ozgur

Durum: 580 - 0 - 0 - 0 - 19.09.2018 12:10

Puan: 751 - Rütbe: ★★★★

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

software developer

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 58

amazon türkiye

bugün itibarı ile hizmet vermeye başlamıştır. kısıtlı bir ürün seçeneği sunmasına rağmen kısa zamanda daha fazla ürüne ev sahipliği yapacağını düşünüyorum. bazı ürünlerde de kargo bedava seçeneği sunuyor ancak echo ve kindle gibi kendi amazon ürünleri henüz yok.

https://www.amazon.com.tr

apple watch series 4

apple'in duyurduğu en dikkat çeken özelliklerinden birisi elektrokardiogram yani ekg kalpteki kasılmaları ölçerek birçok kalp hastalığının teşhisinde kullanılan teknolojiye sahip olan akıllı saat serisi. bununla beraber saatin arkasında yer alan ve kalp ritmini ölçen sensör herhangi bir anomali olması durumunda da uyarı veriyor.

cyber valet

cisco'nun duyurduğu bir kendi kendine park etme teknolojisi. bu teknolojiye sahip araçların sürücü olmadan otomatik olarak park etmelerine olanak tanıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=z-xl1fykheq

android studio

yani kendisi sıfır bir ide değildir bildiğin eclipse işte onun üzerine android camiası eklemiş de eklemiştir. önemli olan ide değil sdk zaten emulatör olmasa hiç kullanılacak gibi değil.

pttmessenger

zebrachat kendi başına bir app değildir. o da signal üzerinden klonlanmış bir app iken sanırım bunu yapan arkadaşı ptt'de işe almışlar. başka da açıklaması yok. ha nasıl ptt'de işe girdi derseniz internette son dönemlerde ptt'ye sessiz sedasız hiçbir belge evrak olmadan işe alımlar yapıldığını araştırabilirsiniz. benim açıklamam bu kadar.

mega

tartışmasız en başarılı ve hızlı dosya transfer hizmeti. bir zamanlar ismi http://mega.co.nz iken şu an https://mega.nz olarak ulaşılabilir. hız ve güvenlik aynı zamanda 50gb'a kadar dosya transfer izni ile yeterlidir.

https://mega.nz

wetransfer

mega'yı keşfettikten sonra -2012 başları sanırım- bir daha hiç kullanmadığım bir dosya transfer sitesi. bunun pro yani paralı sürümü de vardır 20gb dosyaya izin verir. yine de mega iyidir.

microsoft edge

microsoft'un windows 10 ile beraber gelen kullanışsız berbat internet tarayıcısı. ha diyebiliriz ki evet internet explorer yerine tercih edilebilir ancak yıl olmuş 2018, lütfen.

internet explorer

microsoft'un geliştirdiği en cacık web tarayıcı. hadi işletim sistemini bir yere kadar anlarsın da internet explorer mimarisi stratejisi hayatta anlaşılmaz be kardeşim.

apple tarafı da safari konusunda aynı konudan çok muzdarip. bir ara microsoft edge dediler herşey çok güzel olacak dediler ama o da bomboş.

safari

tıpkı microsoft internet explorer faciası gibi apple için de safari gerçekten faciadır. opera ve google chrome ile firefox kominiteleri baskı mı yapıyor bilemiyorum ama böylesine donanım üretiyorsun, arkadaş hayvan gibi os yazmışsın ama bu safari nedir arkadaş yıl oldu 2018 sanıyorum ki tüm apple kullanıcıları başka bir tarayıcı kullanıyordur.

safari kullanana muharebede savaşa gitmiş gazi madalyası takabilirler.
  • /
  • 58
  • /
  • 41

apple watch series 4


cyber valet


mega


microsoft edge


internet explorer


gir.im


myspace


vkontakte


mail.ru


hotmail


  • /
  • 41

olan biten

ulusa sesleniş;

sayın yazarlarımız, sözlüğümüz bildiğiniz üzere çok çok yeni bir sözlük. henüz açılalı 2 ay bile olmadı, bu kısa zamanda birçok değerli yazar, değerli bilgiler ve tecrübeler içeren entry'leriyle bize çok şey kattılar. gelinen noktada başlıklar ve entry içerikleri konusunda bazı noktalara dikkatinizi çekmek isterim.

öncelikle sözlüğümüz ekşi veya diğer sözlükler gibi bir tanım sözlüğü değildir. kullanıcıların ürünler hakkında yorumlarını yazdıkları, geniş bir kullanıcı deneyimini okurlara bir arada sunabilmeyi hedefleyen bir sözlüktür. dolayısıyla başlığı açılan şeyin ne olduğunu tanımlamaktan çok onunla ilgili varsa tecrübelerinizi yazmalısınız. bir cep telefonunun veya led tv'nin teknik özellikleri, boyutu, ekran çözünürlüğü, kapasitesi v.s. arandığında yüzlerce kaynaktan öğrenilebilir fakat deneyim öyle değildir. o sebeple "128 gb hafızası olan" yazmak yerine o hafızanın yeterli olup olmamasıyla ilgili bir şeyler yazmalı veya "çok harika bir cep telefonu" yazmak yerine onun neden harika olduğunu anlatmalısınız. eğer başlıkla ilgili tecrübeniz veya yeterli bilginiz yoksa entry yazmamalısınız.

diğer konu, güncel olmayan ve site konseptine uymayan konulardaki başlık ve entryler. örneğin icq, windows 95, windows 98, napster gibi tarih olmuş başlıklar ve başlığa yazılan entryler kullanıcı deneyimi açısından artık okura bir şey sunamazlar. dolayısıyla böylesi entry ve başlıkları tercih etmiyoruz.

bir diğer konu son zamanlarda aşırı artan kripto para başlıkları. sanal paralarla ilgili başlıklarda özellikle faucet tabir edilen sitelerin, bitcoin kazandırdığı iddia edilen ponzi olabilecek sitelerin başlıkları silinecektir. bununla birlikte refli (refferal, referans, affiliate v.s.) link paylaşımı yasaktır. rastlandığı taktirde silinecektir.

başlıkların teknoloji ile alakalı olmasını tercih ediyoruz, ucundan da olsa teknolojiyle ilgili tüm başlık ve entryleri sitede tutuyoruz, silmiyoruz. sizlerden birçok farklı konuda kategori eklenmesi talepleri geldi. temelde bu isteği anlayışla karşılayabiliyoruz ama sitemizin konsepti teknolojik ürünler, belki ileride farklı kategoriler eklemeyi düşünebiliriz ama şu aşamada bu şekilde devam etmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. makyaj malzemesi, sinema filmi, oyun konsolu, kitap gibi çok farklı konularda içeriklerin bir arada olmasındansa belli bir ilgi alanı etrafında içerik üretiliyor olması, sitenin kategorik olarak konumlandırılmasını kolaylaştıracaktır.

son olarak, bitcoin ödülü yazarları kaliteli içerik yazma konusunda motive etmek ve küçük de olsa bir ödül verebilmek amacıyla düşünüldü. dolayısıyla bunu sadece para kazanmak amacıyla yaparak ve ardı ardına kısa ve içeriksiz entyler girerek sistemi suistimal etmemelisiniz. bu konuda iyi niyetimizin karşılıklı olduğunu düşünüyoruz. bu anlamda artık kısa içerikler konusunda daha hassas olacağımızı bildirmek isteriz. ek olarak belirtmek isteriz ki entry satoshi değeri; içerik uzunluğu, fayda ve kalitesi gibi kriterlere göre belirleniyor. tabii ki metni uzatmak için "laf kalabalığı" yapmak entry kalitesini düşüreceğinden sırf uzun diye bir entry'e yüksek satoshi vermiyoruz.

not: sitemizde 18 farklı tema mevcut, mevcut temayı beğenmeyenler kendi profil sayfalarının en üstünde bulunan profil ayarlarına giderek tema seçimi yapabilirler. gece modu için "solar" isimli temayı deneyebilirsiniz.

saygılar ve sevgiler.

olan biten

şu an itibariyle entry girerken ve düzenlerken kullanılan bkz, gizli bkz, spoiler, url gibi butonlar olması gerektiği şekilde çalışmaya başladılar. metni seçip üstteki ilgili butonlardan birisine tıklamanız yeterli.

olan biten

@traldonia rumuzlu yazarımızın önerisi üzerine birinci kampanya bitimiyle ikinci kampanya başlangıcı arasında yazılmış (entry no #5189 ile #5663 arasındaki) 473 adet entry'nin (uzunluğuna ve içeriğine bakılmaksızın) her biri için 500 satoshi ödül yazar hesaplarına yansıtılmıştır.
ilgili entry: https://www.iyimi.com/iyimi-com.html?entry_id=6003

olan biten

ikinci bitcoin kampanyası başladı!

sitemizin çıkış noktası ve asıl amacı ürünler hakkında doğru ve tarafısız yorumların bulunduğu bir platform olabilmek.bunu yaparken de içeriği oluşturan yazarları bitcoin ödülüyle motive etmenin iyi bir model olacağını düşündük. sitenin tanıtımı için diğer mecralarda reklam harcamaları yapmak yerine bir bitcoin bütçesi oluşturup bunu yazarlarımızla paylaştık.

ancak ödülün çok yüksek olması (önceki kampanyadaki gibi) ve entry girme hızının logaritmik artması (ilk 25 günde girilen entry kadarının son 2 günde girilmesi) bu işin sürdürülebilir olmasını engelledi. bu nedenle ödül miktarını bir miktar düşürerek daha uzun süre, daha fazla yazarı, ürettiği kaliteli içerikten dolayı ödüllendirebiliyor olacağız.

yeni kampanya koşulları şu şekilde:
* her entry size 250, 500 veya 1200 satoshi kazandıracak.
* verilecek satoshi miktarı entry içerik kalitesine göre yönetim tarafından belirlenecek.
* hangi entry'nizin kaç puan aldığını profil sayfanızın altında entryler bölümünde görebilirsiniz.
* ödeme eşiği 60,000 satoshi'dir. ödeme eşiğine ulaşan yazarların profillerinde ödeme talep butonu görünür, ödeme talepleri bu şekilde yapılır.
* ödeme eşiğine ne kadar kaldığını profil sayfanızdaki ilerleme çubuğundan takip edebilirsiniz.
* kazançlarınızı ve güncel bakiyenizi profil sayfanızdan takip edebilirsiniz.
* ödeme aldıysanız detayını profil sayfanızın alt kısmındaki ödeme sekmesinden görebilirsiniz.
* kampanya bitimi olan biten başlığından duyurulacak, duyuruya kadar kazanılmış entryler için bitcoin gönderilecek, herhangi bir hak kaybı yaşanmayacaktır.
* bitcoin kampanyasını suistimal eden yazarlar (kopya içerikler, birden fazla yazar hesabı, otomasyon yazılımları v.s.) engellenirler ve kendilerine bitcoin gönderilmez.
*tüm entryler moderasyon tarafından incelenir ve uygun görülen entryler onaylanır. onaylanan entry'ler size bitcoin kazandırır.

başlıklarla ilgili küçük bir kural değişikliği yaptık, artık ürün adından ne olduğu anlaşılamıyorsa, ek olarak ürünün ne olduğu da yazılacak (tost makinesi, kulaklık, buzdolabı gibi) . istisnai olarak, genel kabul görmüş ve yaygın olarak bilinen şeyler için bu kural uygulanmayabilir.

çaylak onayı için gereken entry sayısını 10'dan 5'e indirdik, onaylı 5 entry'si olan çaylaklar yazar yapılacak. içerik olarak yetersiz olan çaylak entryler'i taslaklara gönderilecek ve düzeltilip yollanması beklenecek.

"sanal para", "ses ve görüntü sistemleri", "yazılım / oyun", "giyilebilir teknoloji" adında 4 yeni kategori daha ekledik.

bol kazançlar.

not: bu entry'den (#5663 nolu ve 28.11.2017 21:44 tarihli) itibaren yeni entryler kampanya dahilinde değerlendirilecek ve satoshi kazanacaktır.

bitcoin kampanyası hakkında

Toplam entry sayısı: 580

satoshi nakamoto

üzerinde doktora tezi çalışması yapmakta olduğum bir dahi.

iyimi.com gibi bir sitede sanal para gibi bir alt bölüm varken ve genelde kripto para ile ilgili bilgiler sağlanıyor hatta yazarlarına bitcoin ödeniyorken satoshi nakamoto hakkında bilgi bulunmaması bariz bug sayılabilir.

bu sorunu şöyle çözebiliriz, ben bu başlığı yazarım siz başlığı ya kitlersiniz ya da bu başlığa yazanlara ödül sanal para ödemezsiniz. çünkü satoshi nakamoto başlığı bu gerçeği bir defasına olsun hak ediyor.

satoshi nakamoto hakkında elimizde olan bilgi oldukça azdır. kendisinin blockchain yapısı ve bununla beraber bitcoin kripto paranın mucidi olduğu genel bir gerçektir. bir kişi veya bir grup olduğu dahi belirsizdir.

satoshi nakamoto üye olduğu p2p foundation sayfasında ülke bilgisine japonya yazmıştır. pek çok kişi ile mailleşmiş kendi kurduğu bitcointalks.org forum sayfasından yaklaşık dört yüze yakın mesaj yazmış ve bitcoin.org adresini anonim olarak ilk register eden bitcoin logosunu da ilk hazırlayan kişidir.

isminin dahi satoshi olduğu kesin değildir. çoğu kişi farklı söylese de kriptografi dünyasında konuşulan kendisinin samsung telefon, toshiba laptop ve hitachi disk kullandığı için satoshi lakabını aldığıdır. bu bilgilere windows xp kuramadığı windows'un toshiba üzerine olan işletim sisteminde oldukça eski bir geliştirme ortamı olan visual c++ kullandığı gerçeğinden yola çıkarak ulaşıyoruz.

bitcoin ilk versiyonlarının kodlarına, satoshi'nin maillerine ve forumdaki mesajlarına göz attığınızda göreceksiniz. ilk para transferini ise hal finney adında bir kriptografi uzmanına kendisi gerçekleştiriyor. ilk miner da tahmin ettiğiniz üzere yine satoshi nakamoto'dur.

aslında bana göre 2006 yılında başladığı bitcoin projesini 2007 yılında şekil alınca, 2008 yılında "yaklaşık 2007 yılından beri üzerinde çalışıyorum" dediği hali ile 2008 ekimi ayın tam olarak 31'inde kirptografi mail grubuna attığı başlığı "bitcoin: a peer-to-peer electronic cash system" ve ekinde 9 sayfalık bitcoin.pdf bulunan bir e-mail ile duyuruyor.

bana göre 2006 çünkü 2007 - 2008 arası full-time bir yılda bitcoin kodlarını hem hesapladı hem yazdı ise bir yıllık sürede sanırım karşımızda dünya dışı bir dahi varlık var. çünkü ilk yayınladığı client sürümü de nerede ise hatasızdır. bugüne kadar bitcoin sisteminde veya client sürümünde bir bug bulunmamıştır.

ilk bitcoin client versiyonunu 2009 ocak ayında kendisi yayımlamıştır.

blockchain yani blok zincirinin ilk halkası olan genesis block yine satoshi nakamoto tarafından oluşturulmuş ve kendinden önce bir block bulunmadığı için özel bir teknik kullanılmıştır. bugün dahi ilk block oluşması için kullanılan veriler çözülememiştir.

ayrıca bu ilk genesis block'da "the times 03/jan/2009 chancellor on brink of second bailout for banks." notu yer alır. bu not the times dergisinin kapak fotoğrafında yer alan haber başlığıdır.

wei dai ve nick szabo'dan oldukça etkilendiği gözlemlenmektedir. buna rağmen aslında kriptografi grubundaki cyberphunk insanları kendisi ile dalga geçerken hal finney ciddiye almış iletişim kurmuş ve client programını indirerek destek olup ilk ödül olan 10 bitcoin sahibi olmuştur.

aynı zamanda 10.000 bitcoin karşılığında gerçek hayatta satın alınan şey papa john's markalı pizzadır. bildiğim kadarı ile tam bu yıllarda bitcoin kodundan değil p2p yapısından ve hash-rate oranı matematiksel hesaplamasından dolayı kötü niyetli bir grup yaklaşık 184 milyon bitcoin oluşturmayı ve p2p ağdaki tüm defterlere yazdırmayı başarmış ancak bu açık kısa sürede kapatılarak üretilen coinler de silinmiştir.

satoshi nakamoto 2010 yılında sourceforge üzerinde bulunan tüm bitcoin kodlarını gavin andresen'e teslim ederek web sitesini de bitcoin vakfına devrederek şu an bu yazının bulunduğu tarihe kadar ortadan kaybolmuş kısaca yok olup gitmiştir.

ardından ilk bitcoin'i duyurduğu satoshin@gmx.com e-mail adresi süresi dolup düştüğü için bir hacker tarafından tekrar register edilip kullanılmış ancak kısa sürede o olmadığı anlaşılmıştır. kendisinin maillerde kullandığı pgp anahtarı olmadığı için hemen bu farkedilmiştir.

satoshi'den sonra pek çok kişi o olduğunu söylemiştir. bunların hepsi de daha sonra o olmadıklarını açıklamışlardır. son günlerde gündem olan elon musk olabilir iddialarını elon musk twitter üzerinden cevaplamış ancak elon musk 2011 yılında haberi olduğunu, kendisi olmadığını beyan etmiştir. bana göre de elon musk ya da napster kurucusu olamaz.

satoshi'nin ne kadar mine ettiği ve ne kadar cüzdana sahip olduğu bilinmemekle birlikte ilk cüzdanlar ve ödül olan 50 bitcoin hala sapasağlam blockchain üzerinde durmaktadır ve hiç kullanılmamıştır.

bitcoin ilk anından itibaren tamamen açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştır. ayrıca hashcash ve ecash teknolojilerini satoshi sonuna kadar kullanmıştır. bu sayede proof-of-work ve double-spin sorularını ortadan kaldırmıştır.

bitcoin ve aynı zamanda blockchain ilk versiyonundan itibaren kusursuzdur. aynı zamanda başka bir versiyonu olmayan buna ihtiyaç bile duyulmayan ve kripto parayı anlatan 9 sayfalık bitcoin.pdf de eksiksizdir ve tek versiyondur. bir daha yenisi yayınlanmamıştır. 12 maddeden oluşmaktadır.

akademik çalışma olduğu için geri kalan detayları buraya yazmadım.

saygı ile anıyoruz.

iyimi.com ile ilgili istekler

biraz önce arkadaşıma siteyi tanıtırken aklımıza gelen ve neden olmasın dediğimiz, gelecekte yapılabilmesi mümkün bir isteği de buraya not düşelim. madem yazdıklarımızdan satoshi kazanıyoruz, madem profilimizde ne kadar kazandığımız görünüyor o zaman iyimi.com bize neden wallet hizmeti de sunmuyor? ve dahası üyeleri arasında kullanılan bir kripto para icat edip blockcahin benzeri altyapı kurarak tıpkı wcx gibi ufak tefek yatırımlar yapmıyoruz. bu da bir kenarda öneri olarak dursun, öneri ve istekler için satoshi vermezseniz ve bu başlık durursa iyi olur.

apple macbook pro

eğer bu kişisel bilgisayar ise bugüne kadar kullandıklarım ne idi diye insana sordurtan derecede müthiş deneyim ve keyif yaşatan kişisel bilgisayar. klavye tuşlarının hassasiyeti ve yazımda çıkardığı sesler, yumuşaklık, ekranın parlaklığı ve renkleri dokunmatik touchbar ve özellikle kod yazarken ergonomik kullanımı ve en önemlisi her iki elin parmakları ile de kullanılabilen mouse pad gibi güzel ayrıntılara sahiptir. bu donanım sırf developer otursun kod yazsın diye geliştirilmiş ve çok da güzel tasarlanmıştır.

coinpot

an itibarı ile canavar gibi browser üzerinden web mining bitcoin bitcoin cash ve dash için yapılabiliyor yani şu anda yapıyorum bazen kendi kendine durmuş oluyor stop start yapmanız gerekebiliyor o da çok browser açtı iseniz ip kısıtlamaları sanırım ona takılıyor olabilir.

ancak ne yaparsanız yapın mutlaka iyi antivirus kullanın fazla güvenmeyin, bu değil hiçbirine tam anlamı ile güvenmeyin. bir haftasonu da buna bakacağım yani web mining yaparken arkaplanda neler olduğuna araya bridge modda sniffer koyup o zaman burada notları paylaşırım.

debian

debian ismini geliştiricisi ian ve eşi deborah'tan alan dünyadaki ilk linux dağıtımlarından biridir. bu linux dağıtımının diğerlerinden ayrılan yönü apt paket sistemidir. bundan öncesinde herkes paketler kütüphaneler geliştirmiş ancak bir programı kurarken diğer bağımlı yüzlerce paketi de kurmanız gerekmişti. şunu kurmadan önce bunu kur bu olmazsa o çalışmaz ben şu kütüphaneye de ihtiyaç duyuyorum gibi sıkıntılar vardı bir programı çalıştırmak için ancak debian paket yönetim sisteminde bu sıkıntılar ortadan kaldırıldı ve özellikle stable sürümlerde programın hatasız çalışması şartı arandı ve paket depolarına eklenecek paketlerin en güncel versiyonunun eklenmesi sert bir tavırla yönetildi. hala da öyledir.

bunun ana sebebi şimdi evde laptop'a işletim sistemi kuruyorsanız elbette çok sorun değil ama dünyanın veya türkiye'nin değişik yerlerinde makine kuruyorsanız işte gittin rize'ye kurdun üç makine eve geldin iki gün sonra makine çalışmadı yallah rize'ye olayını ortadan kaldırmak çalışıyorsa çalışsın herhangi bir donanım sorunu yoksa verilen işi yapsın mantığıdır.

bir işletim sisteminden beklenen de budur. unix bunu yapar ama lisansları oldukça pahalıdır. linux bunu ücretsiz yapar hatta bazı noktalarda unix'den dahi daha iyi sonuçlar verir. ben bir işletim sistemi kurduğumda onun çalışmasını ve her istediğimde ulaşabilmemi üzerindeki servise de her isteyenin izin verdiğim ölçüde sorunsuz erişmesini beklerim.

bunu linux ile linux dağıtımları arasında da ya gentoo ya da debian ile yakalarsınız. bir debian kurduğunuzda stable depodan paketlerini kurup ayarları yaptığınızda işlem tamamdır artık dokunmanıza gerek yoktur. tüm paketler debian için bir kalite standartlrından geçirilmiş ve çalışacağı garantilenmiştir.

bir de debian'ın kendi manifestosu var ve bu manifesto kullanımını top seviyeye getirmiştir. bu nedenle yoğun tercih edilmiş daha sonra ubuntu gibi debian'dan fork projeler de ortaya çıkmıştır.

bir defa debian kendisine gnu/linux der bu önemlidir en azından benim için ikincisi geliştiricileri de özgür ve bağımsız insanlardır yani bir kuruluş şirket politikası ile muhattap olmak zorunda kalmazsınız. türkiye'deki pek çok insan desteğe takılır sanki windows kullanınca orjinal lisans kullanıyor da sorun yaşadığında microsoft çağrı merkezini arayıp çağrı oluşturup çözümün peşinde koşuyor gibi. ubuntu'da bu da var destek alıyorsunuz ve sonra sorun yaşanınca çözüm talep ediyorsunuz. ancak debian'da bu lokaldir yani debian tarafından önerilen lokal debian uzmanlarına ulaşıp ücreti karşılığında destek alabilirsiniz. türkiye'de bu bilinmez bilinse de uygulanmaz :) neden bilişime para veresin ki?

burası komik bir ülke gerçeği ama aynı adam aldığı laptop üzerinde 200$ işletim sistemi lisansı otomatik kesildiğinde sesini çıkarmaz. ya da macbook'a 6000tl öderken sorun yaşamaz çünkü maalesef türkiye'de desinler mantığı vardır. varsın macbook kullanıyor desinler 10.000tl helal olsun. ne yapıyorsun peki? hiç oyun oynuyorum ekran kalitesi güzel bir de hızlı açılıyor :)

debian doğru bir kurulum ve stable bir yapılandırma ile 2 saniyede açılır. eğer üzerindeki servis doğru yapılandırmış donanım bunu karşılıyorsa binlerce kullanıcının taleplerine cevap verir ve en önemlisi başta da belirttiğim gibi pek fazla sorun çıkarmaz. apt-get install nasıl kap-gel kur ise debian da kur yapılandır bırak çalışsın demektir.

satoshi nakamoto

üzerinde doktora tezi çalışması yapmakta olduğum bir dahi.

iyimi.com gibi bir sitede sanal para gibi bir alt bölüm varken ve genelde kripto para ile ilgili bilgiler sağlanıyor hatta yazarlarına bitcoin ödeniyorken satoshi nakamoto hakkında bilgi bulunmaması bariz bug sayılabilir.

bu sorunu şöyle çözebiliriz, ben bu başlığı yazarım siz başlığı ya kitlersiniz ya da bu başlığa yazanlara ödül sanal para ödemezsiniz. çünkü satoshi nakamoto başlığı bu gerçeği bir defasına olsun hak ediyor.

satoshi nakamoto hakkında elimizde olan bilgi oldukça azdır. kendisinin blockchain yapısı ve bununla beraber bitcoin kripto paranın mucidi olduğu genel bir gerçektir. bir kişi veya bir grup olduğu dahi belirsizdir.

satoshi nakamoto üye olduğu p2p foundation sayfasında ülke bilgisine japonya yazmıştır. pek çok kişi ile mailleşmiş kendi kurduğu bitcointalks.org forum sayfasından yaklaşık dört yüze yakın mesaj yazmış ve bitcoin.org adresini anonim olarak ilk register eden bitcoin logosunu da ilk hazırlayan kişidir.

isminin dahi satoshi olduğu kesin değildir. çoğu kişi farklı söylese de kriptografi dünyasında konuşulan kendisinin samsung telefon, toshiba laptop ve hitachi disk kullandığı için satoshi lakabını aldığıdır. bu bilgilere windows xp kuramadığı windows'un toshiba üzerine olan işletim sisteminde oldukça eski bir geliştirme ortamı olan visual c++ kullandığı gerçeğinden yola çıkarak ulaşıyoruz.

bitcoin ilk versiyonlarının kodlarına, satoshi'nin maillerine ve forumdaki mesajlarına göz attığınızda göreceksiniz. ilk para transferini ise hal finney adında bir kriptografi uzmanına kendisi gerçekleştiriyor. ilk miner da tahmin ettiğiniz üzere yine satoshi nakamoto'dur.

aslında bana göre 2006 yılında başladığı bitcoin projesini 2007 yılında şekil alınca, 2008 yılında "yaklaşık 2007 yılından beri üzerinde çalışıyorum" dediği hali ile 2008 ekimi ayın tam olarak 31'inde kirptografi mail grubuna attığı başlığı "bitcoin: a peer-to-peer electronic cash system" ve ekinde 9 sayfalık bitcoin.pdf bulunan bir e-mail ile duyuruyor.

bana göre 2006 çünkü 2007 - 2008 arası full-time bir yılda bitcoin kodlarını hem hesapladı hem yazdı ise bir yıllık sürede sanırım karşımızda dünya dışı bir dahi varlık var. çünkü ilk yayınladığı client sürümü de nerede ise hatasızdır. bugüne kadar bitcoin sisteminde veya client sürümünde bir bug bulunmamıştır.

ilk bitcoin client versiyonunu 2009 ocak ayında kendisi yayımlamıştır.

blockchain yani blok zincirinin ilk halkası olan genesis block yine satoshi nakamoto tarafından oluşturulmuş ve kendinden önce bir block bulunmadığı için özel bir teknik kullanılmıştır. bugün dahi ilk block oluşması için kullanılan veriler çözülememiştir.

ayrıca bu ilk genesis block'da "the times 03/jan/2009 chancellor on brink of second bailout for banks." notu yer alır. bu not the times dergisinin kapak fotoğrafında yer alan haber başlığıdır.

wei dai ve nick szabo'dan oldukça etkilendiği gözlemlenmektedir. buna rağmen aslında kriptografi grubundaki cyberphunk insanları kendisi ile dalga geçerken hal finney ciddiye almış iletişim kurmuş ve client programını indirerek destek olup ilk ödül olan 10 bitcoin sahibi olmuştur.

aynı zamanda 10.000 bitcoin karşılığında gerçek hayatta satın alınan şey papa john's markalı pizzadır. bildiğim kadarı ile tam bu yıllarda bitcoin kodundan değil p2p yapısından ve hash-rate oranı matematiksel hesaplamasından dolayı kötü niyetli bir grup yaklaşık 184 milyon bitcoin oluşturmayı ve p2p ağdaki tüm defterlere yazdırmayı başarmış ancak bu açık kısa sürede kapatılarak üretilen coinler de silinmiştir.

satoshi nakamoto 2010 yılında sourceforge üzerinde bulunan tüm bitcoin kodlarını gavin andresen'e teslim ederek web sitesini de bitcoin vakfına devrederek şu an bu yazının bulunduğu tarihe kadar ortadan kaybolmuş kısaca yok olup gitmiştir.

ardından ilk bitcoin'i duyurduğu satoshin@gmx.com e-mail adresi süresi dolup düştüğü için bir hacker tarafından tekrar register edilip kullanılmış ancak kısa sürede o olmadığı anlaşılmıştır. kendisinin maillerde kullandığı pgp anahtarı olmadığı için hemen bu farkedilmiştir.

satoshi'den sonra pek çok kişi o olduğunu söylemiştir. bunların hepsi de daha sonra o olmadıklarını açıklamışlardır. son günlerde gündem olan elon musk olabilir iddialarını elon musk twitter üzerinden cevaplamış ancak elon musk 2011 yılında haberi olduğunu, kendisi olmadığını beyan etmiştir. bana göre de elon musk ya da napster kurucusu olamaz.

satoshi'nin ne kadar mine ettiği ve ne kadar cüzdana sahip olduğu bilinmemekle birlikte ilk cüzdanlar ve ödül olan 50 bitcoin hala sapasağlam blockchain üzerinde durmaktadır ve hiç kullanılmamıştır.

bitcoin ilk anından itibaren tamamen açık kaynak kodlu olarak yayınlanmıştır. ayrıca hashcash ve ecash teknolojilerini satoshi sonuna kadar kullanmıştır. bu sayede proof-of-work ve double-spin sorularını ortadan kaldırmıştır.

bitcoin ve aynı zamanda blockchain ilk versiyonundan itibaren kusursuzdur. aynı zamanda başka bir versiyonu olmayan buna ihtiyaç bile duyulmayan ve kripto parayı anlatan 9 sayfalık bitcoin.pdf de eksiksizdir ve tek versiyondur. bir daha yenisi yayınlanmamıştır. 12 maddeden oluşmaktadır.

akademik çalışma olduğu için geri kalan detayları buraya yazmadım.

saygı ile anıyoruz.

iyimi.com

kampanya dahiline bitcoin ödemesini anında yapan güvenilir insanların kurduğu site. sadece inanmak istiyordum ve inandım. bundan sonra ödeme yapmasalar dahi iyimi.com benim ikinci evimdir. burada yazmaya devam edeceğim.

iyimi.com ile ilgili istekler

biraz önce arkadaşıma siteyi tanıtırken aklımıza gelen ve neden olmasın dediğimiz, gelecekte yapılabilmesi mümkün bir isteği de buraya not düşelim. madem yazdıklarımızdan satoshi kazanıyoruz, madem profilimizde ne kadar kazandığımız görünüyor o zaman iyimi.com bize neden wallet hizmeti de sunmuyor? ve dahası üyeleri arasında kullanılan bir kripto para icat edip blockcahin benzeri altyapı kurarak tıpkı wcx gibi ufak tefek yatırımlar yapmıyoruz. bu da bir kenarda öneri olarak dursun, öneri ve istekler için satoshi vermezseniz ve bu başlık durursa iyi olur.

bitcoin

bitcoin'in yani o satoshi nakamato abinin de 2007 yılında kodladığı 2008 yılında bitcoin.pdf ile duyurduğu ve logosunu resmi web sitesini resmi forum sayfasını kurduğu kripto paranın saadet zinciri olduğunu kimse söylemedi, söyleyemez.

şu söylenebilir, satoshi nakamato için nobel ödülü vermek dahi azdır. kendisi gelmiş geçmiş son yüzyılın en iyi matematikçilerinden biridir. resmen bir dahidir. şahsen ben kendisi ile bir deha mailleşmiş olmakla birlikte hayatımda en çok merak ettiğim kişilerin başındadır.

icat ettiği bitcoin sisteminin yanlış hatırlamıyorsam 0.11 versiyonu hala usb bellekte durur. bazen de sanal makine üzerinde kendi kendine açık hatta belki bilmezsiniz generate bitcoin tuşu seçili durur. gerçi bugünlerde generate etmek hem de sanal windows üzerinde komik olabilir ama bu benim satoshi'nin dehasına saygımdan dolayıdır.

buraya kadar herhangi bir sorun yok bitcoin ile ilgili hatta daha fazlası var. yazmaya kalksam entry amacından çıkar. kısaca satoshi nakamato araştırın bitcoin kodlarına blockchain yapısına bakın ve her zaman her yerde bitcoin ile ödemeyi teklif edin ısrar edin ve savunun. çünkü son yüzyılın hatta endüstrinin dahi değişeceği bir buluşun cüzdanınızdaki bitcoin ile sahibi ve destekçisiniz.

saadet zinciri kısmı ise şöyle şimdi mega holdings gibi ismi aklıma gelmeyen sayısız zincir yapılar vardı. bunların hepsi de battı ve para yatıranlar parasını kaptırmış oldular. işte bu insanlar hala var. kripto para dünyasındaki bu kontrolsüzlüğü keşfettiler ve ilk etapta kendileri gıdım gıdım yatırım yaptılar. sonra bir anda değerini yükselterek şu anda size yüksek değerden aldıklarını satarak sadece ellerindeki gerçek parayı katlamış oldular. bunu türkiye özelinde düşünmek kesin olarak yanlış olur. bu saadet zincirleri dünyanın her yerinde vardı her zaman olacak.

bakın çok net söylüyorum para ile para alıyorsanız ve bunun değerleneceğini düşünerek fiziksel paranın yerini alacak sanal paranın varlığından faydalanıyorsanız siz de saadet zincirinin bir parçası olmuş oluyorsunuz. yaptığınız şey bitcoin harcamak veya birşey satın almak değil bir yerde fazla ödemiş olan insanın fazla ödediğini elinden almış olmanızdır. faiz ile kredi veren bankadan veya tefeciden bir farkınız kalmıyor. oturup düşünün bana hak vereceksiniz.

bitcoin ile markette alışveriş yapmıyorsunuz uçak bileti almıyorsunuz ya da çocuğunuza yiyecek almıyorsunuz bir akşam yemeği yemiyorsunuz veya arabanıza benzin koymuyorsunuz ya da tatilde planladığınız otelin masrafını ödemiyorsunuz.

diyelim ki 1000 btc paranız var ve bugünün şartları ile onu 18.000.000$ olarak harcayamıyorsanız ortada kesin olarak bir sıkıntı vardır. işte bu sıkıntı saadet zinciri etkisidir. mining ederek elde ettiğinizi yükseldiğinde ve insanlar akın ettiğinde yüksekten satmış olabilirsiniz veya ucuza aldığınız kripto paraları yine insanlar ilgi gösterdi diye yüksekten satmış olabilirsiniz ancak hala birşeyler satın almak için tekrar fiziksel paraya dönüyorsanız ortada net bir sıkıntı var demektir.

bakın satoshi aslında bunu da düşündü iyi niyetli miydi emin değilim ama insanlar evinde kendi parasını da üretebilsinler dedi ve bir block arasına bulmaca sıkıştırdı. biraz ilgilenince harcayabileceğiniz ihtiyaçlarınızı gidereceğiniz bitcoinleriniz olsun istiyordu.

ancak şu an 18.000.000 hash rate açıklamasını kimse yapamaz. peki satoshi ne demişti bitcoin.pdf dosyasında, bu bir matematiktir ve matematik kesin ve basittir. hash gücünün yüzde elli oranından fazlası tüm blockchain yapısını değiştirebilir. yani 18.000.000 hash rate oranının yarısından fazlasının güvende olmasını sağlamadı iseniz dilerse 1.000.000 bitcoin sahibi olun tehlikedesiniz. eğer bana 11.000.000 hash rate sağlarsanız size bunu ispat edebilirim.

işte bu özünde bitcoin yani kripto paranın hesaplanmamış belki de hesaplanmış ancak ne düşünülmüş bilemem zaafiyetidir. bu zaafiyet karşısında hep paranız tehlikededir.

bir de banka örneği verilmiş kredi kartı örneği mesela kredi kartında olay bu değildir harcama limitiniz ve her ayın belirli günü ödeme tutarınız ödeyemediğinizde kartınızın iptali ve borcunuzun taksitlendirilmesi veya bir gelirinizden miktar miktar tahsil edilmesi sağlanmaktadır. bir daha kolay kolay da kart alamazsınız.

bitcoin dünyasında güven yoktur. satoshi nakamato zeki adam belki bu günleri gördü ve bir planı vardı belki de ben yaptım gerisi ilgilendirmez dedi ve çekti gitti. belki de tek kişi değildi ve arkada ciddi bir güç dünyadaki tüm insanlardan nakit parayı nasıl toplarım dedi ve beş yıllık plan yaptı faaliyete geçirdi bu bilinmez.

ama şu bir gerçek hala bir çay içerken satoshi vermiyorsanız marketten bitcoin ile harcama yapamıyorsanız para ile kripto para satın alıp tekrar ihtiyacınız olduğunda kripto parayı fiziksel paraya tekrar çeviriyorsanız ortada bir sorun vardır ve bu sorun şu anda bilinen bir sorundur yani saadet zinciri.

bu zinciri blockchain bitcoin veya satoshi nakamato kurmadı yani o da kesin değil ama bana göre kurmadı bu saadet zincirini bitcoin'i yatırım aracına çevirerek size hayal satanlar kurdular.

11.000.000 hash rate gücü elimde olduğunda hepinizin kazandığı bitcoin artık benimdir. 21.000.000 bitcoin üretildiğinde ise belki biz görmeyiz ama yatırdığınız tüm paralar o çabalar ve harcadığınız enerji ve zaman tekrar 100$ edecektir bilinmez.

matematik denen bir gerçek var, ben yalan söyleyebilirim ama matematik asla yanılmaz. oturun hesaplayın.

coinbase

kurulduğu yıl üye olanlara bitcoin hediye etmiş wallet sitesi. ben de iki hesapla üye olmuş ve hediye coin almıştım.

https://www.coinbase.com/

ikea

mobila ve ev dekorasyonu üzerine sanırım bir fransız mağazacılık işletmesi. ürünleri kaliteli ve güzeldir fakat evde kendin montaj et edemezsen biz ücreti ile gelip yapalım kafası pek bana uymaz o nedenle de çok ısınmış değilim.

internet mağazacılığı da var.

https://www.ikea.com.tr

nec

eskilerden garip ama hala daha ayakta duran bir japon teknoloji şirketi. bu şirket 1899 yılında kurulmuştur. bildiğiniz monitör üreten bir firmaydı. şu an ne yapıyorlar en ufak bir fikrim yok.

http://www.nec.com

c++

c programlama dilinden sonra en popüler programlama dili c++'dır. programcıya müthiş bir kolaylık sağlar. pek çok geliştiricinin tercih etmesinin nedeni bence syntax kolaylığıdır.

iyimi.com ile ilgili istekler

keşke şöyle birşey olsa diyelim ki ben şu bitcoin kampanyasından 20.000 satoshi ödül alacağım. ancak bu ödül benim profil sayfamdaki tek bitcoin wallet adresime yatacak.

acaba birden fazla cüzdan hesabı belirtebilsem ve istediğim oranda bu farklı cüzdanlara aktarım yapılmasını ödeme olarak talep edebilsem?

bu sayede diyelim ki bir faucet sitesinden bitcoin kazanıyorum ama belirli bir limiti var ancak ben buraya depozito ödeyerek ödeme limitini yakalıyor ve oradaki bakiyeyi de alabiliyorum. işte o zaman ben iyimi.com üzerinde 10.000 satoshi şu cüzdan hesabına 10.000 satoshi şu cüzdana gönderilsin diyebilsem ve bu cüzdan adreslerine o faucet sitesinin depozito adresini versem bu defa ilgili faucet sitesinden de kalan bakiyemi hesabıma çekebilirim ve bu büyük bir iyilik olur.

olur mu olmaz mı yoksa transfer ücretleri çok mu çıkar tam bilemiyorum sadece aklıma geldi. örneğin coinpot.co üzerinde 7000 satoshi var 10.000 olunca çekebileceğim iyimi.com daki kazancımdan 3000 satoshi şu cüzdana yatırın desem oradaki 7000 satoshimi de almış olurum.

rakamlar ve siteler örnek ve hayal ürünüdür yani donanımhaber ölücüsü de değilim ama aklıma geldi olabilir mi? neden olmasın :)

düzeltme: arkadaşlar bu istek olmazmış çünkü transfer başına 5000 10.000 gibi rakamlarda fee yani transfer masrafı ödeniyormuş, bir an aklıma geldi yazdım. cidden bu fee olayı sıkıntılı bir iş sonra kimse bitcoin ücretsiz sanal para diye gelmesin bana :)

o zaman isteğimi düzeltiyorum iyimi.com bazı cüzdan sağlayıcılar ile no fee anlaşması yapsın :) boşuna masraf ödemeyelim.

whatsapp web

whatsapp web telefonda whatsapp kullanırken ki harcadığınız kadar işte ekrandır tuş dokunmatiktir bunlar kadar telefondan enerji tüketmez. çünkü size gelen bir whatsapp mesajı siz isteseniz de istemeseniz de hem telefona hem de açık ise whatsapp web'e düşer ve bu standart bir enerji tüketimidir. zaten telefonda whatsapp kapalı ise whatsapp web de açık olamaz. buraya kadar enerji kullanımı aynıdır. ama siz whatsapp'ı telefon üzerinden açınca doğal olarak telefonun şarjını tüketirsiniz ama whatsapp web'den açınca bilgisayar whatsapp ile haberleşip mesajı oradan okumaz. sadece küçük bir efor ile telefonda whatsapp'ın sorunsuz açık olduğunu doğrular açıksa size web ekranını cloud'dan getirir. o nedenle whatsapp'ı telefonda kullanmak yerine whatsapp web kullanmak telefon şarjını tüketmez ve faydası vardır diyebiliriz.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler