spike

Durum: 27 - 0 - 0 - 0 - 16.01.2018 14:16

Puan: 31 - Rütbe:

1 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

Henüz bio girmemiş.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 3

shopier

dikkat çekmek istediğim bir nokta sözleşme maddelerinden birinde. üyelik sözleşmesi madde 7.11 önceden şöyleydi: (kaynak: https://eksisozluk.com/entry/67402478 )

 spoiler!
7.11. üyeler, gönderdikleri her türlü içerik için, shopier'e söz konusu içerik’i kullanma, kopyalama, değiştirme, silme, uyarlama, yayınlama, tercüme ettirme, buna dayalı türev eserler oluşturma, satma ve dağıtma hakkını ve söz konusu içeriği size herhangi bir ücret ödemeden dünya genelinde herhangi bir form, ortam veya teknolojiye aktarma hakkını, süresiz, geri dönülemez, telifsiz, devredilebilir bir hak ve lisans olarak verirler. bu sebeple üyeler, shopier'e lisansını vermek istemedikleri herhangi bir yorumu, gizli bilgiler veya öykülerini, ürün fikirlerini, bilgisayar kodlarını veya orijinal artwork gibi içeriği internet sitesi’ne göndermemelidir


şimdi ise bu maddeyi güncellemişler ve daha anlaşılır hale getirmişler. (https://www.shopier.com/social#uyelik )

 spoiler!
7.10. üyeler, shopier’e yükledikleri her türlü içerik için, şirket’e söz konusu içerikler’in shopier’de veya çeşitli mecralarda, çeşitli amaçlarla ve çeşitli şekillerde yayınlanmasına ilişkin hakları ve söz konusu içerikler’i ayrıca bir ücret ödemesi gerekmeksizin herhangi bir form, ortam veya teknolojiye aktarma hakkını, süresiz ve devredilebilir bir hak olarak verirler. herhangi bir karışıklığa sebep olmamak adına belirtmek gerekir ki; işbu madde kapsamında, şirket üyeler tarafından yüklenen ürünler’in kendilerine ilişkin herhangi bir hak iddia etmemekte, ürünler’in görüntülerinin shopier’de veya çeşitli mecralarda yayınlanması haklarına ilişkin bir bilgilendirme yapılmaktadır.

delonghi kg79 kahve öğütücü

kahve öğütmek istiyorum diyorsunuz. otomatik yapsın elle uğraşmam diyorsunuz. bir öğütücüye de bin lira verecek değilim diyorsunuz. o zaman bu makine sizin için uygun olabilir.

görece geniş bir haznesi var. bir kerede fazla miktarda öğütmeye uygun. öğütme ayarı mevcut. kalın ya da ince çekebilirsiniz ancak özellikle espresso inceliği isteyenler için yeterince başarılı olduğundan şüpheliyim. hem incelik hem homojenlik olarak sonuçta seramik kadar iyi değil ama bıçakla parçalayanlardan daha iyi (konik çelik teker sistemi var.)

temizliği maalesef çoğu cihaz gibi zor. fırçayla falan uğraşmak gerekiyor. benim bir soğuk bakma nedenim de büyüklüğü. mutfakta kahve makinesi kadar yer kaplıyor. mutfakta gerçekten yer yok. bu nedenle ben ufak boyutlu cihazları tercih ediyorum. (el değirmenleri veya sinbo scm-2934 modeli gibi)

bu bir dert değilse fiyatını uygun buluyorum. marka olarak da kahve makinesini yıllarca kullanan biri olarak kalitesine güveniyorum. ama şahsi tercihim, seramik bir el değirmeni + 40 liralık ucuz bir elektrikli öğütücü kombinasyonu. böylece hem en iyisinden bir öğütme imkanı (elle) hem de filtre makine için pratik öğütme imkanı (sinbo ile) buluyorum, hem de daha ucuza geliyor.

http://www.delonghi.com/tr-tr/urunler/kahveler/kahve-makineleri/kahve-ogutuculer/kg79-0177111028

sinbo scm-2934 kahve öğütücü

ürünlerinden genel manada hiç memnun kalamadığım sinbo markasının kahve öğütücüsü.

kahve ile ilgiliyseniz bilirsiniz, bu öğütücü denen meretler pahalıdır. öte yandan pahalı olmasının da bir nedeni vardır. ama işimi kabaca görecek ucuza bir şey arıyorum derseniz bu cihaz ile başlayabilirsiniz.

normalde ideal bir öğütücünün ezerek öğütmesi beklenir, parçalayarak değil. bunun için de seramik değirmenlere gerek vardır. kol gücü ile çalışan kaliteli bir değirmeni 100 tl'den başlayan fiyatlara alabilirsiniz ki üşenmem elimle öğütürüm derseniz alın zaten. çok daha başarılı sonuç alırsınız. istediğiniz incelikte homojen kahveler elde edersiniz. bunların elektrikli olanları gerçekten pahalıdır zaten.

ama üşengecim, uğraşamam, elektrikli olsun derseniz, bütçeniz de yüzlerce lira değilse metal bıçaklı cihazlara mecbursunuz. bir iki ekstra özellik ve biraz daha kalite derseniz aha şunu alabilirsiniz:

http://www.akakce.com/kahve-ogutucu/en-ucuz-delonghi-kg-79-fiyati,465682.html

ama sonuçta incelik ayarı assla istediğiniz gibi olmayacaktır metal bıçaklı cihazlarda. eh madem öyle neden 200 lira vereyim diye düşünebilirsiniz. aha işte o zaman alacağınız makinecik bu. 40 tl'ye işinizi görecek bir şey. uzun süre kullanabilir miyim zaman gösterecek ama şimdilik kahvemi french press ya da filtre ölçüsünde parçalayabiliyorum. (espresso gibi daha incesini beklemeyin maalesef) temizlemesi zor sinir oluyorum ama hepsinde zor. bozulana kadar kullanacağım bakalım.

http://www.akakce.com/kahve-ogutucu/en-ucuz-sinbo-scm-2934-fiyati,1125318.html

lastpass

bir şifre saklama ve otomatik form doldurma uygulaması.

https://www.lastpass.com/

bir senesi premium olmak üzere senelerdir kullanıyorum. vazgeçilmezim oldu resmen. onlarca belki yüzlerce siteye üyelik bilgilerimi tek tek kayıt tutmam imkansız. ancak böyle bir uygulama beni kurtarabilirdi. tarayıcı eklentisi kurduktan sonra master şifrenizi bilmeniz yeterli. gerisini lastpass hallediyor.

dikkat etmeniz gereken hususlar. birincisi, lastpass sonuçta bir şirket. verileriniz sunucularında saklanıyor. (parolalarınız şifreli halde saklanır, şifre çözülemez ancak diğer kullanıcı verileri normal saklanıyor.) yani öncelikle markaya güvenmeniz gerekli.

lastpass üzerinden parolalarınızı çalınma olasılığı bana göre çok düşük olsa da zaman zaman güvenlik konularında zafiyet gösteriyorlar. uygulama üzerinde bir açık daha yeni kapatıldı. bir kere de kullanıcı verilerini kaptırmıştı. (https://eksisozluk.com/lastpass--2079654?a=nice) bu gibi durumlar böyle hizmetlere hiç bulaşmamanız anlamına geliyor olabilir.

ikincisi çoğu parolayı saklasanız da o en önemli hesap bilgileri için burayı kullanmayabilirsiniz. dandik alışveriş siteleri forumlar vs için kullanın mesela.

üçüncüsü, mutlaka ama mutlaka iki faktörlü doğrulama gibi ekstra güvenlik önlemlerini etkinleştirin.

premium üye olarak aylık 7-8 tl ödemeyi gerektirecek kadar elzem değil bana göre. tek artısı mobilde de kullanabilmek. yoksa zaten gerisi ücretiz.

onedrive

microsoft'un bulut hizmeti. uzun süredir kullanan biri olarak birkaç kelam edeyim.

ilk olarak koskoca microsoft markası bu onedrive ile fazlaca oynadı ve güven kaybetti. oynadı dediğim sürekli plan değiştirdi. önce 50gb ücretsiz verdi, sonra geri aldı! fotoğraflar için verdiği 15 gb ekstra alanı da geri aldı. aylık ücretsiz hizmetinin alanını 5 gb'a indirdi, üyeliklerde 100 gb 4 liraydı, gitti fiyat arttırdı hem de yüzde yüzden fazla oranda. bazen diğer markalar da plan değişikliğine gidebiliyor ancak hiçbirisi bu kararı geriye dönük işletmez, yani eski kullanıcıdan haklarını geri almaz. microsoft bunu defalarca yaptı!

şimdi en son office 365 paketleri getirdi, umarım artık oynamaz. şu haliyle güzel aslında. isteyene 50 gb alan 9 tl, isteyene office paketi (word, excel, powerpoint, outlook) ve 1 tb yer 25 tl (bu paketi bir ara öğrencilere kampanya yaptılar 13 tl'ye aldım.) orijinal office kullanmak isterseniz gayet uygun fiyat.

öncelikle şunu söyleyeyim. onedrive veri eşitlemede sıkıntılı bir uygulama. windows 8'lerde özellikle. bence kullanacağınız tüm bilgisayarlar windows 10 olsun, yoksa veri kaybetme riskiniz var. bende oldu en azından. eşitleyemiyor. klasörler eşitleniyor ama içleri boş!

onun haricinde klasör üzerinden veri eşitlemede başarılı. bulut üzerinden paylaşım linkeri kolayca oluşturulup paylaşılabilir. büyük miktarda veriyi karşıya yüklemek rakiplerine göre bir tık yavaş. en iyisi (bkz: google drive) o açıdan. mobilde otomatik fotoğraf eşitleme son derece başarılı. ama mobil uygulaması (android) biraz fazla ram ve bellek kullanıyor. arama özelliği de biraz zayıf.

yine de özellikle windows 10 bilgisayarlarda kolaylık sağladığı bir gerçek. google drive'dan sonra sevdiğim ikinci bulut hizmetidir.

https://onedrive.live.com/about/tr-tr/plans/

google drive

bulut hizmetleri yönünden çok sıkıntı yaşamış biri olarak sonunda google drive'da karar kıldım. aylık 5 küsür tl ile 100 gb paket aldım. microsoft onedrive'dan sonra gb başına en ucuz hizmet google'da.

onedrive ve dropbox'un saçma senkronizasyon bug'ları yüzünden (birden çok cihazda eşitleme sorunu, windows 8 ve 10 farklılığı yüzünden veri eşitleyememe vs..) veri kaybettim. dropbox aslında kullanımı en rahat olandı ama çok pahalıydı, üstüne veri kaybı yaşayınca terk ettim. onedrive 1 tb alanı ve office 365 paketini (word, excel, powerpoint, outlook, onenote) kampanyalı fiyatıyla aylık 13 tl'ye almıştım. çok iyi fiyat ancak bunu kullanacağınız cihazların hepsi windows 10 olmalı yoksa yine eşitleme sorunları oluyor. buna da güvenemeyip en sonunda google drive'a geçtim.

açıkçası google'ın zaten diğer ürünlerini de sıklıkla kullanmam sebebiyle çok rahat ettim. gmail entegrasyonu sayesinde normalde eklenemeyecek büyüklükte dosyaları mail ile göndermek, sürükle bırak kadar kolay oldu. arka planda kendi drive alanına yükleyip link yaratıyor. karşı tarafa sadece tıklayıp indirmek kalıyor

google photos da ayrı bir güzellik. kaliteden minik bir ödün vererek sınırsız yükleme hakkı sunuyor. ben orijinal dosya kaydettiğim için bu alanı da drive'dan alıyor. tüm fotoğraflarımı düzenli halde tutması çok güzel.

bu arada mobilde de son derece memnunum. tüm fotoğraflarım otomatik eşitleniyor, dosylarıma da rahatça ulaşıyorum. arama kısmı gayet başarılı. otomatik fotoğraf eşitleme ve dosya yükleme konusunda onedrive da mobilde çok başarılı ancak hem uygulama telefonda fazlaca bellek ve ram yiyor hem de araması o kadar başarılı değil.

gogole drive'ın açık ara beğendiğim tarafı ise, dosya yükleme hızı. bilgisayarda gb'larca dosyayı buluta aktarması dakikalarla ölçülecek hızda. inanamadım. örneğin dropbox veya onedrive için bu süre saatler bazında ölçülebilir ancak.

sonuç olarak, tb büyüklüğünde bulut alanına ve office hizmetlerine de ihtiyacınız varsa onedrive fiyat olarak gayet iyi. yok ben sadece bulut kullanacağım derseniz bokuyla püsürüyle uğraşmayın google drive fiyat ve kullanışlılık olarak en iyisi.

https://onedrive.live.com/about/tr-tr/plans/
https://www.google.com/drive/pricing/
https://www.dropbox.com/buy

biletix

birisi çıksa da bizi bu illetten kurtarsa keşke. bir seferde iki ayrı ek ücret alması ayrı sıkıntı, sinema, tiyatro, konser vs koltuk seçilecekse bize seçtirmeyip kendi kafasından saçma sapan yer vermesi ayrı sıkıntı, sevmiyorum bu hizmeti. mybilet bu açılardan daha iyiydi ama piyasadan silindi gitti nedense. allahtan devlet tiyatroları biletiva gibi çok daha aklı başında bir sitede.

vsco

kullandığım birçok fotoğraf düzenleme uygulamasından sonra gördüm ki konu filtre ise vsco en iyisi. o kadar ki bazı filtrelerini para verip almaya değer. renkteki doygunluk, sıcaklık, keskinlik dengeleri muhteşem. grain, skin tone gibi ayarları her uygulamada olmuyor. tam hipster işi.

ama berbat bir arayüzü var. diğer düzenleme araçları çok kısıtlı. albüme eklenen fotoğrafları topluca indirme silme vs özellikleri yok. telefonda fazlaca yer kaplıyor (300mb) bunlar eksileri. ancak ister manzara, ister portre, ister minimal çekimleriniz için vsco'nun filtrelerini denemeden geçmeyin. (sadece siyah beyaz çalışırken eksik, onun için de pixlr, hypocam)

picsart photo studio

android, mac ve windows işletim sistemlerinde kullanılabilecek bir fotoğraf düzenleme uygulaması. mobil cihazlar üzerinde bu tip uygulamaları çokça kullanırım, denemediğim uygulama kalmamıştır. birkaç uygulamanın yaptıklarını tek başına yapabilmesi ile gönlümü kazandı. fotoğraf düzenleme özellikleri gelişmiştir, bunun yanı sıra filtreleri de iyidir (ama bir vsco kadar değil). üstelik kolaj yapmak isteyenler için en pratik uygulamadır. üstüne bir de çizim ve font yetenekleri de vardır. (temel seviyede). bazen bu elementler için ayrı ayrı uygulamalar kullansam da hepsini toplayan picsart vazgeçilmezim.

ama (android için) bir sıkıntısı var. bir süre sonra bellekte şişme yapıyor ve inanılmaz yer kaplamaya başlıyor. ve nedense harici karta da aktarılmıyor uygulama, illa dahilide çalışacak. dolayısı ile ya bu 2gb yer mi kaplıyor diye şaşırmayın. çözümü ise -maalesef- silip tekrar yüklemek. ha bir de bazen canavar gibi telefonumu bayağı bir kastırıyor.

genel olarak picsart, pixlr, snapseed (hemen her şey için)
filtre için vsco, instagram
çizim için sony sketch
siyah beyaz için hypocam
video editing için inshot, microsoft hyperlapse, boomerang
geometrik şekil eklemek için geometry shape editor
font & süs için picsay, overlay
manyak efektler için glitch!

fujitsu lifebook e756 notebook

ben fujitsu markasının ülkemizde son kullanıcıya yönelik bilgisayar pazarına girmemesini bizim adımıza büyük kayıp olarak görüyorum. tamamen yöneticilerin basiretsizliği yüzünden mühendislerinin yaptığı o güzel cihazları satın alamıyoruz.

son üç bilgisayarım çalıştığım iş nedeniyle fujitsu oldu. hepsi birer canavardı. ama özellikle bu son kullandığım e754/e756 modellerini ayrıca sevdim. ekran kartı bulunmayan ama i7 pro işlemciye sahip bu modeller, özellikle windows 10'la birleşince performans canavarı oldu. müthiş hızlı, inanılmaz sorunsuz.

iyi tarafları. fujitsunun diğer markalarda ne hikmetse olmayan bir hizmetleri var. deskupdate sayesinde tek tıkla tüm sürücüleri yükleyebiliyorum.

oyun/render için tasarlanmamış evet, harici ekran kartı yok. ama örnek vermek gerekirse cs:go'yu çatır çatır oynuyorum ya da 3dmax, rhino, autocad gibi programları sorunsuz çalıştırabiliyorum.

pil ömrü kendine hayran bıraktı beni. cdrom kısmına taktığım ikinci pil sayesinde abartısız 10-12 saat kullanabiliyorum. ultrabookları sollar yani. ama ince hoş bir tasarımı olsa da hem boyut olarak hem hafiflik olarak ultrabooklarla yarışamaz.

fujitsunun bir özelliği de tank gibi sağlam olması. düşür fırlat üstüne otur bana mısın demiyor. bu özellikle eski modelleri için böyleydi ama onlar da cidden hantal ve ağır cihazlardı. bu modelde malzeme kalitesi bir tık düşmüş hafifletmek adına. yine de çoğu markaya göre sağlam kasası.

tek sıkıntım pro bir cihaz olduğu için sanırım, hoparlörü biraz dandik. bir de tuşları biraz çabuk silinmeye başladı.

eğer 2. el ya da başka bir şekilde alma fırsatınız olursa fujitsu notebookları almaya bakın pişman olmazsınız.

http://www.fujitsu.com/fts/products/computing/pc/notebooks/lifebook-e756/
  • /
  • 3
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 27

dell inspiron 510m

efsane laptop. 2004 üretimi. 512mb ram, 64mb ekran kartı, 1.60 mhz pentium m gibi özelliklere sahip. ancak 13. senesinde hala çatır çatır çalışmakta. günümüz cihazlarını kıskandıracak bir hoparlörü vardır. pil ömrü yıllar sonra bile 1 saatin üzerinde. ayrıca son sürümleri olmasa da matlab, autocad, 3ds max gibi programları çalıştırmaktadır. inanılmaz ama gerçek. efsaneye saygı.
Henüz takip eden biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler