vikipedi

türkiye'de terörle ilgili övgü içeren maddeler bulundurduğu için yasaklanan internetteki en büyük ansiklopedi. kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için bazen yanlış bilgiler bulunsa da eksikliği hissedilen bir site.

ayrıca girebilmek için en kolay yöntem linkteki wikipedia'nın başına 0 koymaktır.

https://tr.0wikipedia.org gibi.
içerisinden bir çok konu hakkında genel bilgiler alınabilse de akademik konularda referans olarak gösterilmemesi gereken web sitesi. bazı öğrenci arkadaşlar böyle bir yanlışa düşüyor ne yazık ki. yanlış çünkü söylenildiği gibi bu sitedeki içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için kesin bir kontrol mekanizmasına sahip değil.
bilgi bilgiye koşabildiğimiz ticari kar gütmeyen sitedir kendisi.
aslına bakacak olursak yasaklı ama hiçbir program yada dns kullanmadan başına sıfır ekleyerek rahatça girebiliyoruz. genel bilgileri doğru ama her yazanada inanmamamız gerek viki'de. siteye erişimi olan herkesin bilgiyi değiştirme hakkı var çünkü. böyle bi olayla karşılaşma durumumuz çok az olsada yinede ipleri sıkı tutmanın zararı olmaz.

dipnot: her konuda her bilgiyi bulmak mümkündür. yararlıdır. kullanınız.
teknik olarak türkiye'de yasaklı olsa da hala kolayca ulaşabildiğiniz site.sadece url adresine 0 eklemeniz yeterli. ( https://tr.0wikipedia.org/wiki/vikipedi ) bu şekilde tüm sayfalara ulaşma imkanınız var.ancak yine de insanların erişime kapalı olması ayrı bir skandaldır.

her bilgi doğru değildir.(bilgileri kullanıcılar sunuyor.)
ülkemizde erişime kapatılmış olup wikipedia nın url si ile oynanması halinde girilebilmesi ayrı bir konudur. aslında bu açığın kaynağını da bilmek isterim çok ilgi çekici bence acaba mantığı ne bu açığın. neyse geçelim, birçok yararlı bilginin bulunmasıyla birlikte bir o kadar da kaynaksız bilgi bulunmaktadır yani dürüst bir kaynak olarak kullanılmamalıdır aksi halde üzerinde çalıştığınız belge tamamen yalanlar üzerine dayalı sayılabilir sonuçta o sayfaları isteyen her kişi değiştirme hakkına sahip yani dikkatlı olun kullanırken.
kapalı ve yasaklı olmasına hala hayret ettiriyor. oysa doğru kullanıldığında gerçekten gelişmiş bir ansiklopedi gibi her türlü bilgiye ulaşabilir orijinal kaynaklarına erişmek için kaynakça kısımlarından da faydalanabilirdiniz. yasaklı olduğu her gün bilgiye erişimden mahrum kalındığı için gerçekten yazık olmaktadır. umarım en kısa sürede türkiye'de kullanıma tekrar açılır zira doğru kullanıldığında internetteki en iyi bilgi kaynaklarından biridir.
internet aleminin en büyük kütüphanesi diyebileceğimiz oluşum yazılar gerçekten titizlikle kontrol ediliyor nerden mi biliyorum elbetteki bir arkadalın başlığının ve yazılarının silinmesinden çünkü ben yanlış bilgiler yazmam :) *) ülkemizde maalesef hala yasaklıdır ve bilgi erişimimiz bilgi edinme hakkımız elimizden alınmaktadır
garip bir şekilde hala ülkemizde yasaklı olan site.her gün kullandığımız siteyi neredeyse unutmaya başlayacaz.internet çöplüğünde kısmen de olsa biraz kültür biraz bilgi kazanabileceğimiz yegane ticari amaç gütmeyen siteydi kendileri.ama kaybettik sayılır artık içerik olarak da yasaklandığından ötürü diğer ülkelerdekilere göre çok geride kaldık artık.
ülkemizde bilginin ne kadar önemsiz olduğunu bize tekrardan hatırlatan bilgi kaynağı sitesidir. her ne kadar içindekiler kullanıcılar tarafından yazılmış olsa da doğru olma ihtimali çok fazla ve aradığımız her konu hakkınde neredeyse bize fikir veriyordu. ama maalesef yasaklandı ve bir twitterın yasaklanmasına verilen tepkinin onda biri bu site için verilmedi. ve umarım güzel bir hareket olurda sitenin yasağı kalkar.

ilim çinde bile olsa gidip alanız denmiş ve bizde bu söze dayanarak başına 0 katar girer alırız bilgimizi.
yılların internet ansiklopedisi diyebilirim vikipedi için.
şuan için yasaklı ama girmek için yalnızca başına 0 rakamını eklemeniz yeterli. çok konuşulmamasına rağmen elinde her bilgiyi tutabiliyor olması viki'yi çok üstün kılıyor.
düşünsenize bi bilgiyi bulmak için, önce ansiklopenin bulunduğu raf adresini arasınız, sonra ansiklopediyi, sonra bilgiyi ve en son bilginin yararlılığı. işte vikipedi'nin mükemmel yanı bu bence. sadece yazıyorsunuz ama a-z'ye her köşesi hakkında bilgiyi buluyorsunuz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler