supremacy

Durum: 6 - 0 - 0 - 0 - 19.12.2017 10:56

Puan: 6 - Rütbe:

1 yıl önce kayıt oldu - 2.Nesil Yazar

istanbul üniversitesi'nde reklamcılık okuyorum. İlgi alanımlarım arasında dağcılık, seyahat, reklam sektörü ve teknoloji ürünleri bulunuyor.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!

elementary os

linux - debian tabanlı açık kaynak bir işletim sistemi. ubuntu altyapısını kullanan elementary os'a, ubuntu'nun gereksiz eklentilerinin çıkartıldığı hafif bir versiyonu da diyebiliriz. görünümü os-x sistemlere çok benzemektedir. hatta değiştirilebilen bazı temalar ve ikonlarla neredeyse birebir os-x görünümüne bürünebilir.

elementary os'un en azından bana göre bazı kötü yanları da var. mesela masaüstünde sağ tık yapamaz veya herhangi bir şeyi masaüstüne atamazsınız. masaüstü her daim boştur. can sıkıcı bir eksiklik olduğundan eğer beğenmezseniz eklenti veya terminalden yazılacak birkaç hazır kod ile masaüstünü normal kullanıma açabilirsiniz. artık windows'a direnemeyen eski bilgisayarlarınız hem hızlı çalışsın hem de güzel bir arayüze sahip olsun istiyorsanız elementary os'u kurabilirsiniz.

sublime text

sublime text, hafif ve hızlı bir text editör. css, html, js, php vs. birçok programlama dilinde desteği vardır. bilgisayarı fazla yormayan hafif yapısı en büyük tercih sebebidir. bunun yanında plugin desteği ile sublime text'e ek özellikler katılabilmektedir. örneğin "emmet" eklentisini kurarsanız "html:5" yazıp tab tuşuna bastığınızda html etiketlerini otamatik yazar. veya "img" yazıp tab tuşuna bastığınızda img etiketlerini otamatik olarak yazar. kod sayfası çok uzunsa "minimap" eklentisi ile ekranın sağ tarafında tüm sayfa tek bir bölüme toplayabilir, kodlar arasında hızlı scroll yapabilirsiniz. bunlar sadece özelliklerinden bir kaçıdır. özellikle front-end development ile uğraşanların en çok tercih ettiği editörlerden biridir.

advanced system care

iobit firmasına ait olan bir bilgisayar bakım programı. advanced system care (kısaca asc), bir programdan oluşmaz. kendi içinde, iobit'in diğer programlarını barındıran bir platform diyebiliriz. temel amacı bilgisayardaki çöp birikintilerini temizleyip performansı artırmaktır. internet geçmişi, çerezler, kayıt defteri hataları ve gereksiz kayıt defteri dosyalarını temizler.

asc'nin yanında oldukça işlevi olan en önemli yan programlar ise driver booster, uninstal monitör, smart defrag ve başlangıç yöneticisidir. driver booster ile sürücülerinizi güncelleyebilir, uninstall monitör ile programları hiç bir artık bırakmadan toplu şekilde silebilir (toplu şekilde silmesi çok kullanışlı) smart defrag ile bölünmüş disk dosyalarını birleştirip harddisk performansını artırabilirsiniz. ayrıca telefonlardaki cleaner tuşuna benzeyen, masaüstünde görülebilen ram temizleme tuşu sayesinde, ram kullanımı şiştiğinde kolaylıkla ram i temizleyebilirsiniz.

hp

kuruluşu ve geçmişinden bahsedilmiş ben biraz kullanıcı performansından bahsedeyim. öncelikle hp'nin laptobu denince herkesin aklına (eğer kullanıcısıysa) fan sorunu gelir. turbo boost'ta fan o kadar sesli ve o kadar güçlü çalışır ki, laptopunuz biraz daha hafif olsa uçup havalanabilir. hp'nin özellikle pavillion serisi çok ısınmasıyla meşhurdur. fanının gürültülü çalışmasının ana sebebiyse hp'nin kullanışlı olmayan kasa tasarımı. ekran kartı ve işlemci kasanın sağ üst tarafına monte edildiğinden tüm ısıyı sağ elinizde hissedersiniz. bu yanlıştan dönmeleri çok uzun zaman alsa da yeni çıkan ürünlerinde bu sorunu biraz düzelttiler.

son olarak, bir zamanlar piyasada bayağı ağır bir top olan hp, lenovo'nun piyasaya girmesinden sonra arka planda kalmıştır.

ipod classic

apple'ın ilk olarak 2001 yılında çıkardığı, taşınabilir müzik çalar anlamında yeni bir çağ açtığı ürün. 2006 yılından beri ipod classic 5. nesil versiyonun 30 gb'lık sürümünü kullanmaktayım. ilk zamanlar ipod kullanmak, telefonlar depolama ve müzik kalitesi anlamında yetersiz olduğundan hem bana göre hem de diğer insanlara göre mantıklı geliyordu. artık elimde ipod classic'i görenlere, hem kaba olmasından hem de telefonların hafıza ve müzik kalitesi anlamında yeterli seviyeye ulaşmasından kaynaklı olarak mantıksız geliyor. neden halen ipod classic kullandığımı kısaca maddeleyeyim.

1- ses kalitesi ve yüksekliği anlamında iphone telefonlar bile daha yanına yaklaşamadı.
2-bataryanız sağlamsa ve günde ortalama 1 saat müzik dinliyorsanız şarjı en az 5 gün gidiyor.
3- 160 gb'ye kadar hafıza desteği var. bu da dev bir arşiv yaratabileceğiniz anlamına geliyor.
4- taşınabilir flash, hatta harddisk gibi kullanabiliyorum.
5- ortasında basmalı bir tuş bulunan silindir, kaydırmalı tuş yapısıyla tüm geçişleri hızlıca yapabiliyorum.
5- müzik dinleyerek şarjımdan yemediğim için telefonumun şarjı daha uzun gidiyor vs vs. ama benim için en büyük etken her zaman ses seviyesi ve kalitesi olmuştur.

2014 yılında, 6. nesil çıktıktan sonra apple ipod classic'in üretimini durdurdu. 6. nesil 80, 120 ve 160 gb depolama kapasitesine sahip olan en yeni versiyonu. bu birazda ipod touch'dan kaynaklı bir hamleydi. görünüm olarak iphone'dan farkı olmayan ipod touch'u kullanmak ise bana her zaman saçma gelmiştir.

ubisoft

eski oyunlarını eli açık bir şekilde ara sıra bedava dağıtan şirket. aralık'ın 18'ine kadar uplay üzerinden assasin creed: black flag'a ubisoft'un uplay uygulaması üzerinden kolayca ücretsiz sahip olabilirsiniz. ondan sonra da assasin creed revelations (istanbul'da geçen oyun), the division ve farcry 3'ü tahminen şubat'a kadar yine bedava sunacaklar. geçen yılda yine bu zamanlarda güzel oyunları bedava vermişlerdi. üzerinden zaman geçen oyunları bedava vermek gibi bir akıma öncülük ettiler diyebilirim.
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 6

Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler