orhanekici

Durum: 28 - 0 - 0 - 0 - 17.03.2018 12:50

Puan: 40 - Rütbe:

2 yıl önce kayıt oldu - 2.Nesil Yazar

Henüz bio girmemiş.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 3

sinemia

şu ana kadar hep kullanmak istiyorken gerçekten uygun fiyatlı olması için 12-24 ayı peşin ödemem gerektiğinden uzun zaman boyunca kullanmadığım hizmetdi. enpara'nın aylık 18 tl'ye 3 biletli aboneliği kullanma kampanyası olunca 2 ay önce satın aldım. normalde ayda yılda sinemaya giden ben üyeliğim başladıktan sonra bir hafta içinde 3 sinema hakkımı bitirdim. 2 gün önce aboneliğim yenilendi ve bir bilet hakkımı şimdiden kullandım. sinemaya çok fazla bir şey ödemeden gidebilmek gerçekten çok güzel bir şey. diğer sözlük sitelerinde ve başka sitelerde çok fazla olumsuz yorum olunca korsam da "amaan en fazla 18 tl'm yanar" kafasıyla başlattım ve şu ana kadar kusursuz çalıştı.

amazon go

amazon'un kasiyersiz ve sırasız yeni mağazası. açılacağı duyurulalı ve ilk videosu yayınlanalı 1 yıldan fazla oluyor ama şu anda bütün müşterilere açık. amazon'un yeni marketinin çalışma mantığı tamamen şu: markete gir, istediğini al ve direkt dışarı çık.

ilk başta telefonunuza amazon go uygulamasını yüklüyorsunuz, daha sonra amazon hesabınızla giriş yaptıktan sonra size verdiği qr code'u girişte kapıya okutarak mağazaya giriyorsunuz. bundan sonrasında hiçbir şey yapmanıza gerek yok. istediğiniz şeyleri çantanıza atıp (evet bildiğin ürünleri çalıyormuş gibi çantanıza veya poşete atıyorsunuz) dışarı çıkabilirsiniz. seçtiğiniz her bir ürünü sistem algılıyor ve dijital sepetinize ekliyor, eğer bir şeyi almaktan vaz geçerseniz rafına olduğu gibi geri bırakıyorsunuz ve sistem sizin onu geri bıraktığınızı da algılayıp sepetinizden çıkarıyor. istediğiniz her şeyi aldıktan sonra da mağazanın kapısından direkt dışarı çıkıyorsunuz ve aldığınız bütün ürünler amazon hesabınıza bağlı olan karttan çekiliyor.

amazon'un tanıtım videosu:


linus'un vlog videosu:

change.org

işlevsiz olan sitenin kendisi değil kampanyayı oluşturan arkadaşlar. change.org'u istediğin şeyi yazıp, insanlardan imza alıp, belli bir imza sayısına ulaştıktan sonra istediğiniz şeyi sihirli bir şekilde gerçekleştiren bir platform olarak düşünen insanlar var sanırım. siz buraya bir firmanın yapması istediğiniz bir şeyi yazdıktan ve imza almaya başladıktan sonra o firmaya gidip "bakın efenim, biz sizin kullanıcılarınız olarak böyle böyle şeyler istiyoruz. şu kadar kişi online olarak imza atarak bu düşünceye hak verdi" diyerek görüşme başlatacak olan da bu fikri savunacak olan da imza kampanyasını başlatan kişidir.

change.org size sadece insanlardan online imza toplayabileceğiniz bir platform sunar, bu imza kampanyasını sonuca ulaştıracak kişi yine bunu başlatan kişidir. ortada change.org olmadığını düşünün, birisi imza kampanyası başlatıyor ve günlerce insanları bir kağıda imza attırmak için uğraşıyor. daha sonra da yeterince imza alınca hiçbir şey yapmıyor ve kağıt kalemin kendi kendine imzalanan şeyi yapmasını bekliyor... bu yazdığım ne kadar saçmaysa change.org'da kampanya başlatıp, daha sonra bunu gerçekleştirmek için hiçbir şey yapmayıp "change.org'da bir işe yaramıyor" diye dolaşmak da o kadar saçma

rabb.it

kullanıcılarına sunucudan bir bilgisayar vererek ortak bir şeyler izleme şansı veren internet sitesi. mantık çok basit biriniz odayı kuruyorsunuz, arkadaşlarınızı davet ediyorsunuz, daha sonra odayı kuran kişi oradaki bilgisayarı kontrol ederek youtube'dan ya da başka bir siteden video/dizi/film açıyor herkes de bu bilgisayarı anlık olarak gördüğünden beraber izliyorsunuz. arkadaşlarımla beraber yeni beklediğimiz filmi falan izlerken çok iyi oluyor. beraber sinemaya gitmişsinizin internet versiyonu.

en kötü tarafı ise netflix'in desteklemiyor oluşu. netflix'i üstteki anlattığım mantıkla kullanamıyorsunuz. odayı kuran kişinin chrome eklentisini indirip kendi netflix ekranını yansıtması gerekiyor. güzel düşünülmüş tarafı ise siz bir şeyi tam ekran yaptığınızda bilgisayarınızda tam ekran olmuyor ve rabb.it odasına giderek kendi bilgisayarınızı o şekilde izleyebiliyorsunuz.

netflix'de de youtube gibi uzaktaki bilgisayardan çalışsa 10 numara platform. bu eksiklerinden dolayı 8 numara platform oluyor.

facebook messenger

cloud olan bütün mesajlaşma uygulamaları whatsapp'a benim gözümde tek attığı için whatsapp'tan çok daha iyi olan program. bir mesajlaşma uygulaması cloud mantığı ile çalışıyorsa tek bir cihaza (telefonunuza) bağımlı değildir, istediğiniz cihazlarda bağımsız olarak kullanabilirsiniz. mesajlarınız yine telefonunuzda değil server'da olduğu için yedek veya silinme derdi olmaz.

peki bu messenger'ı tercih edilir yapıyor mu? telegram gibi çok daha iyi bir cloud mesajlaşma uygulaması varken asla yapmıyor (bkz: #8311)

whatsapp business

mark beyciğimizin hali hazırda kendi ana sosyal medyası olan facebook'taki sayfalar için olan mesajlaşma özelliklerini yine kendi mesajlaşma programı olan whatsapp'a copy paste etmesi sonucu ortaya çıkan whatsapp'ın yan uygulaması. aliexpres gibi yerlerden aşırı ucuza ürün getirtip facebook, instagram gibi yerlerde reklam vererek whatsapp'dan faiş fiyatlara satan sözde işletmelerin yeni favorisi olacağı kesin.

yandex mail

isim-soyisim kombinasyonuma göre mail adresini gmail ve hotmail'de bulamadığımdan üye olduğum ve 5 yıla yakın bir süredir memnuniyet ile kullandığı mail sağlayıcısı. ha ister miydim gmail hesabım olsun? evet isterdim, çünkü google'un hizmetleri çeşitli, youtube vb. fakat kombinasyonu birisi almış ve eminim alan kişi kullanmıyor bile bu mail adresini ama o aldığı için önce elden bir şey gelmiyor.

her neyse 4 yıldır kullanıyorum dedim, hiçbir negatif yönünü ya da güvenlik sorununu görmedim. aksine yurtdışında da bahsedilen sorunları yaşamadım. hızlı ve kullanışlı ki bu açıdan hotmail ve gmail'den kat ve kat daha iyi. özellikle telefon uygulaması harika, ben whatsapp ya da facebook kullanmıyorum. hatta hiçbir sosyal paylaşım uygulaması kullanmıyorum. birine fotoğraf veya dosya atacağım zaman mail atıyorum ona. o açıdan bu sitelerde bir şey yollamak amacıyla ne yapıyorsanız o mantıkla yandex mail telefon uygulamasını kullanabiliyorum.

discord

büyük topluluklar için inanılmaz güzel bir program. ücretsiz sunucu kurup, bu sunucuyu istediğiniz gibi yönetebiliyorsunuz. rollere çok detaylı izinler verip, bu rolleri sunucudaki gerekli üyelere vererek nasıl bir platform istiyorsanız sunucunuzu o şekile sokabiliyorsunuz.

hem üyeler hem de sunucu sahipleri için tamamen ücretsiz. peki bu adamlar nasıl para kazanıyor diye soracak olursanız olmadığında üzülmeyeceğiniz ama olunca da sık sık kullanabileceğiniz özellikleri "discord nitro" adında aylık ücret karşılığında satıyorlar [örnek olarak: bir sunucunun emojisini diğer sunucuda kullanabilme, hareketli emojiler, hareketli profil fotoğrafı, daha büyük dosyaları paylaşabilme, daha iyi kalitede ekran paylaşımı (1080p 30fps/720p 60fps)]

sunucular haricinde hesabınıza arkadaş eklediğiniz kişilerle sunuculardan bağımsız mesajlaşıp, konuşabiliyorsunuz. bir de bu bire bir konuşmalara kamera ve ekran paylaşımı özelliği getirdiler tadından yenmiyor.

büyük topluluklar için "discord parnerliği" adı altında güzel özellikler de sunuyorlar, mesela: sunucunuzu vip server'lara taşıma, özel ve sabit davet linki, sunucuya katılma ekranı için özel arka plan, partner başvurusunu yapan kişiye bedava discord nitro ve discord partner hoodie'si!
 resim

blackbox

app store'da bulunan muhteşem bulmaca uygulaması. oyun demek pek doğru olmaz çünkü bölümlerin çoğunu ekrana dokunmadan (yani uygulama ekranına) geçiyorsunuz. oynarken hem telefonun bütün özelliklerini kullanıyorsunuz hem de baya bir kadar patlatıyorsunuz. son zamanlarda beni en eğlendiren uygulama oldu diyebilirim.
tanıtım videosu:


indirmek isteyenler için app store linki: https://itunes.apple.com/us/app/blackbox-think-outside-box/id962969578

trafi

istanbul'a ne zaman gitsem istediğim yere istediğim şekilde gitmemi sağlayan süper ötesi uygulama. öncelikli tercih ettiğiniz ulaşım araçlarını seçebilmeniz (mesela iş çıkış saatlerine doğru hep metro, metrobüs falan seçiyorum ben), çizdiği güzergahları karşılaştırmanızın çok kolay olması (bunda daha az yürüyorsun, bu daha hızlı, bu daha ucuz gibi), istanbulu bilmenizin gerekmemesi en sevdiğim özellikleridir. bir de bunu uber ve bitaksi ile komboladığınızda istanbul'da elinizde konumu bulunan bir yere istediğiniz gibi gidebiliyorsunuz. ne zaman istanbul'a gitsem gideceğim yerlerin adresi yerine harita konumunu ister oldum :d
  • /
  • 3
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 28

ağ tarafsızlığı

internetteki bütün verileri eşit gören, hiçbirinin diğerinden iss (internet servis sağlayıcı) tarafından ayırılamamasını sağlayan bir ilke. şu anda amerikada kaldırılmış bulunuyor, peki ağ tarafsızlığının olmaması ne anlama geliyor:
1) internet servis sağlayıcıları firmalar ile anlaşıp rekabeti başka bir boyuta taşıyabilir: yani mesela superonline gidip netflix'e "bana para ver yoksa diğer sitelere göre hızını yavaşlatırım" diyebilir.
2) büyük firmaların tekelleşmesini sağlayabilir: yani netflix gidip bir iss ile anlaşarak "ben sana daha fazla para vereyim sen de rakip sitelerin hızlarını kıs hatta kökten erişimi engelle" diyebilir.
3) iss'ler kendilerine ait olan hizmeti öne çıkarabilirler.

iss'ler buradan gelen yatırımın alt yapıya gideceğini ve kırsal alanlara da interneti getirebileceklerini söylerken çoğu kişi bu paranın direkt hissedarların cebine gideceğini söylüyor. sonuç ne olursa olsun bu ilkenin kaldırılması büyük şirketlerin tekelleşmesine, küçük şirketlerin küçülmesine, rekabetin azalmasına bu yüzden de tekel firmaların müşterilerini önemsememesi ile sonuçlanacaktır. firmalar tekel oluşturamasa bile mesela netflix bir diziye vereceği parayı iss'e vereceğinden müşteri daha az bu hizmetten yararlanacak demek. yani iş dönüp dolaşıp son tüketiciye giriyor her türlü.

whatsapp web

bulut tabanlı olmadığı için iki cihazda aynı anda çalışamayan whatsapp'ın zorlayarak kendini bilgisayara uyarlaması sonucu ortaya çıkmış ürün. bir mesajlaşma programının bulut tabanlı olmasının önemini sanırım en iyi telegram ve facebook messenger ile kıyaslayarak anlatabilirim

bulut tabanlı bir programda siz mesaj attığınız zaman mesajınız bir server'da tutulur ve herhangi bir cihazdan siz o mesajı görmek istediğiniz zaman server sizin cihazınıza okuyabilmeniz için o mesajı gönderir. başka bir cihazdan da girseniz her zaman o mesaj görülebilir. nasıl siz bir gönderiyi facebook'a yüklediğiniz zaman o her zaman server'da kalıyorsa bulut tabanlı mesajlaşma programlarında da bu aynen böyle işler.

telegram gibi programlarda istediğiniz kadar cihazdan giriş yapabilirsiniz ve bu cihazların hiçbiri birbirine bağlı değildir, hepsi server'a bağlıdır. bu sayede siz internete bağlı bütün cihazlarınızdan sorunsuz olarak mesajları okuyabilirsiniz. uygulamayı/programı silmeniz hiçbir şey ifade etmez çünkü mesajlarınız telefonda değil sunucudadır, yeniden yükleyip giriş yaparsanız hepsi orada duruyor olacaktır.

peki whatsapp böyle mi çalışıyor? hayır, whatsapp'da siz mesajı yolladığınız zaman sunucuya gitse de o telefona o mesaj ulaştıktan sonra server ile bir işiniz yoktur, verileriniz sunucuda değil telefonunuzda saklanır. bu yüzden de telefonunuzun hafızasında sürekli daha fazla yer kaplar, telefonunuza bir şey olursa yedeğiniz yok mesajlarınız da gider.

bu kadar uzun yazmamın sebebi whatsapp web'in çalışma mantığının neden sakat olduğunu anlayabilmeniz içindi. mesajlar sunucuda depolanmadığından siz bilgisayardan giriş yaparken telefona her zaman mahkumsunuz çünkü mesajlarınız orada. telefonunuzun şarjı yoksa whatsapp'a erişmeniz mümkün değildir. girdiğiniz cihazın internet bağlantısı olması yetmez, cihazınızın da internete bağlı olması gerekir. bütün bu sebeplerden dolayı da whatsapp web her zaman telegram desktop'tan binlerce kez daha işlevsiz olmaya devam edecektir.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler