windows 10

windows 10 1703 sürümüyle olgunluğa erişmiştir. alacağı minnak updateler ile daha güzel olacaktır. ilk çıkar 10240 sürümü bildiğin faciaydı. driver sorunu kilitlenmeler, kapanmama sorunu, uykudan uyanmama sorunu gibi saçma sapan hatalarla doluydu. sonra 1511 çıktı hatalar azaldı. sonra 1607 geldi dahada azaldı be arayüzde de hissedilir değişimler oldu. 10240 ve 1511 sürümlerine göre de güncelleştirme yüklemek daha basit hale geldi. bu sürümlerde hatalar çok oluyordu özellikle ilk sürüm olan 10240'da güncelleştirmeler yapılandıralamadı değişiklikler geri alınıyor der 2 saat bekletirdi. ama bunlar 1607'de çözüldü.

1703'te nightshift gibi özellikler geldi oyun modu falan geldi ayrıca arayüzde değişti yine baya stabil hal aldı. artık yeni işletim sistemi olmaktan çıktı. üzerinden zaman geçtiği için artık yazılım uyumsuzlukları da azaldı. bu arada 1607 sürümündeki windows update'i yukarıda övdük ama o da sürekli arka planda update arıyordu ve kotayı sömürüyordu. hizmetlerden update kapatılsa bile yine gidiyordu. bazı arkadaşlar update'i kapatamadığını ve kota yediğini söylemiş. aramaya services.msc yazın ve windows update, arka plan akıllı aktarım aracı hizmetlerini devre dışı bırakın. ayda bir falan açıp kendiniz yaparsınız. yoksa çok kota yiyor. sonra servis sağlayıcınızın günahını almayın.
adından da anlaşılacağı gibi 10 numara işletim sistemidir 95 serisindenberi microsoftu kullanmaktayım.en iyi sürümü xpden sonra gönlümde 2. sıradadır.keşke xp gibi çok fazla tema ve eklenti de windows 10 a gelse xp de 100lerce farklı temayı kullanan ben bir anda yetim kaldığımı hissediyorum.
en iyi windows filan diyorlarda bence yalan sadece ui si güzel olduğu için böyle düşünüyor bir çok kişi. bilmem, çocukluktaki her şeyin özlenmesinden güzel gelmesinden midir ama bence 7 nin yerini asla tutamaz hey gidi günler 7 çıkalı 10 sene olmuş.
hızını ve bazı özelliklerin pratik hale getirilmesini beğendim. beğenmediğim şey ise diğer kullanıcıların aksine tablet görüntüsü verilmiş menüleri. pratik özelliklerden kastımsa hotspot kurma yada daha önce burada konuşulan iso mount konuları gibi özellikler.
bir süre denediğim daha sonra vazgeçip windows 7'e tekrar döndüğüm işletim sistemi. neden vazgeçtiğim konusuna gelirsek; menülerin karışıklığı, bazı uygulamalarım için sorun yaratması ve genel hatlarına alışamam. bunlar aşılabilecek sorunlar olarak gözüksede devam edebildiğim kadar windows 7'e devam edeceğim.
aldığı son güncelleme ile ekrana mavi ışık koruması özelliği ekleyebileceğiniz işletim sistemi. aktif etmek için ayarlara girip gece modunu açık hale getiriyorsunuz.
güncellemeleri ile bezdiren işletim sistemi. bilgisayarı açıyorsun o da ne? paşam güncelleme indiriyor. bütün bant genişliğini sömürüyor. hiç birşey yapman mümkün değil. sonra oyun oynayacaksın bi iş yapacaksın birden ekran kararıp güncelleme var hacı başlatayım mı yeniden diyor. yok aga ben başlatırım diyorsun 2 saatte bir uyarı çıkıyor bak güncelleme hazır diye. sonra kendin güncelleştir ve kapat diyorsun saatelerce öyle takılıyor. ertesi gün açıyorsun 45 dakika güncellemeleri yüklüyorum diyor pc abaşlamıyor.

arsız yüzsüz bir işletim sistemi olmuş. çift ssdli 16 gb ramli pcnin anasını belledi. cihaz eskiden 200 fps aldığı oyunda artık 80 fps ile çalışıyor.
600 milyona yakın kullanıcısıyla en çok kullanılan windows sürümüdür.win 7 ise 50 milyonla geride bırakmıştır.bunun bir sebebi de ücretsiz geçiş imkanlarının sunulması olarak da bakılıyor. 2-3 yıl için hede ise 1 milyar!
windows nt ailesinden gelen kod adı redstone olan işletim sistemi. 29 temmuz 2015 te piyasaya çıkan windows 10 da windows 8 kullanıcıların rahatsızlık duyduğu problemler giderildi.
özellikleri ise şöyle listelenebilir.:
klasik başlat menüsü
görev çubuğunda bildirim merkezi
birden fazla masaüstü
tablet modu
microsoft edge
cortana asistan
hololens desteği
win 7 ve 8.1 den ücretsiz geçme seçeneği
evrensel windows store
windows shell
directx 12 ile %50 daha fazla performans
home ve pro,enterprise ,education sürümleri
oyun modu
https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/get-windows-10
dünyanın en yanlış hamlesinin otomatik deffrag özelliği ile yapıldığı os'tur. zaten günümüzün hızına yetişemeyen harddiskler ne yazıkki deffrag işlemine maruz kalmakta ve bilgisayarlarımız kullanılmaz hale gelmektedir. bu sebeple harddiske sahipseniz otomatik disk birleştirmeyi kapatın. o gördüğünüz %100 hdd kullanımının sebebi budur.

neyse bu faslı geçersek iyi yönlerine başlayalım:
+ücretsiz güncelleme imkanı
+oldukça hızlı boot olabiliyor.
+directx 12 hayatımıza girmesi ile daha çok performans ve daha fazla detaylı oyunların kapısı açıldı.
+windows 8'deki saçma sapan masaüstüsüz metro ui'sinin düzeltilmesi.
+ taşınabilir bilgisayarlar ile uyumluluk arttırılmış.
+gelecekte çıkacak dokunmatik cihazların önü açılmış.
+windows 7 ve 8'e göre daha iyi batar ömrü var. düşük güç modunda daha az elektrik tüketmekte.
+ayarlar bölümü 8'e göre daha çok işlevsellik kazanmış
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler