whatsapp web

bulut tabanlı olmadığı için iki cihazda aynı anda çalışamayan whatsapp'ın zorlayarak kendini bilgisayara uyarlaması sonucu ortaya çıkmış ürün. bir mesajlaşma programının bulut tabanlı olmasının önemini sanırım en iyi telegram ve facebook messenger ile kıyaslayarak anlatabilirim

bulut tabanlı bir programda siz mesaj attığınız zaman mesajınız bir server'da tutulur ve herhangi bir cihazdan siz o mesajı görmek istediğiniz zaman server sizin cihazınıza okuyabilmeniz için o mesajı gönderir. başka bir cihazdan da girseniz her zaman o mesaj görülebilir. nasıl siz bir gönderiyi facebook'a yüklediğiniz zaman o her zaman server'da kalıyorsa bulut tabanlı mesajlaşma programlarında da bu aynen böyle işler.

telegram gibi programlarda istediğiniz kadar cihazdan giriş yapabilirsiniz ve bu cihazların hiçbiri birbirine bağlı değildir, hepsi server'a bağlıdır. bu sayede siz internete bağlı bütün cihazlarınızdan sorunsuz olarak mesajları okuyabilirsiniz. uygulamayı/programı silmeniz hiçbir şey ifade etmez çünkü mesajlarınız telefonda değil sunucudadır, yeniden yükleyip giriş yaparsanız hepsi orada duruyor olacaktır.

peki whatsapp böyle mi çalışıyor? hayır, whatsapp'da siz mesajı yolladığınız zaman sunucuya gitse de o telefona o mesaj ulaştıktan sonra server ile bir işiniz yoktur, verileriniz sunucuda değil telefonunuzda saklanır. bu yüzden de telefonunuzun hafızasında sürekli daha fazla yer kaplar, telefonunuza bir şey olursa yedeğiniz yok mesajlarınız da gider.

bu kadar uzun yazmamın sebebi whatsapp web'in çalışma mantığının neden sakat olduğunu anlayabilmeniz içindi. mesajlar sunucuda depolanmadığından siz bilgisayardan giriş yaparken telefona her zaman mahkumsunuz çünkü mesajlarınız orada. telefonunuzun şarjı yoksa whatsapp'a erişmeniz mümkün değildir. girdiğiniz cihazın internet bağlantısı olması yetmez, cihazınızın da internete bağlı olması gerekir. bütün bu sebeplerden dolayı da whatsapp web her zaman telegram desktop'tan binlerce kez daha işlevsiz olmaya devam edecektir.
çok yaygın olduğunu düşünmüyorum. telefon yerine eskiden msn den yazışıyor gibi yazışma hissi güzel oluyor. fakat karşı tarafta web üzerinden yazarsa çok daha hızlı bir yazışma ritmi yakalanıyor. ama dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, çıkış yapmamayı unutmamak. internet explorer da çalışmaması büyük sorun. özellikle iş yerinde tüm laptoplarda explorer yüklü.
whatsapp'ın yakın tarihte ürettiği ve bir güncellemeye koyduğu kendi tasarımı olan emoji'lerini zorla kullandırttığı ortam.

yeni emoji'lerini hiç beğenmedim ve bu yüzden telefonumda whatsapp'ı güncellemiyorum. birkaç gün önceye kadar web'de de aynı şekilde eski emoji'lerle gidiyorduk ne güzel. niye değiştirdiniz durup dururken?

yine de klavye kullanma avantajına doğal olarak sahip olduğu için kullanılıyor. akşam eve gelmişken gruplarda geyiğin belini kırıp msn nostaljisi güzel olay. aynı mantıkla tarayıcıdan çalışan web hizmetinin yanısıra masaüstü uygulaması da var bu arada whatsapp'ın.
yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum. aynı anda bir ve birden daha fazla tarayıcıda ve farklı bilgisayarda whatsapp web açabilirsiniz. bunun için whatsapp web ayarlarından + tuşuna yani ekle tuşuna tıklayarak eskisini silmeden yeni bir barkod taratarak ikinci bir whatsapp web oturumu açabilirsiniz. sanıyorum maksimum üç session açabiliyorsunuz.
instagram web uygulamasının geliştirilmiş versiyonu gibidir çalıntı teknolojidir öncelikle whatsapp web'e girebilmek için wp'ı telefonunuzdan açmanız gerekiyor sonra tablet yada pc gibi cihazlardan da kullanabiliyorsunuz ki bence çok gereksiz yani
ilk açıldığında ciddi bir yavaşlık öz konusuydu. kullanılabilecek halde değildi. tabi bu 2015'e falan denk geliyor. ancak şu anki hali kesinlikle çok iyi. dosya paylaşımı, telefondaki verilere erişim gibi özellikleri var. ayrıca dip not: konuştuğunuz kişinin resmine tıklayıp büyütebiliyorsunuz.
çok saçma işleyen bir sistem webden girebilmen için telefonunun interneti olması gerekiyor.hiçbir tasarruf ve kullanışlılık söz konusu değil.ben çoğu zaman,webden girmek istememin nedeni telefonumda internetin çok az olması internetin çok az çekmesi vs oluyor.bu yüzden asıl yararlı olması gerek zamanlarda hiç kullanılamıyor maalesef.

üstelik çok kompleks bi teknoloji de olmasa gerek telegram gibi yapabilmek.neden alıştıysak bu uygulamaya..
gayet kullanışlı özellikle sabit bir yerde mesajlaşırken açıldığında hem hız kazanmak hem de telefonun ekranında yazmakla uğraşmamak için hayat kurtarıcı oluyor. tabi telefon uygulmasında emojilerin otomatik tanınması ve en çok kullanılan emojilerin öne çıkması gibi özellikleri pek gelişmediği için web sürümünde emoji kullanmak istenildiğinde biraz hız yavaşlığı oluyor ama onun dışında gayet kullanışlı. özellikle telefona bilgisayardan dosya veya fotoğraf göndermek istediğimde sıklıkla web browser üzerinden whatsapp ı açıp gönderim yapabiliyorum. bu konuda da oldukça kullanışlı oluyor. uygulama üzerindeki qr kod okuyucu ile qr kodu web üzerinden okutup cok kolay bir şekilde her ikisini koordineli bir halde çalıştırmaya başlayabilirsiniz.
whatsapp app inin içindeki whatsapp web seçeneği ile sitedeki qr kodunu taradığınız zaman mesajlarınızı tarayıcınızda görebiliyorsunuz hem dosya aktarımı içinde kullanılabiliyor bence gayet yararlı bir uygulama.
whatsapp'ın bulut tabanlı sistemidir. okuttuğunuz karekod ile web'ten whatsapp'a giriyorsunuz bu şekilde. ben çok faydalı buluyorum bi iphone kullanıcısıı olarak. bazenbilgisayarda halletmem gereken dosyaları whatsapp web sayesinde direk bilgisayara indiriyorum yada direk bilgisayardan atıyorum gitmesi gereken kişilere, ara kablo itunes derdi olmuyor en azından.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler