle aşağı yukarı aynı seviyede olması yeterince başarılıdır. 7 gibi bir efsaneyle aşık atmak zor tabii.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler