vkontakte

aslında vk.com olarak da bilinen rus menşeili bir sosyal ağ platformu. öyle sosyal ağ denildiğinde küçük bir açıklama gibi görünebilir çünkü arkasında bambaşka bir dünya vardır, keşfettiğinizde çok şaşırırsınız. rusça default dil olan ülkelerde çok sık kullanılır. her insanın mail.ru hesabı odnoklassniki ve vkontakte hesabı bulunur aktif olarak kullanırlar.

http://vk.com
rus ve ozbek calisma arkadaslarimdan ilk olarak gormustum.
en basit aciklamasiyla facebook'un rus versiyonu diyebiliriz. ruslari facebook'ta hesaplari olsa da, en azindan kendi arkadaslarim hakkinda konusmak gerekirse, pek aktif olduklarini gormedim.

ben de hesap acmak istemistim fakat facebook hesabiyla yahut telefon numarasiyla onay istediginden vazgecmistim. fakat kullanici sayisi da pek azimsanmayacak sayida.

kullanim kolayligi yahut arayuzu hakkinda kullanmadigimdan pek yorum yapamam. ama facebook varken turkiye insaninin cok azi disinda kullanacagini sanmiyorum.
açılımı vkontakte olan 2007 yılında kurulan rusya'da ve ukrayna'da en çok kullanılan sosyal web sitesidir.
facebook'un rus versiyonu desek yanlış olmaz. kişiler profillerinde foto, müzik vs. paylaşmaktadır.
eğer daha önce bir tatil beldesinde bir rus arkadaş edinip bir daha hiç görüşmediyseniz bu site tam size göre vk.com'da kesinlikle o kişinin bir sayfası vardır ;)
facebook,twitter ve muadillerine oranla daha özgürlükçü bir sosyal paylaşım sitesidir nitekim filmden diziye,diziden müziğe telif hakları sorun olmadığı için benim nazarımda diğer sitelerden bir artı niteliğindedir.diğer arkadaşların dediği gibi genelde rusların kullandığı sosyal paylaşım sitesi.
içerik konusunda dünyadaki en serbest diyebileceğim sosyal paylaşım sitesi.

nelere sahip?
diziler, filmler, sansürlü-sansürsüz videolar, fotoğraflar.

özellikle sansürsüz kısmı çok önemli. çünkü günümüzde her nerede olursak olalım sansür denen bir olgu var ve günden güne büyüyerek ilerliyor.

tabi ülkemizdeki sansür olayı had safhada orası ayrı. ancak abd, avrupa gibi ortamlar da sansür olayını abartmaya başladı. serbestlik, özgür paylaşım dediğimiz durum ortadan kalkıyor. gerek torpille gerekse şiddet içerikleri adı altında.

o nedenle vk şimdilik başarılı diyebiliriz.
özellikle rusya'nın sovyetler birliği döneminde imzalanmış uluslar arası telif hakları yasalarına imza atmamasından ötürü fazlasıyla serbest bir sosyal ağ sitesi konumundadır. öyle ki bu siteden içerik kaldırabilmek için rusya içerisinde uluslar arası yayının haklarını koruyan bir şirketin olması gereklidir. benzer bir durum köpek deneyleri içinde geçerlidir tüm dünya'da köpek deneyleri yasaklanmış olduğu halde sovyetler birliği döneminde bu uluslar arası anlaşmaya imza atılmadığı için post sovyet ülkelerinin bir çoğunda kıtır kıtır köpek deneyleri yapılabilmektedir.

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler