slvieth

Durum: 124 - 0 - 0 - 0 - 20.12.2017 20:53

Puan: 155 - Rütbe:

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

Boğaziçi Üniversitesi, MA Müzik ve oyun

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 13

plants vs. zombies

popcap tarafından geliştirilen efsanevi bir kule savunma oyunu. aslına bakılırsa kule değil evinizi savunuyorsunuz. oyunun isminden de anlayacağınız üzere zombiler düşmanlarınız. savunma şekliniz ise oyuna asıl havasını veren şey: binbir çeşit bitki! plants vs. zombies (pvz)'de amacımız belirli yeteneklere sahip çiçekleri, bitkileri kullanarak evimize girip beynimizle ziyafet çekmeye çalışan zombilere karşı kullanarak kendimizi korumak.

en temel bitki bezelye tüküren ve uzak menzilli atış yapan peashooter . tüm bitkileri sahaya dikebilmek için kullandığımız kaynak ise tabi ki güneş ışığı. onu da ayçiçeklerinden elde ediyoruz. sahanızda her bölüm farklı tuzaklar ve farklı yeteneklerde zombileriniz oluyor. tabi farklı yeteneklere sahip bitkileriniz de var. alanınız kısıtlı olduğundan güneş üreten ayçiçekleri ile savaşan bitkilerin dengesini iyi kurmalısınız.

çizgi film vari tatlı grafikleri ve oyun içi hikayesiyle pvz mutlaka oynanması gereken ve müthiş eğlenceli zaman geçireceğinizi garanti ettiğim bir oyun.

hijackthis

dünyanın en basic malware/adware ve bilimum zararlı yazılım temizleme programı. basic dediğime bakmayın hijackthis işini o kadar iyi yapıyor ki zararlı dosyaları girip elle silmekten daha bile sağlam bir sonuç veriyor. program şöyle çalışıyor: hijackthis'i kurduktan sonra bir kez çalıştırıp bilgisayarınızı taratıyorsunuz. hijackthis size silinmesi önerilen yüzlerce dosya buluyor. dilediğinizi seçerek temizleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz. fakat işlerin karıştığı nokta da tam olarak bu.

hijackthis aslında silinmemesi gereken fakat kesinlikle gerekli olmayan bir takım dosyalar da buluyor. bunlar sizin kurmuş olduğunuz programlara ait dosyalar da olabilir, windows servisleri de olabilir. biraz bilgisayardan anlıyorsanız sağlıklı şekilde şeçim yaparak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ben hiç anlamıyorum ama hijackthis'in sorunsuz şekilde temizlemesini de istiyorum derseniz arama sonucunuzun log dosyasını alıp bir kaç güvenilir hijackthis forumuna gönderiyorsunuz. onlar da size çalıştırabileceğiniz ve silinmesi gereken zararlıların olduğu bir dosya gönderiyor. çalıştırdığınızda hijackthis geride toz bile bırakmadan bu programları bilgisayarınızdan kaldırıyor. çok kez bu program sayesine bilgisayarı adeta ele geçirmiş adware/malware temizledim.

download linki
https://sourceforge.net/projects/hjt/

bu da dosya silmek konusunda danışmak için güzel bir script sitesi
https://www.hijackthis.de/

dell latitude e7250 laptop

dell'in oldukça kullanışlı ve performans oranı yüksek, business amaçlı piyasaya sürdüğü laptop modeli. 12.5 inchlik ekran boyutu sayesinde ufacık çantalara daha sığabiliyor. çantanız yoksa dahi kolunuzun altına alıp toplantınıza gidebilirsiniz ve yalnızca 1250 gram. üzerinde yerleşik şekilde gelen hd kamerası ve parmak izi okuyucusu var. parmak izi okuyucuyu kullanmak için biraz çaba sarfetmeniz gerekiyor zira kurulum kısmı biraz zahmetli.

dell'in bu modelinde 5. nesil ıntel core i5 2.3 ghz işlemci mevcut. performans konusunda oldukça tatmin ediyor. zaten temelde business amaçlı bir laptop olduğu için amacına yönelik kullanımda oldukça tatminkar sonuçlar elde ediyorsunuz. ıntel hd 5500 serisi paylaşımlı ekran kartı yine iş amaçlı kullanımlar için fazla bile kalıyor aslında. laptopta 1600 mhz ddr3 bellek mevcut. eğer windows 10 ile kullanırsanız fazlaca sistem kaynağınız kalıyor.

laptopta 3 adet usb portu bulunuyor. ethernet portu da tam arkasında, böylece eğer mouse kullanıyorsanız o koca kablo çok fazla engel teşkil etmiyor.

microsoft word

günlük işler için kolay çözümler sunsa da word de yüksek lisans tezi yazmış biri olarak word yoluma sürekli taş koymuştu. işler biraz komplike hale geldiğinde programı ve özelliklerini çok iyi kullanabiliyor olmalısınız. örnek veriyorum, ilk 5 sayfa roma rakamıyla numaralandırılsın, sonrasında latin rakamlarına geçsin ve 6'dan başlasın gibi aslında inanılmaz kolay bir isteği gerçekleştirebilmek için yarım saatten daha fazla süre harcadım. microsoft help'den başladığım yolculuğu forum sitelerinde tamamladım. şu an bir word gurusu muyum hayır. uçsuz bucaksız olmak adına bir excel değil ama word'ün yapabileceklerini de hafife almamak lazımmış, bunu öğrendim.

age of mythology

microsoft games'in 2002 yılında age of empires 2'nin muhteşem başarından gaz alarak çıkardığı, aoe 2 gibi kült olmasa da klasikler araşına girmiş gerçek zamanlı strateji oyunu. temel olarak baktığımızda oyunun amacı age of empires serileriyle aynı. tek ve harika olan farkı olayların ve oyunların mitolojik zamanlarda geçiyor olması.

oyundaki kaynaklarınızın odun, altın, yiyecek ve favor, iyi bir çeviri değil ama bu post boyunca lütuf diyeceğim. oyun başında seçtiğiniz tanrıya adadığınız adaklar, köylülerinizin dua etmesi ve yaptığınız tapınaklarla lütuf kasıyorsunuz. bunları da tapınaklardan ürettiğiniz mitolojik yaratıklarda ve çeşitli geliştirmelerde kullanıyorsunuz. oyunda temel olarak 3 ırk var: yunan, mısır ve nordik. yunanlılar köylülerini tapınaklarda tapındırarak lütuf kasıyor. mısırlılarda monument denen, anıt diyebileceğimiz yapılar var. bunlardan ne kadar çok inşa ederlerse o kadar lütuf kazanıyorlar.

şimdi her ırkın oyun başında seçebildiği 3 adet büyük tanrısı var. çağ atlarken de daha küçük tanrılar arasında seçim yapıyorsunuz. her tanrı size farklı yetenekler ve uniteler sağlıyor. rakiplerinize göre stratejik seçimler yapma şansınız doğuyor bu noktada.

oyunu farklılaştıran şey tanrıların size verdiği yetenekler. god power diye geçiyor oyunda. toplamda 4 adet god powerınız oluyor. çağ atlarken seçtiğiniz küçük tanrılar vardı ya, onların hepsi size birer tane farklı farklı god power bahşediyor. bunlarla ekonominizi çılgın güçlendirebilir, rakibinizin şehrine hortum gönderebilir, ünitlerinizi bir yerden bir yere ışınlayabilir ve pek çok şey daha yapabilirsiniz. her ırka ve her tanrıya özel büyüler var.

oyundaki senaryo kısmı oldukça eğlenceli. arkantos isimli yunan karakterin gargarensis denen kötü karakteri, dünyayı odissey tadında gezerek kovalamasını ve onun zeus tarafından hapsedilen kronos isimli kötü niyetli tanrıyı serbest bırakmaya çalışmasını önlüyoruz. mitolojiyle biraz ilgili olduğum için baya bir araştırma yaptım, arkantos diye bir karakter yok yunan mitolojisinde. fakat senaryoda gerçek mitolojiye dayandırılan kısımların da olması tatlı olmuş.

need for speed underground

gerek soundtrackleri gerek araba yarışı konseptine getirdiği yeni solukla nfs underground kült bir oyun oldu. normalde sevmem bu tarz oyunları ama zamanında kendi bilgisayarım kaldırmadığı için internet cafe'de çok oynamıştım. yanlış hatırlamıyorsam 3 çeşit yarış vardı: circuit, drag ve drift. circuit bildiğimiz bir pistin çevresini x kez dönmece ve bunu en kısa sürede yapmacaydı. drag dümdüz ve kısa bir pistte nitronuzu, turbonuzu denemek içindi: o dümdüz yolda en hızlı hızlanan ve yarışı bitiren kazanıyordu. drift ise arabanın poposunu bir o yana bir bu yana attırıp kaydırdıkça puan kazandığınız, yarış sonunda en çok sürtürme puanını toplayanın kazandığı bir yarıştı. arabayı modifiye etme kısmından çok anlamıyordum (hala anlamıyorum), orada grafikte hangi parçayı koyunca artıyorsa alıyordum açıkçası. ama çok fazla seçenek vardı modifikasyon için.

soundtrack için: https://www.youtube.com/watch?v=1t5lP-60eA0

adobe premiere

adobe'un inanılmaz detaylı video düzenleme programı. ne kadar detaylı olduğunu daha programa video import ederken ya da yeni proje dosyası açarken anlıyorsunuz. sizlere onlarca format arasından seçim yapmanızı istiyor.

premiere yalnızca video kesip biçmekten ziyade katmanlı videolar hazırlamak için kullanılır. yeni proje dosyası açtığınızda size 3 video ve 3 audio katmanı verir. yüksek kaliteli formatlarda zaten video dosyasını eklediğinizde ses ve videoyu farklı katmanlar halinde ekliyor. bu sayede hem ses hem video üzerinde çalışabiliyorsunuz. en basitinden bir videonun ses katmanını silip ona dublaj yapabilirsiniz kolayca.

video ve seslere filtre ve efektler ekleyebiliyorsunuz. video için abidik gubidik şeyler dışında aslında en çok kullanılan color correction ve ışık düzenlemesi oluyor. videonun boyutu ve ekrandaki yeriyle de oynayabiliyorsunuz. ses üzerinde de aynı şekilde pek çok efekt var. ekolayzer ve high/low filtreleri benim en çok kullandığım filtreler.

projelerinizi export ederken formatını doğru seçmelisiniz zira premiere size elli tane falan seçenek sunuyor. bu noktada en uygun olanı için birazcık google'lamanız yeterli olacaktır. belirtmeye gerek yok tabi ki ama render yaparken bilgisayarınıza dokunmayın.

op.gg

op.gg serverınızı ve oyun içi isminizi girdiğinizde sizlere league of legends karşılaşma geçmişinizi ve datalarınızı sunan bir web sitesi. sezon sezon maç geçmişlerinize ulaşabiliyor, katletme, ölüm ve assist oranlarınızı görüntüleyebiliyorsunuz. aynı zamanda hangi heroyla kaç oyun kaybedip kazanmışsınız bunu da görüyorsunuz. tüm maçlarınızdaki buildleriniz de yararlanabileceğiniz datalar arasında. buildleri görme olayı aslında profesyonel oyuncuların profillerini incelerken oldukça faydalı oluyor.

işin ilginç yanı site size tekli/derecelideki mmr skorunuzu da gösteriyor. riot'un açıklamasına göre mmr tamamen internal data fakat büyük ihtimalle bu site belirli bir algoritmayla yaklaşık mmr hesaplıyor. bu sayede liginize göre ileride mi geride mi olduğunuzu görüyorsunuz.

brain it on

çok tatlı bir fizik motoruna sahip bir mobil oyun. amacınız bir şekilde havada duran tüm topları yere değdirmek. işin ilginç yanı bulmacaları çözerken kuracağınız sistemi siz çiziyorsunuz. çizdiğiniz şekil o anda somut bir cisme dönüşüyor. kesinlike denenmesi gereken ve azıcık fizik bilgisi gerektiren çok eğlenceli bir oyun.

guitar tuna

hangi istatistiğe dayanarak söylüyorlar bilemem ama kendileri dünyadaki 1 numaralı gitar akord etme programı olduklarını iddia ediyorlar. haklarını yiyemem aslında; program oldukça başarılı. üzerine düşen görevi çok basit ve hızlı şekilde yerine getiriyor. bunun yanında size çeşitli gamları, akorları öğretiyor ve testler sunuyor. yalnızca gitar değil bir kaç alet daha akortlayabiliyorsunuz free versiyonunda. yıllardır gitar akord etmek için guitartuna kullanıyorum. dünyayı bilemem ama benim için cidden 1 numaralı gitar akord programı.
  • /
  • 13

musclewiki.org

body ile ilgilenenlerin girmesi gereken bilgilendirici site. hangi kaslar için hangi hareketi yapacağını görmek için o görseldeki istediğiniz kasa tıklamanız yeterli, sonrasında yeni bir sayda açılıyor ve en uygun hareketleri size sunuyor.

nokia 6600

hiçbir zaman sahip olamadığım, içimde ukte kalan, dünyanın en güzel symbian işletim sistemine sahip telefonu. tasarımının güzelliği dışında kamerası ve zamanına göre iyi olan kamera efektleri ile farklı bir telefondu. 3310 kadar meşhur olamasa da gönlümüzün kralıdır kendisi.

Toplam entry sayısı: 124

twitch

imaqtpie, sivhd ve pewdiepie gibi yayıncı/youtuberların çıkış noktası olan canlı yayın platformu. türkiye'de de pek çok esporcu bir yandan da yayın yaparak bir şeyler öğretmeye çalışıyor. bunların yanında tabi pek çok da elle tutulacak içeriği olmayan, saçma sapan hareketlerle çocukların hayranlığını kazanan boş yayıncılar da var.

ilginç kısmı tüm dünyadaki kadın yayıncıların tandansı. genel olarak trend, dekolte kıyafetler ve sıfır oyun yeteneği ile "fiziklerinden" bağış toplamak. tümünü bu stereotipin içine katmayayım tabi, gayet yetenekli olan ve gerçekten oynadığı oyunun yayınını yapan kadınlar da mevcut twitch'te.

zenmate vpn

şu an için kullanılabilecek en iyi google chrome vpn eklentisi. ücretsiz olarak üye olup, ücretsiz sürümü kullandığınızda 4 farklı ülke arasından seçim yapabiliyorsunuz. hız konusunda kesinlikle denediğim diğer vpn eklentilerine göre daha başarılı.

pulse

booking.com tarafından geliştirilen ve otel yöneticilerine tesislerini mobil platformdan yönetme olanağı sunan cep telefonu uygulaması. pulse otelcilere fiyat ve kontenjan bilgilerini kolayca güncelleme imkanı sağlıyor. bilgisayar başında olmadan konuklarla iletişime geçebiliyor ya da mesajlarını cevaplayabiliyorlar. birden fazla tesis tek uygulamadan kontrol edilebiliyor. tesisin booking.com üzerindeki fotoğrafları da aplikasyon aracılığı ile güncellenebiliyor. booking.com uygulamayı ücretsiz olarak google play ve appstore üzerinden sunuyor. otel yöneticileri tesislerinin booking.com hesaplarıyla uygulamaya giriş yapabiliyorlar.

onur iş hanı

izmir çankaya'da bulunan elektronikçiler çarşısı. bunlardan iki tane vardır, birbirlerinin birer arka sokağında bulunurlar. elektronik devre tasarımı için malzemelerden tutun da, fotoğraf makineniz için tripod'a kadar her şeyi bulabilirsiniz. kesinlikle tamir edilmez dediğiniz ve elektrikle çalışan herhangi bir ürün onur iş hanında tamir edilebilir. 1. onur iş hanı daha çok sarf malzemeleri satılan bir yerken, 2. onurda daha çok son kullanıcıya hitap eden ürünler bulunmaktadır.

msn messenger

microsoft'un geliştirdiği anlık mesajlaşma programı. microsoft mail adresinizle kaydoluyor ve iletişim kişileri listenize yine email adresleri ile ekliyordunuz. 2000li yıllarda çok popüler olan uygulama facebook içinden mesajlaşmanın gelişmesiyle yavaş yavaş popüleritesini kaybetti. 2014 yılında microsoft artık msn messenger'ı kapatacağını açıklamıştı.

ne dinliyorum özelliği ile normalde windows media player'da dinlediğiniz şarkılar listenizde gözükürken, küçük bir eklentiyle zamanın popüler müzik çaları winamp'ta dinlediğiniz şarkıları da gösterebiliyordunuz. msn plus isimli eklenti ile renkli ve şekilli nickler oluşturup listenizde dikkat çekebiliyordunuz.

the sims: hot date

the sims serisinin çıkan ikinci genişleme paketi. sizlere tonlarca yeni eşya sunmasının yanında oyuna asıl getirdiği değişiklik insan ilişkileri üzerineydi. artık ikili ilişkilerde, gerek dostunuz gerek sevgiliniz ya da eşiniz, çok daha fazla alternatife sahiptiniz. bu da oyunu gerçek hayata bir tık daha yakınlaştırmıştı. bunun yanında ilk kez ev kurduğunuz haritanın dışında bir harita oyuna dahil oluyordu: downtown. downtown ya da şehir merkezi, restoran, kafe ve barlardan oluşan bir haritaydı. dilerseniz kendiniz gidip gezebiliyor, yeni insanlarla tanışabiliyordunuz. fakat aslen amacı flörtünze "benimle downtown'a gelir misin?" sorusuna olumlu yanıt aldıktan sonra onu tavlayabilmekti. eğer flört ettiğiniz kişi kabul ederse bir flörtmetre açılıyor ve gecenin ne kadar kaliteli gittiğini gösteriyordu.

the sims: house party

the sims serisinin çıkan ilk genişleme paketi. bu oyun ile orijinal the sims'in üzerine çok sayıda eşya ve parti yapma şansı getirilmişti. bir ev partisi için gerekli her şey eşya olarak oyuna eklenmişti. dans pistinden dans kafesine, nargileden açık büfeye kadar aklınıza gelebilecek her şey vardı. partilemek için telefondan parti servisini arıyordunuz ve civardaki tanıdık tanımadık simler evinize doluşuyordu. hem arkadaşlarınızla eğleniyor hem de sosyalleşiyordunuz.

the sims: superstar

the sims serisi için çıkarılan beşinci, ve benim favori ek paketim. the sims superstar sizleri yıldızların dünyasıyla tanıştıran belki de serinin en eğlenceli ek paketiydi. bir kariyer yolu olarak superstar olmak istediğinizde bir ajansa üye olarak başlıyordunuz işe. en başta barlarda şarkı söyeyip stand up yaparak birazcık kendinizi cemiyete tanıttıktan sonra gelsin fotomodellikler, reklam cingılları. ün seviyeniz kariyer sekmesindeki yıldızlarla ölçülüyordu. her kariyer adımında yarım yıldız kazanıyor ve 5 yam yıldız yani superstar titrini elde etmeye çalışıyordunuz. yüksek yıldız seviyelerinde film çevirip albüm yapmak gibi çok eğlenceli şeyler de var. tabi tüm bunları yaparken kendinizi de geliştirmeniz gerekliydi. charisma, body, logic, creativity gibi yeteneklerinizi her bir üst kariyer basamağına geçmeden önce birer ikişer artırmanız isteniyordu. sonra bir bakmışsınız etrafınızda sizi görüp çılgına dönen fanlarınız, evinizin önüne otobüsle getirilen ve her yerin fotoğraflarını çeken stalkerlarınız.
Henüz takip ettiği biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler