osmancan

Durum: 379 - 0 - 0 - 0 - 18.12.2017 16:38

Puan: 469 - Rütbe: ★★★

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

Henüz bio girmemiş.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 38

ico

ico'larla ilgili en büyük sorun güvenlik veya yüksek risk-yüksek kazanç değil. bunlar aslında içinde bulunduğumuz serbest piyasa ekonomisinin cilveleri ve ico'lar bunların sebebi değil, sonucu.

ico'larla ilgili bana sorarsanız en büyük sorun, aslında isim babası olan "halka arz" konseptinin aksine, size "uniform" bir hisse senedi cinsinden değil, bir token cinsinden ödeme yapılması. hisse senetleri halka arz edildiğinde hangi borsada işlem göreceklerini bilirsiniz ve ona göre bakarsınız duruma. örneğin singapur borsasında yapılan bir halka arza, eğer orada işlem yapamayacaksanız, katılmazsınız. ico'lar halka arzları sırasında hangi borsalarda işlem göreceklerini dahi belirtmiyorlar. ya bütün borsalarda hesap açacaksınız (imkansız), ya etherdelta gibi yerlerde (henüz çok temel seviyede bir konsept ve kullanımı çok zor bir site, ayrıca güvenliğiyle ilgili ciddi soru işaretleri var) işlem yapacaksınız, ya da aldığınız "hisse"lerin, işlem yapabildiğiniz borsalardan birinde işlem görmesi için dua edeceksiniz.

merkezi olmaması kriptoparanın en güzel özelliği belki de, ama halka arz gibi merkezi bir kavramla biraraya gelince böyle sorunlar çıkıyor ortaya.

nvidia

2000'lerin başlarında 3dfx ve voodoo serisi kartları topu atınca, o döneme kadar çok çetin geçen ekran kartı savaşlarında son ayakta kalan nvidia ve yeni geforce serisiydi. o dönemde, kimsenin beklemediği bir anda, ati diye bir firma çıkıp radeon'u dünyaya tanıtmasaydı o günlerde bitecekti belki de ekran kartı savaşı ve tekelleşecekti piyasa. onun yerine savaş uzayarak en azından 2000'lerin sonlarına kadar geldi.

fakat yaklaşık 10 yıldır nvidia ekran kartları piyasasının tartışmasız lideri. tıpkı intel'in yine aşağı yukarı aynı süreyi bulan i serisiyle yarattığı hükümdarlık gibi. artık bunu kimse tartışmıyor bile. amd her seferinde "bu sefer performans liderliğini alacağız" diye açıklamalarla çıktığı yolda maliyetleri kısıp fiyat/performans oranı yüksek orta sınıf kartlarla piyasaya tutunuyor anca. kriptopara mining algoritmaları amd kartlarda daha iyi performans vermeseydi belki de dibe vuracaktı amd ekran kartı satışları.

nvidia bu sırada da boş durmayıp bir devrim daha yarattı. 10 serisi geforce'lar hem performanslarıyla hem de teknolojileriyle 60 fps 4k oyunculuk devrini başlattı pc'lerde. görünen o ki nvidia uzun süre bu sektörde zirveyi temsil etmeye devam edecek.

r10.net

web sitesi alım-satımının da çok sık döndüğü bir sitedir. çok kısa sürede hazırlanabilecek jenerik siteler üretip bunu iyi seo optimizasyonuyla paketleyerek yüksek ziyaretçi sayılarına ulaşan insanlar, sitelerini yüksek meblağlara satıyorlar burada. bu iş şimdi de devam ediyor ama eskisi gibi değil tabii. zaten mobil uygulamalar, sosyal paylaşım siteleri (sözlükler dahil) popüler oldukça standart web sitelerine talep azaldı ve azalmaya da devam edecek.

fakat bir dönem sırf bir günde hazırladığı film sitelerini satarak süper lüks arabalara binen insanlar görebiliyordunuz etrafta, bir tanesini de ben tanıyorum mesela. bugünün kriptopara zenginlerinin 10-15 yıl önceki muadilleri bu arkadaşlar oluyor işte. herkesin internet sitesi sahibi olmayı çok havalı bir şey sandığı, fakat programlama bilmeyen kullanıcıya yeterli kalitede bir framework verilemeyen yıllarda ekmeği bu arkadaşlar yemiştir.

siteye son dönemde bir de kriptopara forumu açılsa da doyurucu bir içerik olduğunu söylemek zor, genelde işe yeni giren arkadaşların bilgi alma çabasından ibaret bir ortam olduğunu söyleyebilirim. türkçe kriptopara tartışması için hala tek adres bitcointalk gibi görünüyor.

volkswagen arteon

bu araba hem genetik olarak kardeş audi a5'le, hem de tasarımı göz önüne bulundurulduğunda ondan feyz alınarak yapıldığı çok açık. bunda bir sorun yok tabii ki. fakat benzer şekilde yakın akraba olan diğer iki araç, mesela passat-a4 arasında yine daha çok fark var ve bunlardan biri fiyat. gelin görün ki arteon'un fiyatı da a5'le aynı aşağı yukarı.

yani elimizde a5'ten esinlenerek tasarlanmış, a5 fiyatında fakat a5 olmayan bir araç var. audi bile değil ve volkswagen bunu söyleyerek baştan kabulleniyor bazı şeyleri.

ben aklı başında bir insanın bu arabayı niye almak isteyeceğini anlamadım.

sega

ismi, service games kelimesinin baş harflerinin kısaltması olarak çıkmıştır. daha bilgisayar oyunları icat edilmeden kurulmuş bir şirkettir. ikinci dünya savaşı'ndan önce, ordu personelinin eğlencesi için jetonlu slot oyunları üretmek amacıyla kurulmuştur. kurucuları amerikalıdır ama şirket japonya'da kurulmuştur, biraz karışıktır orası.

70'lerle birlikte arcade oyun makineleri, ardından da ev konsolları üreterek popülerliğini katlayarak artıran sega, 80'lerde çıkardığı mega drive, genesis gibi konsollarıyla ve herkesin tanıdığı sonic the hedgehog'la o döneme damga vurmuşsa da, 2000'lerin başında dreamcast'in patlamasından dolayı konsol üretimini bitirmiş ve sadece oyun yapıp dağıtma işine girmiştir.

zirve günleri geçeli 30 yıla yakın olduğu halde, ismi hala sattırır. güçlü marka imajı sayesinde önemli franchise'ları bünyesine katmıştır. örneği verilen football manager ve total war serileri bunlardan sadece ikisidir, örneğin out run gibi arcade'lerden çıkıp, eski nesil konsollardan bugünkü hd playstation'larımıza kadar süren 30 yıllık bir yarış oyunu serisi de vardır.

oyun tarihinin tamamına, hatta o tarih başlamadan önceye dahi tanıklık eden bir ekol, bir efsanedir kısacası.

mazda 3

2008'de çıkan kasası döneminin en şık hatchback'lerinden biriydi, hatta bence birinciliği de zorlardı.

ülkemizde satılan modelleri maalesef performans olarak daha düşük kalıyor çoğu rakibine göre. 1.6 dizel motorlu 115 beygirlik modeli hiç yoktan iyidir dedirten bir performans veriyor. ironik biçimde, en yüksek performanslı modeli bu türkiye'de. 2 litre ve 148 beygirlik bir modeli de vardı ama vergilerden dolayı gelmedi maalesef ülkemize.

bunları sondan bir önceki kasa için yazdım. benim gözümde ayrı bir yeri vardır o kasanın. günümüzdeki mazda 3'lerin de son derece şık olduğunu düşünsem de artık piyasada daha fazla şık tasarımlı araç var ve o kadar öne çıkmıyor mazda 3.

phpstorm

okuldayken kullanıyordum, çok kolay, net bir arayüzü var ve yardımcı oluyor kullanıcıya. özellikle benim gibi giriş seviyesi insanların elinden tutuyor baya. php maceram kısa sürdüğü için çabuk vedalaştık kendisiyle ama daha profesyonel seviyede php çalışan çevremde gördüğüm kadarıyla bu standartlardaki kullanıcıları, hatta orta ölçekli firmaları dahi tatmin ediyor. bu tarz iş ortamlarında da kullanıldığını gördüm.

oldukça çok kaynak yemektedir bu arada. özellikle ram'den baya sağlam yer. bunun sorun yaratmaya başladığı noktalarda power save modunda kullandığınız takdirde biraz olsun rahatlama sağlayacaktır.

stellar lumens

ripple'la benzerlikleri sadece teknolojik de değildir. ibm'le ortaklığı var mesela stellar'ın. zaten bu haber çıkmadan önce 200-300 sat bandında gezerken, ekim ayında çıkan bu haberle birlikte bir anda iki, hatta üç katına çıkmıştı fiyatlar ki tüm altcoin'lerin çöküşte olduğu bir dönemdi bu.

ve tıpkı ripple'da olduğu gibi, stellar'da da yapılan anlaşmalar stellar lumen'leriyle, yani borsada alıp satılan parayla değil, stellar şirketi ve sundukları blokzinciri çözümleriyle ilgili oluyor. coin'in sahibi olan şirketin kredibilitesi artıyor ama coin'in kendisinin geleceği hakkında bir şey söylemiyor bu.

command&conquer generals

2003 yılında piyasaya çıkmıştır. o döneme kadar red alert oyunlarıyla meşhur olan command and conquer serisinde çok farklı bir noktada durmaktadır, zira bu oyunda fantastik ögeler son derece azaltılmıştır ve olay abd-çin-terörist örgüt üçgenine çekilmiştir. politik amaçlarla ve sponsorluklarla yapıldığı iddiaları hala dillendirilmektedir. çin'in gösteriliş biçiminden dolayı, çin'de yasaklanmıştır oyun. bazı ülkelerde de birimlerin ve senaryonun ufak değişiklilere uğradığı farklı bir versiyonla piyasaya çıkmıştır.

bunlara rağmen güzel mekanikleri ve dönemi için iyi grafikleriyle bugün de oynanabilir bir oyundur.

numbeo.com

numbeo'yla ilgili güzel bir özellik şu, bir şehirde hayatta kalmanın fiyatı değil, belirli bir hayat standardının fiyatlandırması yapıyor. yani nelerin fiyatlarının verildiğine dikkat ederek okursanız, belli bir kalitenin üstünde bir yaşamın bedelini karşılaştırıyorsunuz. bunlardan hangi ürünleri alacağınızı, veya ne kadarlık alacağınız sizin kişisel zevkinize ve yaşam tarzınıza bakıyor tabii. numbeo'da bu ekle-çıkar özelliği yok maalesef, ya da ben bulamadım. manuel olarak yapmanız gerekiyor.

her şehrin sayfasında, alt kısımda yorumlar bölümü de var, buradan daha spesifik sorular, veya listede olmayan kalemler hakkında bilgi alabiliyorsunuz. küçük şehirlerin sayfasında böyle bir ortam yok ama örneğin bir istanbul'un sayfasında bolca yorum var ve daha iyi fikir sahibi olabiliyorsunuz.

sitede tüketim fiyatları dışında emlak fiyatları, suç oranları, sağlık, çevre kirliliği, trafik, hayat kalitesi ve seyahat kategorilerinde de şehirler hakkında istatistikler yayınlanıyor. bunların tüketim fiyatları kadar isabetli olmasına ise imkan yok çünkü çok az kişi kullanıyor, bu yüzden de hem belirlenme hem de doğrulanma açısından daha az güvenilir sonuçlar ortaya çıkıyor.
  • /
  • 38

olan biten

ikinci bitcoin kampanyası başladı!

sitemizin çıkış noktası ve asıl amacı ürünler hakkında doğru ve tarafısız yorumların bulunduğu bir platform olabilmek.bunu yaparken de içeriği oluşturan yazarları bitcoin ödülüyle motive etmenin iyi bir model olacağını düşündük. sitenin tanıtımı için diğer mecralarda reklam harcamaları yapmak yerine bir bitcoin bütçesi oluşturup bunu yazarlarımızla paylaştık.

ancak ödülün çok yüksek olması (önceki kampanyadaki gibi) ve entry girme hızının logaritmik artması (ilk 25 günde girilen entry kadarının son 2 günde girilmesi) bu işin sürdürülebilir olmasını engelledi. bu nedenle ödül miktarını bir miktar düşürerek daha uzun süre, daha fazla yazarı, ürettiği kaliteli içerikten dolayı ödüllendirebiliyor olacağız.

yeni kampanya koşulları şu şekilde:
* her entry size 250, 500 veya 1200 satoshi kazandıracak.
* verilecek satoshi miktarı entry içerik kalitesine göre yönetim tarafından belirlenecek.
* hangi entry'nizin kaç puan aldığını profil sayfanızın altında entryler bölümünde görebilirsiniz.
* ödeme eşiği 60,000 satoshi'dir. ödeme eşiğine ulaşan yazarların profillerinde ödeme talep butonu görünür, ödeme talepleri bu şekilde yapılır.
* ödeme eşiğine ne kadar kaldığını profil sayfanızdaki ilerleme çubuğundan takip edebilirsiniz.
* kazançlarınızı ve güncel bakiyenizi profil sayfanızdan takip edebilirsiniz.
* ödeme aldıysanız detayını profil sayfanızın alt kısmındaki ödeme sekmesinden görebilirsiniz.
* kampanya bitimi olan biten başlığından duyurulacak, duyuruya kadar kazanılmış entryler için bitcoin gönderilecek, herhangi bir hak kaybı yaşanmayacaktır.
* bitcoin kampanyasını suistimal eden yazarlar (kopya içerikler, birden fazla yazar hesabı, otomasyon yazılımları v.s.) engellenirler ve kendilerine bitcoin gönderilmez.
*tüm entryler moderasyon tarafından incelenir ve uygun görülen entryler onaylanır. onaylanan entry'ler size bitcoin kazandırır.

başlıklarla ilgili küçük bir kural değişikliği yaptık, artık ürün adından ne olduğu anlaşılamıyorsa, ek olarak ürünün ne olduğu da yazılacak (tost makinesi, kulaklık, buzdolabı gibi) . istisnai olarak, genel kabul görmüş ve yaygın olarak bilinen şeyler için bu kural uygulanmayabilir.

çaylak onayı için gereken entry sayısını 10'dan 5'e indirdik, onaylı 5 entry'si olan çaylaklar yazar yapılacak. içerik olarak yetersiz olan çaylak entryler'i taslaklara gönderilecek ve düzeltilip yollanması beklenecek.

"sanal para", "ses ve görüntü sistemleri", "yazılım / oyun", "giyilebilir teknoloji" adında 4 yeni kategori daha ekledik.

bol kazançlar.

not: bu entry'den (#5663 nolu ve 28.11.2017 21:44 tarihli) itibaren yeni entryler kampanya dahilinde değerlendirilecek ve satoshi kazanacaktır.

shutterstock

insanların çektiği fotoğrafları çizdiği vektörleri vb gibi bir çok şeyi satabildikleri platform. genelde satın aldığınızda kullanım hakkınıda alıyorsunuz galiba. almak istediğiniz ürünü alacak paranız yok ise ürünün linkine örneğin ; shutterstock.com/image1/gibi olan linkin başına j2 getirirseniz yani ; j2shutterstock.com/image1/gibi bedavadan indirebilirsiniz. bu kıyağımıda unutmayın.kips

iyimi.com

bitcoin taleplerinizi, iyimi kullanıcısına bitcoin adresinizi özel mesajla bildirerek yapabilirsiniz. entryleriniz incelenip transfer gerçekleştirilecektir. bir ödeme talep formu da hazırlıyoruz böylelikle daha pratik ve hızlı şekilde transferler yapılabilecektir.

edit: artık ödeme eşiğini geçen üyeler porfil sayfasında görünecek talep butonuna basarak biriken bitcoinlerini talep edebilir.

Toplam entry sayısı: 379

chevrolet aveo hatchback

birkaç sene evvel türkiye'den çekilen chevrolet'nin b segmenti otomobili. en az 2024 yılına kadar yedek parça ve teknik servis desteği devam edecektir.

http://www.chevrolet.com.tr/owners/chevrolet-ceases-sales.html

coin burn

bazı coin'lerin yönetiminin, sırf coin'leri değer kazansın diye yaptığı eylem.

hype üretmek için büyük bir reklamla yapılacağı duyurulur. anında fiyatları uçar coin'in. genelde değersiz coin'ler oldukları için yüzde olarak yüksek bir uçuş olur bu tabii. daha yakma işlemi tamamlanmadan, coin'ler tepeden satılır ve çakılır fiyatları.

coin'leri üretenlerin kendi coin'leri üstünden yaptığı spekülatif hareketlerden yalnızca biri olarak görülmüşlüğü defaatle vardır yani. sadece ciddi geliştiriciler, ciddi coin'lere yaptığında manası olan ve uzun vadede fiyatı olumlu etkileyen bir harekettir.

mercedes benz

premium markalarla olan ezeli rekabetinde son dönemde bariz bir üstünlük kurması yetmezmiş gibi son dört yılın formula 1 dünya şampiyonu olan, bu da yetmezmiş gibi formula 1 aracı motoruna sahip bir yol otomobili üretmek gibi bir çılgınlığa da imza atan, otomotiv dünyasında son dönemin en sükseli markası.

(bkz:mercedes-amg project one)

imdb

bu sitenin en büyük numarası kullanıcı oylarıya belirlenen puanlardır. kendini "uluslararası veritabanı" olarak tanımlayan bir site için kesinlikle yeterli altyapısı yoktur ki çok uzun süredir varolmasına rağmen biriken bilginin avantajını da kullanamamaktadır.

bir gün kullanıcı oyları olayını kaldırıp sadece metacritic puanı göstermeye falan başlarlarsa kafalarına sıkarlar. abartmıyorum çakılır kullanıcı sayısı. kullanıcının çok büyük oranı o puanı vermek veya puana bakmak için geliyor çünkü oraya.

sahibinden.com

bildiğim ve denediğim kadarıyla ev ve araba harici ilanlarda ücret veya sınır bulunmayan site. bunun da galericilere ve emlakçılara yönelik olduğu açık. bu tarz meslekleri yapanlar zaten satış yapabilmek için gazete gibi bir yerlere ilan vermek durumundalardı hep, buraya da ücretli ilan veriyor olmaları normal. ha site için güzel gelir kaynağı, o ayrı. ama kazandıkları da haklarıdır bence. sonuçta ülkenin en meşhur 2-3 sitesinden birinden bahsediyoruz.

volvo

premium olarak konumlandırılmayı sonuna kadar hak eden marka. her modelinde premium hissi bulunur. maalesef şu ana kadar hep yolcu koltuğunda oturdum ama konforu, malzeme kalitesi, donanımı ile bu hissi verdi bana.

cgminer

uzun süredir cpu ile mining'i de desteklemeyen bir program. sadece asic mining'ini desteklemektedir. bitcoin mining'inin tamamen bu yöne kaydığı düşünüldüğünde çok da yanlış bir tercih değildir bu.

ezcümle biz normal kullanıcıları için bir seçenek değildir bu maalesef. zaten standart pc'de bitcoin mining olayı biteli baya oluyor, malum.

volkswagen scirocco

70'lerde kısa bir süre piyasada kaldıktan sonra 2008 yılında geri dönen volkswagen otomobili. 2014 yılında bir makyaj geçirse de hala aynı kasayla piyasadadır.

120-265 beygir arası değişen motor seçeneklerine sahiptir. "sport compact" olarak geçen bu türde türkiye tarihinin en başarılı arabasıdır. özellikle 2010'ların başında inanılmaz popüler olmuş, her köşe başında görülür olmuştu. sık görülmesiyle birlikte kitlesi hakkında genellemeler doğdu ve insanlar bu arabayı almaktan, özellikle ikinci elde, çekinir oldu. ancak gerek tasarımı, gerekse aracın içindeki spor hissiyle gerçekten başarılı bir araçtır.

snapchat

bilindiği üzere en büyük numarası, gönderilerin kaybolması. fakat gönderilen resimlerin saniyeler içinde değil, snapchat sunucularında bir aya kadar kalabileceği varsayılarak kullanılması gerek. bu ilk öğrenildiğinde ufak çaplı bir infial olmuştu ama üstünden zaman geçtiği için hatırlatmakta fayda var. ayrıca snapchat'in kendi sitesinde, hangi tür gönderilerin ne kadar süre kalacağına dair açıklamalar var:

https://support.snapchat.com/en-US/a/when-are-snaps-chats-deleted

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler