monero kripto montu

Durum: 26 - 0 - 0 - 0 - 03.12.2017 16:03

Puan: 30 - Rütbe:

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

Henüz bio girmemiş.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 3

yii2

çince basit ve yenilikçi anlamına gelen yee kelimesinden türetildiği iddia edilen php tabanlı mvc frameworktür. ilk sürümü 2008'de yayınlanmıştır. crud uygulamaları için kod oluşturma gibi özellikleri vardır.

zend

aynı ismi taşıyan frameworkü de bulunan php ile özleşdeşmiş şirkettir. php dilinin geliştirmesi günümüzde bu firma tarafından gerçekleştirilmektedir. israil kökenli olmasına rağmen merkezi kaliforniya'dadır. zend framework dışında uygulama geliştirmek için kullanılan zend studio adındaki php idesi de yine bu firmanın ürünlerindendir.

php'nin en önemli sertifikasyonu da yine zend tarafından yapılmaktadır. bu sertifikanın kısa adı zce'dir.

symfony

2005 yılında çıkmış php tabanlı bir frameworktür. java'daki spring framework'ten oldukça esinlenilmiştir. php tabanlı frameworkler arasında en eski ve en çok kullanılan frameworktür.

teknik bazda obje ilişki haritalama için propel ya da doctrine adlı kütüphaneleri kullanır. phpunit test frameworkü ve twig tema motorunu içerir.

yahoo, dailymotion gibi önemli sitelerin altyapısında kullanılmıştır. giantbomb adlı oyun sitesi 2013'te python django framework'ten bu frameworke geçmiştir.

kotlin

java uygulama katmanıyla uğraşmak istemeyen geliştiriciler için tasarlanmış bir ara katman programlama dilidir. bu durumdayken javanın yerine geçmesi gibi bir durum olmaz, ancak java geliştirenler hızlı hareket etmek için kotlin'e geçip, java tarafında mikro management gerektiğinde aşağı inebilir.

kısaca kotlin, java'nın bir aracıdır. yerine geçmesi beklenemez. bu elmayı ısırarak yerken, artık meyve bıçağı çıktı, artık elma yerine meyve bıçağı yiyeceğiz demek gibi birşey oluyor.

macos

en son çıkan sürümü macos 10.13 high sierra'dır. 25 eylül 2017'te yayınlanmıştır. 2009 sonrası imac ve macbooklar ile 2010 sonrası macbook air, pro ve mini gibi güncel üretimi devam eden cihazların pek çok eski sürümünü desteklemektedir.

bash script

unix tabanlı işletim sistemlerinde sistem yönetimi için geliştirilmiş programlama dilidir. ilk sürümü 1989'da yayınlanmıştır. linux ve macos işletim sistemlerinin de varsayılan komut programlama dili bash'tir.

python

kolay geliştirilebilmesi ve sistemde kolay çalıştırılabilmesi açısından sistem yönetimi hatta otomasyonu tarafında çok sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

bash script dilinin basit ve kompleks yapısı nedeniyle otomasyon geliştirmeye elverişli olmaması son zamanlarda hemen hemen tüm sistem otomasyon scriptleri ve bunları yöneten altyapıların python'a geçmelerine sebep olmuştur.

yine son zamanlarda ön çıkan apı sistemlerinin geliştirilmesinde de etkin bir rol oynamaktadır. flask mikro frameworkü tamamen bu amaçla geliştirilmiştir. web tabanlı çözümler için ise django en popüler python frameworküdür.

django

ilk sürümü 2005 yılında yayınlanmış web tabanlı python uygulama geliştirme frameworküdür. django, tekrar kullanılabilirli ve eklenebilirlik özelliklerini ön plana çıkaran kendi tekrar etme felsefesinden gelen bir frameworktür.

django'da temel veritabanı işlemleri olan yazma, okuma, silme ve güncelleme işlerimleri için hızlı çözümler bulunmaktadır.

django altyapısını kullanan siteler arasında ınstagram, mozilla, disqus, bitbucket gibi önemli siteler yer almaktadır.

laravel

php tabanlı bir mvc programlama frameworküdür. 2011'de yayınlanmıştır. modüler paketleme sistemiyle birlikte paket gereksinim yönetimi(dependency management) de yapılabilmektedir. ilişkisel veritabanlarına farklı ulaşım yöntemleri vardır. uygulama yayına alma konusunda da çözümler sunmaktadır.

python tabanlı olan django ile ruby tabanlı olan rails (ruby on rails) frameworkleriyle benzerlikler taşımaktadır.

diğer php frameworkleri:

(bkz:symfony)
(bkz:zend)
(bkz:codeigniter)
(bkz:yii2)

yerli otomobil

benzinli motor miadını dolduruyor. çoğu avrupa ülkesi 2020'lerde satışı yasaklıyor. son emisyon skandalı sonrası volkswagen tamamen elektrikliye dönüyor. toyota en son çıkardığı yaris ve crv'de dizel motor kullanmadı. benzin ve hibrit motora yoğunlaşacağını açıkladı bile. audi keza bu konu üzerine önemli çalışmaları var.

biz bu otomobili nereye satacağız mesela. benzinli motorlu aracı avrupa'ya satamayız. fakat bizim pazarımız neresi olacak? proton gibi bir marka konumlaması mı olacak?

vestel, bmc, karsan'ın ihracat vizyonuna bakarsak avrupa en önemli pazar olacak. o zamanda elektrikli dışında motor olmamalı, en azından ihracat modellerinde.

eh iç pazarda da yakıtlı araç olmamalı. daha çok ekonomik sebepten ötürü lpg'li araçları türkiye'ye kazandırdık. çevresel etki bakımından bu en az elektrikli otomobil kadar önemli bir gelişme. aynı dönüşümü elektrikli için de yapabiliriz. dönüşüm olduğunda en büyük ithalat kalemimiz olan akaryakıt kullanımı da azaltabiliriz. tabi arabaları şarj etmek için gereken elektriği nereden üreteceğimiz önemli.

benzinli motoru hazır alıp sektörün elektrikliye dönüşüm döneminde kullanmak olabilir. hatta elektrikli aracın vergi avantajını gibi avantajlarını da daha ön plana çıkaracak ve farkındalığı arttırabilir.
  • /
  • 3
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 26

yerli otomobil

otomotiv üretimi yapan anadolu, bmc, karsan ile elektronik alanında çalışan vestel ve yazılım alanında öncü kuruluşlarımızdan turkcell'in bir araya gelerek yapacağı otomobil markasıdır.

buradaki espri sadece yerli bir otomobil üretmek değildir. türkiye'de bugün fiat egea'dan honda civic'e pek çok model yerli otomobil olarak üretilmektedir.

espri sadece milli bir otomobil üretmek de değildir. milli bir otomobil, otomobilin tüm haklarının bize ait olduğu bir araçtır. geçmişte anadol, devrim gibi otomobiller de milli otomobillerdir. devrim, bizim aldığımız kararla üretilmemiştir, anadol da yine bizim aldığımız bir kararla üretimden kalkmıştır.

aslında bugün de milli bir otomuz bulunmaktadır. tofaş'ın fiat ve psa grubuna satmak için başladığı mini kargo projesi bursa'da tofaş mühendisleri tarafından geliştirilmiş ve bu iki gruba fiorino, bipper ve nemo modelleri altında verilmiştir.

fakat burada olmayan şey bir yerli marka. yani anadol gibi, nasıl üreteceğimizi kendimizin belirleyeceği bir marka.

bu beş firma bir marka oluşturup, bu markanın bağımsız olarak devam edebilmesi için gereken tüm birimleri bir araya getirecekler. marka olduktan sonra ilk hedef elbette bu markanın yerli ve milli bir otomobil üretmesi olacak. ama üreteceği hedef şasi üzerine iki bilemediniz üç tip araç üretilebilecek.

tabi bunun bayi ağı, servis ağı ayakları da var. markanın ayakta durabilmesi belki diğer araç türlerinde de araçlar dahil edilebilir.

mesela hafif ticari araç için tofaş'tan mini cargo alınmaya devam edebilir. çünkü mini cargo projesi de psa ve fiat tarafında bitmek üzere.

pikap cephesinde ise işler kızışıyor. fiat, mitsubishi'nin başarılı aracı l200'ü aldı. renault, ortağı nissan'ın navara'sını yeni marka olarak çıkarmaya hazırlanıyor. mercedes de aynı yola girdi ve navara üzerinde bir mercedes pikap gelmek üzere. anadolu grubu ısuzu'nun d-max modelini iki yıldır türkiye'de üretiyor. bu araç da yeni markanın bir modeli olabilir.

minibüs-kamyonet tarafında karsan jest, kamyon otobüste ise bmc modelleri bu marka altına çekilebilir.

zaman içinde tüm bu modellerin de elektrikli versiyonları piyasa sunulabilir.

tam da bu noktada yerli ve milli marka devreye girip, zamanı geldiğinde bu konsorsiyumun bir araya gelmesiyle bu ürün aileleri için belki tamamen bağımsız belki başka bir marka ile iş birliğine giderek model üretebilir. başka markalarla ilgili örnekleri yukarıda saydım zaten.
Henüz takip ettiği biri yok.
Henüz takip eden biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler