vsco

bundan birkac sene once inanilmaz populer olan, retrica ile cekisen, mobil cihazlar icin fotograf filtreleme uygulamasi. fotografinda vsco watermark’i olmayanlarin sosyal medya hesaplani spamlenirdi neredeyse, o derece populer olmustu. aslinda icerisinde cok guzel filtreler olan bir programdi ama neredeyse tekel olmasi insani rahatsiz ediyordu.

bir de yanlis hatirlamiyorsam ya bu app ya da retrica’da uygulama ucretsiz ama filtreler parali idi. o da cok hos bir sey degildi. ilk dozu bagimlilik yaratsin, kisi muptela olsun diye ucretsiz verilen uyusturucu gibi filtre uygulama mi olur.
kullandığım birçok fotoğraf düzenleme uygulamasından sonra gördüm ki konu filtre ise vsco en iyisi. o kadar ki bazı filtrelerini para verip almaya değer. renkteki doygunluk, sıcaklık, keskinlik dengeleri muhteşem. grain, skin tone gibi ayarları her uygulamada olmuyor. tam hipster işi.

ama berbat bir arayüzü var. diğer düzenleme araçları çok kısıtlı. albüme eklenen fotoğrafları topluca indirme silme vs özellikleri yok. telefonda fazlaca yer kaplıyor (300mb) bunlar eksileri. ancak ister manzara, ister portre, ister minimal çekimleriniz için vsco'nun filtrelerini denemeden geçmeyin. (sadece siyah beyaz çalışırken eksik, onun için de pixlr, hypocam)
snapseed gibi biraz aşinalık isteyen bir uygulama olması ile birlikte yine aynı snapseed gibi fotoğraf düzenlemeyi seven herkes için vazgeçilmezlerden biridir. hazır filtreleri ile oynayarak kendinize has bir akış oluşturabilirsiniz. instagramda çokça takipçisi olan, fenomen sayılabilecek pek çok kişinin de kullandığı uygulamadır. arayüzünün kötü olduğuna katılıyorum ama minimal dizaynını her şekilde çok seviyorum. fotoğrafın tüm gerçekçiliğini ve hatta kalitesini alıp götüren korkunç filtre uygulamalarının azalarak bitmesini umuyorum. renklerle oynamak başka bir şey fotoğrafın tüm dokusuna ütü basmak ayrı bir şey. vsco ve snapseed bu konuda en sevdiğim iki uygulamadır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler