wikipedia

özgür ansiklopedi.

aslında falzaca söze gerek yok. onlarca farklı dilde okuyucuların katılımıyla kendini geliştiren anonim bir ansiklopedidir. modern dünyanın belki de en çok bilgi içeren mecralarından biri olmasının yanısıra türkiyede yasaktır (burası büyük harflerle yazılı).

evet maalesef ki türkiyeden erişimin sağlanamadığı, tüm dünyada öğrenciler tarafından kullanılan, bilgi erişiminin en kolay yollarından biridir. özgür ansiklopedidir.
ülkemizde yasağı kaldırılmamakta ısrar edilen sitelerden birisi.
halbuki aranılan bilgiyi googleda aradığınız anda ilk gelen seçenek kendileridir. fakat girebilmek için vpn açık olması lazım

başka metodları da var tabi ki. w harfi ile . karakterleri arasına 0 koyduğunuz zaman rahatlıkla girebilirsiniz. fakat her seferinde aynı işlemi yapmak sıkıcı olabiliyor. özellikle araştıracağınız bilgiler birden fazla çeşitse
internet ansiklopedisi diye tanımlayabileceğimiz bilgi deposu. bir süredir ülkemiz sınırları içerisinde erişimi maalesef yasaktır. zaman zaman komik durumlara da rastlanmaktadır. örnek vermek gerekirse ; geçtiğimiz yıllarda galatasaray'da futbol oynamış olan mustafa sarp'ın kariyerinde şalvarspor yazdığını bizzat görmüşlüğüm var. böyle ekstrem durumlar wikipedia'nın şanına leke sürmüyor elbette.
vpn aracılığı ile ya da 0 yöntemi ile girilebilmesine karşın, yakında bunların da yasaklanmasından korktuğumdan daha fazlasını yazmak istemediğim, her ne olursa olsun internetin doğru ya da yanlış en fazla bilgisini içeren platformudur.
özellikle ingilizce ve almanca olarak sayısız sayfa, ciddi bir makaleden elde edebileceğiniz bilgiyi size verebilir.
ancak içeriğine ve doğruluğuna güvenip bir yerde kullanmak da yapısı gereği imkansızdır.
yasaklanmasının ardından üniversitede dahi giremediğim internet açık ansiklopedisi.çok şeyi öğreniyorduk bazı şeyler yanlıştı ama hemen düzeltme geliyordu.hayırlısı olsun türk yazılımcılar bu işin üstüne gitse belki tutulan bir internet sitesi daha çıkar kim bilir ?
yasaklanmasını desteklediğim site. peki neden bir yasağı destekliyorum? anlatayım...

özellikle ülkemizdeki insanlar, araştırmaktan ve okumaktan oldukça uzaklar. bir şey öğrenmek istediklerinde "nasıl olsa hazırı vardır" mantığıyla bu tip ansiklopedik bilgilerin olduğu yerleri tercih ediyorlar. sonra yine "nasıl olsa doğrudur" deyip hiç sorgulamadan, ötesini berisini araştırmadan doğru olarak kabul ediyorlar. wikipedia hiç olmasaydı belki biraz daha araştırıp, bir kaç farklı kaynaktan bakma ihtiyacı duyarlardı. ama "hazır bilgi" olduğu için iyice tembellik haline geliyor araştırmak,okumak vs...

tabii ki yazarları senin benim gibi kullanıcılar ve içeriği kaliteli insanlar tarafından sürekli güncellenip en doğru şekilde sunulmaya çalışılıyor. buna bir itirazım yok. olamaz da. ama bu tembellik yaratma işi çok canımı sıkıyor. o yasak hiç kalkmasın bu sebeple.
merak ve araştırma duygusuyla her gün mutlaka giriş yaptığım, okuyup öğrendiğim site. bugüne kadar nadirde olsa yanlış bilgilerle karşılaşmışlığım vardır. internetin en büyük ansiklopedisidir.

malesef wikipedia denilenince artık ilk konu başlığımız yasaklamalar oluyor. gitmek istediğiniz adresteki wikipedia'nın soluna 0 koyduğunuzda vpn'siz giriş yapabilirsiniz. neden yasak olduğunu hala anlamış değilim. wikipedia'nın yasak olduğu ülke sıfatına yakıştırıldık. özgür ansiklopedi konseptinde kurulmuş bu evrensel siteyi engellemek bize bir şey kazandırmayacaktır.

internet alanında yapılan kısıtlamalar hiçbir zaman hedefine ulaşamaz. kısıtlama internetin ruhuna aykırıdır. türkiye'de günde binlerce kişinin girerek bilgi almasını sağlayan wikipedia'ı engellemeye çalışmak büyük bir hatadır.
bir kaç kez tr mahkemelerine engellemeye itiraz davası açmasına karşın tr topraklarında hala yalnızca vpn ile ulaşılabilen - ne yazık ki- online ansiklopedi. çok severek saatlerinizi harcayabilirsiniz okunabilirliği fevkaladedir
wikipedia'ya giremeyenler için öncelikle dotvpn indiriyoruz.
google chrome ekletisi olarak kuruluyor. ardından e-mail ile kayıt olup uygulamayı
aktifleştidiğimiz zaman siteye özgürce girebilirsiniz. bu arada sitede ki bilgilerin
manipülasyon amacıyla yalan yanlış yazılarla değiştirilebilir olduğuyla ilgili
bir haber okumuştum. siz siz olun duyduğunuz,okuduğunuz vb. bilgilerin farklı kaynaklardan sağlamasını yapın.
öğrencilerin vazgeçilmezi internet ansiklopedisi. türkiye'de yasaklanması en çok öğrenci olanları ve bir şeyleri araştıranları üzmüştür herhalde. bir şeyi araştırmak için genelde herkesin aklına gelen ilk sitelerden biri. ancak kapanması insanları vpn ve diğer yöntemlere itmesine daha çok sebebiyet veriyor.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler