windows 10

benim gibi eski kafa insanlara kendisini bir türlü kabul ettiremeyen işletim sistemi. hayır kendisiyle ne iş yerindeki ne de başka yerde kullandığım bilgisayarlarda hiçbir sıkıntım yok. ama uzun süre xp'den windows 7'ye geçmeyi reddeden kitlenin bayrak taşıyanı olduğum için evdeki sisteme bir türlü yüklemeye gönlüm razı değil.

taa ilk çıktığı zamanlar iso'sunu indirdim, bilgisayara dosyalarını kaydettim ama setup'ı açıp kur butonuna tıklamak kendi bilgisayarıma ihanet gibi geliyor.
sanki windows 10'u yükleyince bilgisayarımda halihazırda kurulu olan hiçbir şey geri dönmemecesine silinecekmiş gibi bir histeri oluştu bende.

aslında haksız da sayılmam çünkü eski oyunların pek çoğunda hala abidik gubidik hatalar verip ya oyunu yüklemiyor ya da oyunun ortasında cart diye hata verip oyundan atıyor. hani sadece korsan oyunlarda olsa bir nebze diyeceğim de orijinal cd'si bulunan(c&c generals, red alert vs.) oyunlarda bile bu sorunu yaşayınca daha bir soğuyup uzaklaşıyorum bu sistemden.
windows 10 1703 sürümüyle olgunluğa erişmiştir. alacağı minnak updateler ile daha güzel olacaktır. ilk çıkar 10240 sürümü bildiğin faciaydı. driver sorunu kilitlenmeler, kapanmama sorunu, uykudan uyanmama sorunu gibi saçma sapan hatalarla doluydu. sonra 1511 çıktı hatalar azaldı. sonra 1607 geldi dahada azaldı be arayüzde de hissedilir değişimler oldu. 10240 ve 1511 sürümlerine göre de güncelleştirme yüklemek daha basit hale geldi. bu sürümlerde hatalar çok oluyordu özellikle ilk sürüm olan 10240'da güncelleştirmeler yapılandıralamadı değişiklikler geri alınıyor der 2 saat bekletirdi. ama bunlar 1607'de çözüldü.

1703'te nightshift gibi özellikler geldi oyun modu falan geldi ayrıca arayüzde değişti yine baya stabil hal aldı. artık yeni işletim sistemi olmaktan çıktı. üzerinden zaman geçtiği için artık yazılım uyumsuzlukları da azaldı. bu arada 1607 sürümündeki windows update'i yukarıda övdük ama o da sürekli arka planda update arıyordu ve kotayı sömürüyordu. hizmetlerden update kapatılsa bile yine gidiyordu. bazı arkadaşlar update'i kapatamadığını ve kota yediğini söylemiş. aramaya services.msc yazın ve windows update, arka plan akıllı aktarım aracı hizmetlerini devre dışı bırakın. ayda bir falan açıp kendiniz yaparsınız. yoksa çok kota yiyor. sonra servis sağlayıcınızın günahını almayın.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler