stockholmare

Durum: 104 - 0 - 0 - 0 - 04.03.2019 00:40

Puan: 125 - Rütbe:

2 yıl önce kayıt oldu - 2.Nesil Moderatör

Kucuklugunden beri teknolojiyle hasir nesir olmus bir garip Matematik ve Ceviri Bilimci. Sozlugun formatina uyum saglayip sadece fiyat-performans konusunda yorumlar yazmaya ve tavsiyeler vermeye istekli bir teknoloji meraklisi. Teknolojik aletlere para dokmek yerine onlarin teknolojik altyapilari ile ilgilenen bir deli..

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 11

google authenticator

benim de uzun sure kacindigim fakat binance ile kullanmaya basladigim iki asamali sifre programi.
google tarafindan yapilan her seye temkinli yaklastigimdan buna da pek guvenmiyorum. yapay zeka ile ne dusundukleri ve bizlerin yaptigi herseyi takip etme fikri beni cok killandiriyor sozluk.

drone

milli takimlari bile kurulan, cocuk oyuncagi olarak nitelendirilen fakat ilerki yillarda cok buyuk teknolojilere gebe uzaktan kumandali hava araci.
bilgisayar oyunlari hastalari icin cok keyifli fakat umarim gunumuzde butun elektronik aletler gibi dronelarin da pil kullanim suresi artar ve uzun ucus sureleriyle keyifli vakit gecirebiliriz.

ntvspor

ilk ciktigi zamanlar neredeyse gun boyunca karsisinda oturdugum fakat daha sonra yanli haber ve yorumculariyla kendinden nefret etmeme sebep olan spor kanalidir.

genel olarak zaten tv izlemeyen biri olarak bu kanali da izlemeyi biraktiktan sonra tv ile iliskim kalmayip sadece internette begendigim icerikleri izlemeye basladim.

bitcoin

cikmis oldugu fikirden yogunluk dolayisiyla cok cok uzaklasmis bir crypto para. neydi cikis fikri derseniz; normal banka aktarimlarindan daha hizli ve ucuz olmasiydi. fakat degeri arttikca insanlar yatirim araci olarak daha cok kullandigindan sistem kasildi ve manupulasyonlarla daha da guvensiz bir hale geldi. 17k'lardan alanlar forumlarda ve telegram gruplarinda agliyorlar suan.

devletlerin de vergi acgozlulugunden soylenilen gibi cok cikmayacaga benziyor. milyon dolarlardan bahsedilmesi bana gore manipulasyon. normal paranin yerini tutmasi ise en az 10 seneyi bulacaktir. disardaki yurdun insanina bunun mantigini anlatmak ve kullandirmasini ogretmek pek de mumkun degil kisa vadede. daha tuvalet kullanimini bilmeyen bir millete blockchain teknolojisini anlatacaksiniz oyle mi?
  • /
  • 11

whatsappdog

bunun gibi bir kaç uygulama denedim ve çoğu verimli değil ya da çalışmıyor bile. bu programı kullanmanıza neden olacak insan ile muhabbeti kesmeniz daha sağlıklı olacaktır

çipli nüfus kartı

devletimizin bizleri daha iyi kontrol edebilmek için şu anda tercihe dayalı ilerleyen yıllarda ( tahmini 2022 yılında ) zorunlu olarak alınmasını gerekli kılacağı, mavi pempe kimliklerimizin yerini alacak kart. sosyal devlet olduğunu iddia eden bir devlet kimlik kartından dahi nasıl para alır bu kısma akıl sır erdirmek zor. ancak bundan daha akıl almaz kısmı ise insanların buna para vererek alması. bunun sebebi de ilerleyen yıllarda çok daha fazla ücretinin olacağının düşündürülmesi. şu an kimlik ücreti 19 tl iken ilerde zorunlu olduğunda 79 tl ücreti olacağı tahmin edilmektedir. ancak unutulan şudur ki zaten ilk çıktığında bu kartın ücreti 119 tl idi ve insanlar tepki gösterip almadıklarından ücret 19 tl ye kadar düşürüldü. yani insanlar "ha 19 iyi alayım" demek yerine bunu da almasalar eminim bu kart bizlere bedava sunulacaktı. çünkü bu devletin bizleri daha kolay kontrol edebilmesine olanak sağlayan bir kart. her an yanımızda bulundurmamızın zorunlu olduğu düşünülürse ha deri altımıza çip takmışlar ha cüzdana kart sokmuşlar bence bir farkı yoktur. kartı hala almadım almayı da düşünmüyorum ileride söylendiği gibi mecbur tutulursa gider alırım. ancak ileride daha da zamlanacak söylemi tamamen asparagas bir haber olmalı ki ilgili bakan yaptığı açıklamada böyle bir şey söz konusu değil insanlarımız lütfen nüfus dairelerine hücum etmesin aşırı yoğunluk var demişti

iphone

şahsen kullanmama ve diğer telefonları incelememe rağmen;ne ergonomi olarak ne ekran olarak,ne pil ömrü olark ve ne de kamera olaral diğer amiral gemilerinden çok önde hatta bazılarından geride bile diyebilirim.tek önde olduğu alan(o da düşünce tarzına göre değişir) yazılımıdır.çünkü diğer telefonlara göre stabilitesi çok öndedir.zamanla yıpranma çökme yavaşlama durumları çok daha azdır ve yazılımı sayesinde kullanımı daha rahattır.tabii bunlar o kadar fiyat farkına değer mi tartışılır ama ben o kadar uç bi dengesizlik göremiyorum şahsen.kafam ikide bir ağrımasın telefonda o kadar karmaşık işler yapmam güvenliği iyi olsun vs diyorsanız tercih edebileceğiniz bir markadır.ve gayet de tasarımıları vs..

onedio.com

aldığı inanılmaz yatırımlara rağmen gerek twitterdan, gerek instagramdan, gerekse ekşisözlük gibi mecralardan içerik çalan oluşum. çalan diyorum çünkü izin almıyorlar, telif vermiyorlar. tam bir siber kabadayı edasıyla editörlerinin, hatta yöneticilerinin bu suçlamalara küfürle cevap vermişlikleri de vardır. takip etmem, edeni sevmem bu emek hırsızlarını.

satoshi nakamoto

üzerinde doktora tezi çalışması yapmakta olduğum bir dahi.

iyimi.com gibi bir sitede sanal para gibi bir alt bölüm varken ve genelde kripto para ile ilgili bilgiler sağlanıyor hatta yazarlarına bitcoin ödeniyorken satoshi nakamoto hakkında bilgi bulunmaması bariz bug sayılabilir.

bu sorunu şöyle çözebiliriz, ben bu başlığı yazarım siz başlığı ya kitlersiniz ya da bu başlığa yazanlara ödül sanal para ödemezsiniz. çünkü satoshi nakamoto başlığı bu gerçeği bir defasına olsun hak ediyor.

satoshi nakamoto hakkında elimizde olan bilgi oldukça azdır. kendisinin blockchain yapısı ve bununla beraber bitcoin kripto paranın mucidi olduğu genel bir gerçektir. bir kişi veya bir grup olduğu dahi belirsizdir.

satoshi nakamoto üye olduğu p2p foundation sayfasında ülke bilgisine japonya yazmıştır. pek çok kişi ile mailleşmiş kendi kurduğu bitcointalks.org forum sayfasından yaklaşık dört yüze yakın mesaj yazmış ve bitcoin.org adresini anonim olarak ilk register eden bitcoin logosunu da ilk hazırlayan kişidir.

isminin dahi satoshi olduğu kesin değildir. çoğu kişi farklı söylese de kriptografi dünyasında konuşulan kendisinin samsung telefon, toshiba laptop ve hitachi disk kullandığı için satoshi lakabını aldığıdır. bu bilgilere windows xp kuramadığı windows'un toshiba üzerine olan işletim sisteminde oldukça eski bir geliştirme ortamı olan visual c++ kullandığı gerçeğinden yola çıkarak ulaşıyoruz.

bitcoin ilk versiyonlarının kodlarına, satoshi'nin maillerine ve forumdaki mesajlarına göz attığınızda göreceksiniz. ilk para transferini ise hal finney adında bir kriptografi uzmanına kendisi gerçekleştiriyor. ilk miner da tahmin ettiğiniz üzere yine satoshi nakamoto'dur.

aslında bana göre 2006 yılında başladığı bitcoin projesini 2007 yılında şekil alınca, 2008 yılında "yaklaşık 2007 yılından beri üzerinde çalışıyorum" dediği hali ile 2008 ekimi ayın tam olarak 31'inde kirptografi mail grubuna attığı başlığı "bitcoin: a peer-to-peer electronic cash system" ve ekinde 9 sayfalık bitcoin.pdf bulunan bir e-mail ile duyuruyor.

bana göre 2006 çünkü 2007 - 2008 arası full-time bir yılda bitcoin kodlarını hem hesapladı hem yazdı ise bir yıllık sürede sanırım karşımızda dünya dışı bir dahi varlık var. çünkü ilk yayınladığı client sürümü de nerede ise hatasızdır. bugüne kadar bitcoin sisteminde veya client sürümünde bir bug bulunmamıştır.

ilk bitcoin client versiyonunu 2009 ocak ayında kendisi yayımlamıştır.

blockchain yani blok zincirinin ilk halkası olan genesis block yine satoshi nakamoto tarafından oluşturulmuş ve kendinden önce bir block bulunmadığı için özel bir teknik kullanılmıştır. bugün dahi ilk block oluşması için kullanılan veriler çözülememiştir.

ayrıca bu ilk genesis block'da "the times 03/jan/2009 chancellor on brink of second bailout for banks." notu yer alır. bu not the times dergisinin kapak fotoğrafında yer alan haber başlığıdır.

wei dai ve nick szabo'dan oldukça etkilendiği gözlemlenmektedir. buna rağmen aslında kriptografi grubundaki cyberphunk insanları kendisi ile dalga geçerken hal finney ciddiye almış iletişim kurmuş ve client programını indirerek destek olup ilk ödül olan 10 bitcoin sahibi olmuştur.

aynı zamanda 10.000 bitcoin karşılığında gerçek hayatta satın alınan şey papa john's markalı pizzadır. bildiğim kadarı ile tam bu yıllarda bitcoin kodundan değil p2p yapısından ve hash-rate oranı matematiksel hesaplamasından dolayı kötü niyetli bir grup yaklaşık 184 milyon bitcoin oluşturmayı ve p2p ağdaki tüm defterlere yazdırmayı başarmış ancak bu açık kısa sürede kapatılarak üretilen coinler de silinmiştir.

satoshi nakamoto 2010 yılında sourceforge üzerinde bulunan tüm bitcoin kodlarını gavin andresen'e teslim ederek web sitesini de bitcoin vakfına devrederek şu an bu yazının bulunduğu tarihe kadar ortadan kaybolmuş kısaca yok olup gitmiştir.

ardından ilk bitcoin'i duyurduğu satoshin@gmx.com e-mail adresi süresi dolup düştüğü için bir hacker tarafından tekrar register edilip kullanılmış ancak kısa sürede o olmadığı anlaşılmıştır. kendisinin maillerde kullandığı pgp anahtarı olmadığı için hemen bu farkedilmiştir.

satoshi'den sonra pek çok kişi o olduğunu söylemiştir. bunların hepsi de daha sonra o olmadıklarını açıklamışlardır. son günlerde gündem olan elon musk olabilir iddialarını elon musk twitter üzerinden cevaplamış ancak elon musk 2011 yılında haberi olduğunu, kendisi olmadığını beyan etmiştir. bana göre de elon musk ya da napster kurucusu olamaz.

satoshi'nin ne kadar mine ettiği ve ne kadar cüzdana sahip olduğu bilinmemekle birlikte ilk cüzdanlar ve ödül olan 50 bitcoin hala sapasağlam blockchain üzerinde durmaktadır ve hiç kullanılmamıştır.

bitcoin ilk anından itibaren tamamen açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştır. ayrıca hashcash ve ecash teknolojilerini satoshi sonuna kadar kullanmıştır. bu sayede proof-of-work ve double-spin sorularını ortadan kaldırmıştır.

bitcoin ve aynı zamanda blockchain ilk versiyonundan itibaren kusursuzdur. aynı zamanda başka bir versiyonu olmayan buna ihtiyaç bile duyulmayan ve kripto parayı anlatan 9 sayfalık bitcoin.pdf de eksiksizdir ve tek versiyondur. bir daha yenisi yayınlanmamıştır. 12 maddeden oluşmaktadır.

akademik çalışma olduğu için geri kalan detayları buraya yazmadım.

saygı ile anıyoruz.

Toplam entry sayısı: 104

iyimi.com ile ilgili istekler

sol taraftaki başlık frame'ini daha kullanışlı yapmaları harika olur. gündeme tıklıyorum, sonra en alta inip tüm başlıklara göz atmayı tıklıyorum ve aşağıya doğru inip tüm başlıkları bitirdikten sonra tekrar yukarı çıkıp sayfa değiştirmemiz gerekiyor. sadece küçük bir efor ile yukarıdaki gibi bir sayfa değiştirme tool aşağıya da koyabilirler diye düşünüyorum. ayrıca sayfa seçme olayı güzel fakat tek tek sayfa geçiyorsak sağa ve sola doğru oklar bırakılarak da sayfa geçişi yapabilmek isterim.

kısacası sol taraftaki başlık frame'i geliştirilsin ve daha az tıkla daha çok şey yapalı. dört gözle bekliyorum sayın admin dostlar..

mbasic.facebook

facebook'un mobil uygulamasi ve bu uygulamadan ayri olarak sundugu messwnger uygulamasinin ozel hayatimin gizliligini ihlal ettigini dusundugumden ve sinirli internet kotam oldugu zamanlar acaba 2g ile eskiden baglandigimiz facebook sayfasina baglanabilir miyim diye arastirirken facebookun bu sitesini bulmustum. daha sonra hem alistigimdam hem de daha hizli yuklemmesinden dolayi sinirsiz mobil verim olmasina ragmen hala bu siteyi kullanirim.

eger facebook'un internet kotanizi yiyip bitirdigini dusunuyor ve messenger gibi tum gizlilik kurallarini ihlal eden ve telefonunuzda yer kaplayan bir uygulamayi kullanmak istemiyorsaniz tarayiciniz uzerinden mbasic.facebook.com adresini girerek neredeyse tum facebook ozelliklerini kullanabilirsiniz.
umarim bu siteyi kapatmazlar da uzun sureler daha az takip edilerek ve ozel hayatimiza daha az mudahale edilerek gezinebiliriz.

internet of things

eger motamot cevirisini yapacak olursak 'şeylerin interneti' olarak cevirecegimiz fakat 'nesnelerin interneti' yahut 'nesnelerin agi' olarak cevirmemiz daha dogru olur diye dusunuyorum.

ne olduguna gelirsek ve en basit haliyle anlatmak gerekirse sunlari yazarim:
uzun yillardir ozellikle amerikan film endustrisinde bilim-kurgu filmlerinde cokca gordugumuz akilli evler, ofisler, arabalari ornek alarak bir fikre kapilabilirsiniz.
internet of things filmlerde gordugumuz bu akilli esyalari gercek hayata uygulamanin plani diyebiliriz. acmak gerekirse sabah sizi operek uyandiracak bir robot hayal degil. saka da yapmiyorum.

ya da birkac sene once yanlis hatirlamiyorsam beko ve arcelik markalarinin klima reklaminda eve dönüs yolunuzda telefonunuzla klimanizi arayarak eve varmadan klimanizi calistirip evin sicaklik/sogukluk ayarini yapabiliyordunuz. bu basit bir ornek elbet. ama bunu tum beyaz esyalariniza yapabildiginizi dusunun. bunlar sadece su anki elektronik aletlere degil uzerinize giydiginiz kiyafetlere de yapabildiginizi dusunun. sürücüsüz araclari dusunun.
jackie chan'in bir filminde uzerine giydigi takim elbiselerin neler yapabildigini hatirliyorsunuzdur.
belki "eee iyiymis iste" diyebilirsiniz ama bunlarin internete ya da benzeri bir aga bagli oldugunu ve hacklenme ihtimalini dusunun. uzerine giydigi bir elbisenin robotik mekanizmasi sayesinde karsi firmanin bir firma ceo'sunu öldurebilecegini dusunun. ya da psikopat bir hackerin normal bir insani. surucusuz araclarin kumandalarla kontrol edildigi bir dunya ile tarihte yasanan buyuk suikastlari dusunun.
belki cok cok uc ornekler gibi gelebilir bazilariniza ama su an elimizde olan akilli telefonlarla yapabildiklerimizi 20 yil once kim dusunebiliyordu ki? ya da kucuk bir cocuk iken 1970 yili yapimi bir uzay filminde gordugum dokunmatik ekranlarin film yapim yilindan yaklasik 40 yil sonra ve ilk izledigim tarihten yaklasik 20 yil sonra kendi elimde gordugumde ne dusundugumu bir hayal edin. bitcoin ve blockchain teknolojisinin 90'li yillarda ortaya atildigini dusunun. kullandigimiz hicbir sey yeni uretilmis degil ve filmler ve kullandigimiz aletlerler alistiriliyoruz.

hep derler ki, teknoloji iyi kullanildiginda cok yararli bir olgu, sey vs.. ama iyi kullanmayanlara engel olamiyorsak yapilabilecekleri dusunun.

ayrica bu teknolojinin para birimi olarak kullanilacak (bkz:iota) yi hepimiz biliyoruz sanirim.

kiyas.la

şimdiye kadar kullandığım en iyi karşılaştırma sitesi. adından da anlayacağınız gibi iki elektronik ürünü yahut aracı karşılaştırmak için kurulmuş bir site. sitenin uzantısı alışılanın dışında olsa da kıyas.la sitenin kendi adresi.

teknik özelliklerini birebir karşılaştırarak seçim yapmanızı ve onlarca siteden tek tek uygun bilgileri bulmak için uğraşmak yerine bu siteden istediğiniz ürünleri birbirleri ile karşılaştırarak son kararınızı verebilirsiniz.

ecosia.org

şuan buraya gelmek için kullandığım arama motoru ve internet browser.

yaklaşık/ortalama 45 arama ile bir ağaç dikimine yardımcı oluyorsunuz. bilgisayarinizda sadece bir eklenti ile google chrome'a ekleniyor. google chrome'dan tek farkı gelirini daha güzel bir dünya için harcıyor olması. ayrıca sitenin hemen altında gelirlerini ve giderlerini apaçık yazdıkları bilgiler de mevcut. gelirlerinin %80' ini ağaçlandırma programlarına aktarmışlardır, şu an için ortalama 11-16 saniyede 1 ağaç diktiklerini yazmislar sitelerinde.
arama çubuğunun hemen yanında da kaç arama yaptığınızı gösteren bir bilgi sekmesi de mevcut.

şuan 5.5 milyon kullanıcıya sahip ve 17 milyonu aşkın ağaç dikmiş bulunmakta.. ayrica android uygulmasi da mevcut. google chrome'un aynisi diyebilirim. telefonumda da bu uygulamayı kullanıyorum. gayet akici bir kullanimi var. google kullanirken yasadiginiz problemler varsa daha fazlasini yasamayacaginizi temin ederim.

kullanın, kullandırın efendim..

iyimi.com ile ilgili istekler

sol taraftaki başlık frame'ini daha kullanışlı yapmaları harika olur. gündeme tıklıyorum, sonra en alta inip tüm başlıklara göz atmayı tıklıyorum ve aşağıya doğru inip tüm başlıkları bitirdikten sonra tekrar yukarı çıkıp sayfa değiştirmemiz gerekiyor. sadece küçük bir efor ile yukarıdaki gibi bir sayfa değiştirme tool aşağıya da koyabilirler diye düşünüyorum. ayrıca sayfa seçme olayı güzel fakat tek tek sayfa geçiyorsak sağa ve sola doğru oklar bırakılarak da sayfa geçişi yapabilmek isterim.

kısacası sol taraftaki başlık frame'i geliştirilsin ve daha az tıkla daha çok şey yapalı. dört gözle bekliyorum sayın admin dostlar..

tor

tor project adiyla sunulan bu browser hackerlarin en cok kullandigi internet tarayicisi olarak adlandiriliyor. nedir bu browserin ozelligi derseniz ilk olarak takip edilememezligi.
yanilmiyorsam her 30 dk'da bir ip adresinizi otomatik olarak degistiriyor. fakat 30 dk bekleyemem derseniz de bir tikla saniyeler icinde ip adresinizi degistirebilirsiniz. ıp adresleriniz fransa, brezilya, almanya, isvec, amerika gibi ulkelerimde dahil oldugu ulkelerden saglaniyor. vpn isleriyle ugrasmadan direkt bu browserdan istediginiz siteye girebiliyorsunuz.

takip edilemez dedim ama sitelerinde ustune basa basa uyardiklari birkac onemli nokta var. microsoft office programlari, pdf dosyalari acikken bu browseri kullanmayin diyor. ya da bilgisayariniziin internet baglantisini kesin. ve ne kadar cok yayarsaniz bu browseri, takip edilememezligi artar deniliyor.
bu browserdan yeterince verim alamayacaginiz birkac site bulunuyor elbet. mesela internet bankaciligi kullaniyorsaniz, bankanizin bulundugu serverlar bu browser uzerinden girmenizi tehdit olarak algilayip giris yapmanizi engelleyebilir, hatta bloke bile edebilirler.
ayrica son zamanlardaki bitcoin borsalari da bu tur browserlardan girisi kabul etmiyor. cunku dedigim uzere takip edilemediginden bir hacker atagi olarak gorulebiliyor.

entrymi kapatmadan once bu tarayicinin bir diger en onemli ozelliginden daha bahsetmek istiyorum. bu browserdan bilgisayariniza virus bulasmiyor. ozellikle film ve oyun sitelerinden yayilan virusler bu browserin standart guvenlik duvarini bile asamiyorlar. ya da cok cok nadir asiyorlar. ınanilmaz bir koruma sagliyor.
kullanin, kullandirin..

internet of things

eger motamot cevirisini yapacak olursak 'şeylerin interneti' olarak cevirecegimiz fakat 'nesnelerin interneti' yahut 'nesnelerin agi' olarak cevirmemiz daha dogru olur diye dusunuyorum.

ne olduguna gelirsek ve en basit haliyle anlatmak gerekirse sunlari yazarim:
uzun yillardir ozellikle amerikan film endustrisinde bilim-kurgu filmlerinde cokca gordugumuz akilli evler, ofisler, arabalari ornek alarak bir fikre kapilabilirsiniz.
internet of things filmlerde gordugumuz bu akilli esyalari gercek hayata uygulamanin plani diyebiliriz. acmak gerekirse sabah sizi operek uyandiracak bir robot hayal degil. saka da yapmiyorum.

ya da birkac sene once yanlis hatirlamiyorsam beko ve arcelik markalarinin klima reklaminda eve dönüs yolunuzda telefonunuzla klimanizi arayarak eve varmadan klimanizi calistirip evin sicaklik/sogukluk ayarini yapabiliyordunuz. bu basit bir ornek elbet. ama bunu tum beyaz esyalariniza yapabildiginizi dusunun. bunlar sadece su anki elektronik aletlere degil uzerinize giydiginiz kiyafetlere de yapabildiginizi dusunun. sürücüsüz araclari dusunun.
jackie chan'in bir filminde uzerine giydigi takim elbiselerin neler yapabildigini hatirliyorsunuzdur.
belki "eee iyiymis iste" diyebilirsiniz ama bunlarin internete ya da benzeri bir aga bagli oldugunu ve hacklenme ihtimalini dusunun. uzerine giydigi bir elbisenin robotik mekanizmasi sayesinde karsi firmanin bir firma ceo'sunu öldurebilecegini dusunun. ya da psikopat bir hackerin normal bir insani. surucusuz araclarin kumandalarla kontrol edildigi bir dunya ile tarihte yasanan buyuk suikastlari dusunun.
belki cok cok uc ornekler gibi gelebilir bazilariniza ama su an elimizde olan akilli telefonlarla yapabildiklerimizi 20 yil once kim dusunebiliyordu ki? ya da kucuk bir cocuk iken 1970 yili yapimi bir uzay filminde gordugum dokunmatik ekranlarin film yapim yilindan yaklasik 40 yil sonra ve ilk izledigim tarihten yaklasik 20 yil sonra kendi elimde gordugumde ne dusundugumu bir hayal edin. bitcoin ve blockchain teknolojisinin 90'li yillarda ortaya atildigini dusunun. kullandigimiz hicbir sey yeni uretilmis degil ve filmler ve kullandigimiz aletlerler alistiriliyoruz.

hep derler ki, teknoloji iyi kullanildiginda cok yararli bir olgu, sey vs.. ama iyi kullanmayanlara engel olamiyorsak yapilabilecekleri dusunun.

ayrica bu teknolojinin para birimi olarak kullanilacak (bkz:iota) yi hepimiz biliyoruz sanirim.

iphone x

yaraticisi steve jobs'in ölümünden sonra ne yapacagini sasiran ve en gec iki yildan sonra sirket tarafindan bilincli olarak yavaslatilacak apple ürünü.

iphone basligi altinda da yazmistim; iphone bana birsey vaadetmiyor. 4 serisi ile kendine has guzel olan tasarimini gittikce daha da cirkinlestiriyor. ekranin ust kismindaki o cikinti sadece hangi model oldugu bilinsin ve satisi yapilsin diye tasarlanmis. hicbir islevi yok.

faceid ozelliginden bahsediliyor ama acikcasi hic ilgimi cekmedi.
kaydirdiginizda cok hizliymis vs. vs.. en ustteki 4 android markasinın yeni cıkan her ürünü cok hizli ve daha fazla ozellik barindiriyor.

fiyatina gelirsek akil isi degil, eger aylik 10k liradan az kazaniyorsaniz. zaten son birkac senedir elinde iphone gordugum insanlardan uzaklasiyorum. %95'i cöp tayfa.
turkiye apple servisini goz önünde bulundurdugumda ise herhangi bir sorunda o kadar parayi vermek benim icin buyuk izdirap olurdu. bari bu kadar pahali bir telefonu ilk yil ucretsiz kasko yaptirin. zaten 4 telefon parasina satiyorsunuz.
Henüz takip eden biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler