vr gözlük

samsung gear vr ile tanışıp en büyük korkularımdan biri olan hız treni ile gerçekçiliğini sınadığım cihaz. sonuç: bir turu bitiremeden trenden indim zira fazla gerçekçiydi. sonrasında netflix'in büyük bir salonda oturuyormuşsunuz ve perdeden film izliyormuşsunuz gibi tasarlanmış uygulamasını ve bir de uzayda savaştığım bir oyun denedim. hepsinde sonuç gerçekten başarılıydı. aa muhakkak olsun diyeceğim bir şey değil ama kullanım alanı geliştikçe önemi de artacaktır diye bekliyorum.

300 gram kadar bir ağırlığı var. eğlence için kullanmak dışında iç mekan tasarımı gibi alternatif alanlarda da kullanılmaya başlandığını görüyorum ki bu güzel bir şey. yanılmıyorsam vitra mağazalarına gittiğinizde tasarımları vr gözlük ile inceleyebiliyorsunuz. katalogdan seçmekten daha keyifli olduğu kesin.
gerçekten bu teknolojiden en yüksek verim alınmak isteniyorsa samsung gear ve benzeri ürünler kullanılmalıdır. piyasada a101, bim gibi market zincirlerinde dönem dönem kampanyayla satılan ucuz vr gözlükleri olabildiği gibi kartondan olan modelleri de vardır. bu gibi gözlüklerle facebook üzerinden 360 derece video açıp karanlık odada izlemenin pek bir farkı yok. vr teknoloji farkını yaşamak için biraz paraya kıyıp samsung'un nimetlerinden faydalanmakta büyük bir yarar var. zira bu teknoloji geleceğin eğlence anlayışını şekillendireceği gibi sinema salonlarında vr teknolojisiyle çekilmiş filmleri de izleyeceğimiz yakındır.
3d gözlükleri neredeyse piyasadan silen gözlük. ancak aynı handikap kendisinde de var, benim gibi gözlük takan birisi nasıl kullanacak bunları?

ayrıca tıpkı 3d teknolojisinin düştüğü handikap gibi, bu vr teknolojisinin de halen yeterli içeriği yok gibi geliyor bana. bu yüzden de bence tıpkı 3d teknolojisi gibi bir heves.
bu gözlüklerdeki sıkıntı oynadığınız oyunda ya da izlediğiniz videoda üç boyutlu hareket ederken vücudun hareket etmemesi neticesinde gelen mide bulantısı ya da rahatsızlıktir. gear vr kullaniyorsaniz oculus diye bir yazilim yuklemeniz lazimm bu gear vr in play store u gibi. sonra istediginiz icerigi indirebilirsiniz oculustan. yalniz, her sey uc boyutlu oldugundan uygulama boyutlari cok buyuk
hali hazırda piyasada uygulamalarının yeterince olmadığı sanal gerçeklik gözlüğüdür. çok değil 5 yıl sonra oyun, film, uygulama bazında inanılmaz uygulamalarla karşılaşacağımız kesindir.
henüz emekleme aşamasında olan teknoloji. maalesef piyasadaki ürünler güzel bir deneyim yaşatmaktan çok uzak. özellikle kendine ait ekranı olmayan ürünler (bkz:cardboard) sizi vr teknolojisinden soğutacak kadar kötüler. samsung'un ürünleri kısmen daha başarılı ancak dediğim gibi henüz tam verim alınan bir teknoloji değil.
geçen hafta elime geçti samsung gear. yeni yeni gelişen, henüz ilk adımlarını takip ettiğimiz bir teknoloji olduğu çok açık, aletin kullanım alanı yani oculus'taki içerik oldukça sınırlı. en çok kullandığım uygulama skyrim oyununun vr versiyonu oldu. oyunun kontrolleri oldukça kıt, bilgisayarda ya da konsolda sunduğu kullanım imkanının ancak yarısı mevcut vr versiyonunda. yarım saat kesintisiz oynadıktan sonra ise mide bulantısı/baş dönmesi gibi (bkz: motion sickness) semptomlar meydana geliyor. bu nedenle oyunu 1 saat bile mola vermeden oynamak oldukça güç. bu dediklerim vr deneyimi sunan her oyun için geçerli neredeyse.

bu teknolojiyi şu aşamada edinmek pek parlak bir hareket olmayacaktır bana sorarsanız. yok ben kesin alacağım diyorsanıy da samsung mağazalarında ya da benim gibi almış bulunan arkadaşlarınızda deneyin en azından almadan. hevesinizi aldıktan sonra büyüsünü kaybedebiliyor bu alet.
teknoloji geliştikçe iyice yaygınlaşacağını düşünüyorum. ancak sadece gözlükle olmuyor. diğer ekipmanlarada sahip olmanız gerekiyor ki bir şeye benzesin. şu anki çözünürlük çok düşük bir kere onu söyleyeyim. o çözünürlükle oynadığın her oyun 1995 oyunları gibi oluyor. daha yüksek çözünürlüğü kaldırabielcek cihazlar yapılmalı, tabi fiyatı uygun olmadıktan sonra onun da bir anlamı olmaz.

bir diğer söyleyeceğim de bende baş dönmesi yapıyor. benim gibi bünyesi bu tür bir şeye uygun olmayanlar için hiçbir zaman piyasa oluşmayacaktır. potansiyel kim bilir kaç müşteri kaybı demek bu. benim gibi baş dönmesi yaşayanlar için bir çözüm bulurlar mı bilmiyorum ama tek olmadığımı biliyorum.
ps vr deneyimimden birkaç şey paylaşayım sizlerle bir kere çıkan oculus vr dan itibaren en iyi entegrasyondan biri olduğunu söyleyebilirim. drive club oyununda inanılmaz bir gerçekliğe sahip kafanızı uzatıp dikiz veya dış aynalara bakabiliyorsunuz sanki gerçekten sürüyormuş gibi eminim direksiyon sistemleriyle birlikte kullanıldığında bayağı etkileyici noktalara ulaşacak günümüz esporunda.
bir alışveriş merkezinde kendisiyle tanıştım şu yumurta gibi olanlardan açıkçası biraz daha geliştrilmesi gerek ama bu seviyede bile derinlik algısı tamamen gerçekçi.beynimiz gerçekten güzel oyun oynuyor bizlere.

o ekrana baktığım zaman düşerken gerçekten kalbim yerinden fırlayacakmış gibi korktumu ve çığlık attığımı hatırlıyorum.kesinlikle çok güzel bir deneyim.fazla kullanımda baş ağrısı yapıyorgöze çok yakın olduğundan dolayı fakat sürükleyici ve çok güzel bir deneyim.umarım biran önce gelişir o zaman gerçekten çok güzel olacağını düşünüyorum.

bildiğim kadarıyla o yumurta koltuklar çinden geliyor fakat türkiye de de bazı firmalar vr koltuklar üzerine uğraşıyormuş.

gözlük için ise htc ve sony markaları şuan için çok revaçta gibi görünüyor.
birde oculus rift vardı.en iyisi o sanırım.

iyidir.tavsiye ederim
10 üzerinden 10

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler