volkswagen polo

yeni model 2018 polo'lar kasa olarak artık tamamen golf modellere yaklaşmış. eskiden polo ve golf'ü görüntüden çok rahat ayırt edebilirdiniz. ama yeni kasa polo'lar hacim olarak golf'ler ile aynı. ayrıca kişiselleştirilmiş ön konsolu önceki modellere göre çok farklı. önceki model pololara göre aks mesafesi de 90 mm civarında uzamış ve böylece daha iyi bir görünüm kazanmış. bagaj ve iç hacmide genişlemiş. özellikle bagaj hacmi önceki modellere göre 70 lt daha fazla ve toplamda 350 lt civarı bir hacme kavuşmuş.
güncel kasadan bir önceki kasa için konuşacağım; malzeme kalitesi ve sağlamlık algısı yine yüksekti, motor ve yakıt tüketimleri yine idealdi fakat araç çok küçüktü. aracın arkasında oturan kişinin dizlerinin ön koltuğa değmemesine imkan yoktu. anca küçük bir çocuk arkada rahat oturabilirdi.

yeni kasayla tüm bu sorunların aşıldığını gördüm. sadece iç hacim ve ferahlık sorunu çözülmekle kalınmayıp tasarıma da el atılmıştır. dış tasarımda çok yeniliğe gidilmemiş gibi gözüksede aracın genel hatları yumuşamış. aracın içerisine gelirsek ön konsol on numara olmuş. 7 inchlik ekran konsola yakışmış. ayrıca konsoldaki renk kombinasyon seçeneklerinin olması güzel düşünülmüş.

 resim
alman volkswagen firmasının 1975 yılından beridir ürettiği b segmenti hatchback. şu ana kadar 6 kasa üretilmiştir, yeni model olarak anılan polo, 6. kasa polo'dur. opel corsa, peugeot 208 ve audi a1 ile rakiptir. türk piyasasının b segmentindeki lideridir. bana kalırsa almanya'dan çıkan en kötü otomobildir.

yeni polo; 1.0 litre hacimli benzinlii 75 beygir motor ve düz vitesli, 1.0 litre hacimli benzinlii 95 beygir motor ve düz vitesli, 1.0 litre hacimli benzinlii 95 beygir motor ve otomatik vitesli, 1.6 litre hacimli dizel 80 beygir motor ve düz vitesli ve 1.6 litre hacimli dizel 95 beygir motor ve düz vitesli motor seçenekleri ile ülkemizde satışa sunulmaktadır.

ilginçtir, doğuş grubu yeni polo'nun dizel otomatiğini bu tarih itibarıyla ülkeye getirmemiştir.
2016 modeli için yazacağım. kesinlikle bayan arabasıdır. kullanımı çok kolay ve rahat. iç genişliği biraz az olabilir ama trafikte çok işe yarıyor ve kendini küçücük sanıp aralardan çıkmayı sağlıyor. yakıtı tasarruflu kullanıyor ve kolay kolay bozulmuyor. tedirginlik yaşatmadan rahatça arabanızı sürebiliyorsunuz. bir arabadan daha ne istenebilir ki.
düşük hacimli modellerin 5 yaş sonrası modellerinden uzak durulması gerekir. bir arkadaşım 3 silindirli dizellerden aldı kronik baskı balta ve bilya sorunu , aks bilya sorunu şanzıman sorunu yaşadı. sattı aynı modelin biraz yenisinden aldı. onda da aynı sıkıntılar çıktı.

az yakar , iç hacmi kalitelidir ama az biraz cüsseli biriyseniz mezar gibi de arabadır.
şuan için düşük segmentin en iyisi. araba yakıt olarak az yakan hem de hatrı sayılır bir arabadır. ancak ww polo yerine arttırılabilirse astra almak daha mantıklıdır. araç ekonomik ve düşük segment için iyi bir arabadır. araba'nın 1.0 1.2 1.4 1.6 motor hacimli modelleri var. tabii ki de yüksek motor istiyorsak aradığımız gücü polo'da bulamayabiliriz. tork ve beygir gücü az olmasından dolayı. ancak yüksek beygir güçlü araba önerimde scoda olur. scoda octavia 1.0 bile 110 ps ve 204 azami sürata sahiptir.

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler