lagari

Durum: 152 - 0 - 0 - 0 - 07.01.2019 09:25

Puan: 230 - Rütbe: ★★

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Moderatör

Nerd Geek

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 16

hori

ekonomik oyun aksesuarları üreten firma. ülkemizde ucuz değildir ancak muadillerine göre nispeten uygun sayılır.

playstation 4

çıkışının üzerinden bunca zaman geçtikten sonra dün satın aldığım alet.

benim geç alma sebebim gran turismo. ben playstationu gt serisi için alırım. diğer oyunlar çok mühim değil. evde gaming pc sistemim de var. gt serisi yeni çıktı ve ancak oturdu. g29 u da bu yüzden aldım zaten.

ps3 den sonra cihazda en çok dikkat ettiğim şey multi tasking konusu. uygulamanın biri güncellenirken diğerinde devam edebiliyorsun. oyundan çıkayım iki video izleyeyim dediğin zaman oyun piç olmuyor. bu gibi ufak detaylar hoşuma gitti. cihazda analog audio olmaması ise en kötü yanı. bendeki slim model olduğu için spdif de yok.

pro ile kıyaslamasında güç tüketimi nerdeyse yarı yarıya. o da önemli çok güç tüketen alet çok ısınır. çok ısınan da ses yapar mantığıyla slim aldım. netekim çok sessiz. pc nin su soğutma pompasından az ses yapıyor.

ayrıca oyunlarda ps4 pronun öyle dev bir farkı yok. 4k da yine çoğu yerde pro yetmiyor.

bir diğer hoşuma giden konu ben direk 21:9 monitöre taktım. açılışı normal yaptı hiç bir ayar yapmadan direk ekranı yaydı.. ve öyle çok uzama efekti yok. youtube bile 21:9 oynuyor ve rahatsız etmedi açıkçası.

henüz pek oyun oynamadım ama oyun deneyimi anlamında gerçekten çok rahatlık sunuyor.

project cars demosunu oynadım. direksiyon ile oynarken team radio dualshock 4 den konuşuyor resmen aklım gitti. acaip bir detay.

görsel kalite olarak pc ile kıyaslamak biraz yanlış olabilir. zira oyun oynanabilir enucuz ekran kartı ps4 den pahalı. daha pc toplanacak ohooo.

bence ps4 almak için geç bir zaman değil ps5 daha 2 sene gelmez. gelse de oyunların çıkması uzun sürer.

logitech g29

logitech firmasının g27 den sonra çıkardığı yeni direksiyon seti. g920 ile hemen aynıdır. ancak g29 pc ve playstation uyumlu iken g920 pc ve xbox uyumludur.

önceki versiyonlardan bir diğer farkı ise h vites yok. ayrıca satın alınabilmekte.

ve belki de en önemlisi pedallarda yapılmış. artık fren pedalı tek aşama değil. bastıkça sertleşen kademeli bir sistem. böylece frenaj çok daha gerçekçi.

direksiyon simidi biraz oyuncak gibi dursa da aslında yarış otomobilleri taklit edilmiş.

logitech yarış simulasyonunda alt ve alt orta sınıfı temsil eder. driving gt başlangıç seviyesi g29 ise orta sınıfa geçişdir.

orta sınıfda ise thrustmaster t300 ve t500 gibi sistemler vardır. üst seviye ise direkt drive sistemli custom setler olur. bu sistemlerde türkiye şartlarında 20 30 bin liralara kurulur.

bitfinex.com

şu sıralar özellikle uzak durulması gereken borsa. karşılıksız usd tether suçlaması ile soruşturma geçirecekler. tahminen kapatma olmaz ama sağlam bir ceza yiyebilirler. dikkatli olmakta fayda var.

nero burning rom

artık eskisi gibi alternatifi az olmayan bir program. önceden her türlü yazdırma işinde bunu kullanırdık. şimdi her iş için ayrı programlar var ki müzik cd si yazmak için foobar içinden dahi yazabiliyorsun. veya foobar. basit dosya yedekleme için windowsun yazdırma aracı yeterken daha detaylı işler için yine özel yazılımlar var. mp3 cd si yazan pek yok ama onu da windows hallediyor.

nero yu kullanmayalı en az 6 sene olmuştur.

thermaltake litepower

thermaltake in f/p odaklı güç kaynağı serisi. toughpower gibi üst serilerden eksiği kabloları modüler değil. hatta üzerinde kablo çorabı denen file şeklinde kaplama bile yok. tabii ki rgb aydınlatma ve işletim sistemi üzerinden fan kontrolü de yok. ancak sistemini güvenilir bir şekilde elektriğe bağlamak isteyenlerin tercihi olabilecek kalitede. sessiz çalışması ise en güzel yanlarından birisi.

thermaltake

taywan merkezli bilgisayar parçaları üreten firma. kasa, soğutucu, güç kaynağı gibi ürünler yanında e-spor oyuncuları için donanımlar ve çevre birimleri üretir.

kasaları ve güç kaynakları efsanedir. işlemci soğutucuları son derece kalitelidir. belki pahalı gelebilir ama kasaları ömürlük ürünlerdir.

bitcoin

78000 den almış biri olarak zirveden alanlar ağlıyor laflarına gülüyorum. 17000 lirayken de alım yaptım , sonra sürekli kademe kademe aldım hep. 78000 i gördüğünde altından btc ye döndüm ki o zaman diliminde altın düşüşe geçmiş btc zirvedeydi. sonrasında btc düştükçe yine kademe kademe alım yaptım. dolayısı ile işin her kademesini gördüm. yine de ağladığım filan yok düzenli aralıklarla alım yapıyorum. yarın öbür gün bu btc eninde sonunda çıkacak. 100 milyona bölünebilen bir para birimi bu. dolayısı ile yarın 100 milyon dolara bile çıksa isteyen 1 dolarlık btc alıp satabilecek.

az biraz kripto paraları takip etmiş birisi bilir ki btc ilk defa düşmedi. son defa da düşmeyecek. belli periyodlarla düşüp yükseliyor. paniğe mahal yok.

microsoft edge

google chrome indirmenin en hızlı yolu.

esasen güzel bir tarayıcı. nispeten hızlı. ancak insanlar explorerden nasıl nefret edip chrome a adapte olduysa kimse artık edge i denemiyor bile. bir de hemen hemen hiç bir kamu kurumunun kendi web sitesi düzgün çalışmıyor. mernis soybis vs.

chrome da olduğu gibi bütün servislerle entegre ve eklenti seçeneği bol olsaydı belki biraz iş yapardı. ancak herkesin ayağı google a alışmış artık.

stereo mecmuası

türkiyede hi-fi hatta hi-end stereo adına kaynak olabilecek en iyi sitelerden birisi. yazıların çoğunu hakan cez yazıyor veya derliyor. genel olarak yazdıkları objektif sayılır. bazı ürünlerde mübalağa olabilir belki. genel olarak dikkate almakta fayda var.

inceledikleri genelde orta seviyenin üstü hatta bir çoğu çok uçuk derecede pahalı aletler.

ayrıca çok sağlam bir plak koleksiyonuna sahip sanırım.
  • /
  • 16

chatroulette

çıktığında herkes girip başka memleketlerden insanlarla her konuda sohbet edip, karşısındaki tanımadığı için bütün sırlarını anlatıp içini dökebiliyorken bir süre sonra geldiği konum itibariyle girip yarım saat vakit geçirirseniz ömürlük penis görebilmeniz mümkün. her memleketten, her dinden, her milletten insan şaldır şuldur bunu yapıyor. uzaylının biri birgün bu siteye girerse bize saldıracağı varsa da saldırmaz. bunlar bizi şey yapar diye.

Toplam entry sayısı: 152

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.

tidal

müzik stream servisi. ve eskilerin hi-fi firması.

android, ios gibi mobil ortamlarda ve windows , mac gibi desktop cihazlarda ayrıca web üzerinden çalışan bir müzik servisi. deezer ve spotify gibi rakiplerinden ayıran ise mastering seviyede olan ses kalitesi.

spotify ve deezer maksimum 16 bit 44 khz desteklerken tidal master seçeneği 24 bit 192 khz e kadar destekliyor. eğer sanatçının yüksek kalitede stüdyo kaydı varsa dinlerken farkı hemen anlaşılıyor. yabancılardan sting ve queen de denedim. hakikaten cd kalitesi ve üzerinde ses sağlıyor. yerlilerden kayıt kalitesinin yüksek olduğunu bildiğim mabel matiz, hüsnü şenlendirici ve kayahan gibi kişilerde direk cd kalitesi sunuyor.

şu sıralar network player gibi cihazları transport olarak kullanıp pahalı dac cihazları lambalı amfilerle kullanan odyofiller var.

yani büyük üstadların bile burun kıvırmayacağı bir servis bu.

en büyük handikapı özellikle yerli kayıtlarda seçenek az. kayahanın bile bir kaç albümü var. bu sıkıntı aşılır ve aylık ücreti azalırsa bütün cd arşivini sildirecek kadar ciddi.

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.

decathlon

fransız spor mağazaları zinciri. spor yapan herkesin bildiği veya bilmesi gereken markadır.

hemen hemen her türlü spor malzemesi bulunur. kalitesi fiyatına göre yüksektir. ürünleri rakamsal olarak sıralama sistemine gitmişler. mesela triban 500 bisiklet giriş seviyesi iken alur 700 orta seviyedir. 900 seviyesi semi pro seride yer alır.

özellikle 110 lira civarına satılan su geçirmez trekking ayakkabıları kesinlikle incelenmeli.

tidal

müzik stream servisi. ve eskilerin hi-fi firması.

android, ios gibi mobil ortamlarda ve windows , mac gibi desktop cihazlarda ayrıca web üzerinden çalışan bir müzik servisi. deezer ve spotify gibi rakiplerinden ayıran ise mastering seviyede olan ses kalitesi.

spotify ve deezer maksimum 16 bit 44 khz desteklerken tidal master seçeneği 24 bit 192 khz e kadar destekliyor. eğer sanatçının yüksek kalitede stüdyo kaydı varsa dinlerken farkı hemen anlaşılıyor. yabancılardan sting ve queen de denedim. hakikaten cd kalitesi ve üzerinde ses sağlıyor. yerlilerden kayıt kalitesinin yüksek olduğunu bildiğim mabel matiz, hüsnü şenlendirici ve kayahan gibi kişilerde direk cd kalitesi sunuyor.

şu sıralar network player gibi cihazları transport olarak kullanıp pahalı dac cihazları lambalı amfilerle kullanan odyofiller var.

yani büyük üstadların bile burun kıvırmayacağı bir servis bu.

en büyük handikapı özellikle yerli kayıtlarda seçenek az. kayahanın bile bir kaç albümü var. bu sıkıntı aşılır ve aylık ücreti azalırsa bütün cd arşivini sildirecek kadar ciddi.

minolta

eskilerin fotoğraf firması. makinaları lensleri filmleri ve banyo ekipmanları ile dev bir firma iken canikon karşısımda tutunamayıp sony tarafından satın alınmıştır.

coinpot

10bin satoshi ve üzerinde 1000 satoshi komisyon alan ancak 50 bin ve üzerinde 0 komisyon ile aktarım yapan cüzdan.

aktarım hızı yavaştır yanlız. yine de güzel iş görür.

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.

renault symbol

kendisine az bişey saygısı olan insanın bireysel kullanım için tercih etmemesi gereken araç.

bu araç ile uzun yola çıkmak gerçekten çok kötü birşey. aracın yol tutuşu çok kötü. güvenlik sıfırın altında. komfor desen hiç yok.

şirketler de bu araçları çalışanına verip uzun yola çıkartıyorsa o şirkette pek bir kariyer planlamayın.
Henüz takip ettiği biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler