lagari

Durum: 89 - 71 - 26 - 6 - 12.12.2017 12:04

Puan: 146 - Rütbe:

1 ay önce kayıt oldu - 1.Nesil Moderatör

Meslek Lisesi Teknisyen Nerd Geek
  • /
  • 9

mcintosh

amerikan orjinli hi-end ses sistemleri üreten firma. sonradan bünyesinde sonus faber ve audio resarch gibi firmalar da bulunan sine sounds grup bünyesine katılmıştır.

amfileri alınabilecek en kaliteli amfilerdendir.

marantz

japon hi-fi firmalarından bir diğeri. çok yüksek kaliteli ürünler üretir. solid amfileri f/p olarak güzel işler başarır. tüketici seviyesinde alınabilecek en kaliteli markalardan birisidir. ülkemizde dövizden muzdarip markalardandır.

nakamichi

eskilerin efsane hi-fi firması. şu dönemde philips tarafından satın alındığı için eski süksesi kalmamış hatta isim hakkı satıldı sanırım bazı çakma mallar üzerinde markasını görüyoruz.

eskiler çok iyi bilirler efsane kasetçalar üretirdi. teyp kafası iki yönde aynı hassasiyetle okuyamaz diye kafayı değil kasedi çevirirdi.

teac

japon ses sistemleri firması. ülkemizde bazı çakma ürünlerle anılsa da aslen çok kaliteli ürünleri olan bir firmadır. amfiler , dac ve stream cihazları enfestir. halen 2. elde güzel paralara alınır satılırlar.

denon

japon elektronik firması. çok kaliteli amfi , aav receiver dac ve kulaklıkları vardır. malesef döviz fiyatlarına paralel olarak ülkemizde çok pahalıdır.

nuforce

tüketici seviyesinde ses ve sinama sistemleri üreten firma. kulaklık ve amfisi , minidac ve deck şeklinde dac yanında sinema sistemi amfi ve rreceiverlleri hatta projeksiyon üretir.

ürünleri f/p olarak fena değildir. en azından bir web sitesi driver indirme yeri vs vardır.

honda jazz elite

hondanın 2002 2007 yıllarında ülkemize ithal ettiği dışı küçük içi saraylar kadar geniş aracı.

aracın yurt dışında 1.2 , 1.4 , ve 1.5 versiyonları vardır. ülkmizde elite paket olarak sadece 83 hplik 1.4 motoru gelmiştir. elite donanımın alt paket olan sport paketten farkı ise sunroof , çelik jant , elektrikli arka camlar , dijital klima ve elektrikli katlanır yan aynalardır.

aracın dünya genelinde dizeli yoktur. honda o dönem dizel motoru başta isuzudan 1.7 litre hacimle almıştır sonradan 2.2 litre olarak kendi üretmiştir. dolayısı ile bu araca o büyüklükte motor koyma gereği görmemişler.

gerçekten de dizel araçlara yakın tüketimi vardır. uzun yolda düşük hızlarda 3.5 litrelere kadar düşer istanbul şehiçi trafiğinde 6. 6.5 litre köprü trafiğinde 8 litre yakar. en büyük özelliği içinin bir üst segment araçlar kadar geniş olması , bagajının yine çoğu c segmenti hatchback den geniş olması ve sorunsuz olmasıdır.

aracın iç hacminin geniş olma sebebi motorun küçük olup kaputu kısa tutulması ve göğüslüğün iyi ayarlanmış derinliği , benzin deposunun ön koltuk altına koyulup arka koltukların sihirli bir şekilde katlanabilmesi yüzündendir. arka koltukları yatırıp bagajdan içeri atv sokanlar vardır. veya koltukların oturma yerleri sinema koltuğu gibi kaldırılıp yan kapılardan yükleme de sağlanır.

motor gücü 83 hp olmasına rağmen 100 hp gibi gider.

piyasası yüksektir ancak alanı da satanı da üzmez.

nissan note

nissanın küçük mpv aracı. reno modulus , honda jazz ile aynı klasmanda bir araçtır.

2007 model 1.4 benzinlisi için konuşursak ;
bir çok açıdan honda jazz ile benzeşen ancak safkan japon olan jazz a kıyasla yarı fransız yarı japon olan bir araçtır note.

iç hacim olarak bir ailenin ihtiyacını karşılayabilecek kadar geniş şehir içinde kolayca kullanılacak kadar kompakt bir araç.

aracın bazı yerleri ergonomik olarak sorunlu. mesela dikiz aynası ayar düğmeleri direksiyonun sol alt kısmında ulaşması dikkat dağıtıyor. veya orta konsoldaki bardaklık.

aracın performansı 1.4 motorlu ve 5 vitesli araç için olması gerektiği kadar. hatta alman veya fransız rakipleri ile kıyaslanırsa performans olarak tatminkar. düzlüklerde 1.6 araç kadar gidiyor. sadece yokuşlarda biraz tıkanıyor. ki bu da atmosferik 1.4 motor için son derece normal. yanlız benim kullandığım araçta da sıkıntı olabilir ki çok yakıyordu. aracın hızı 120 km ye ulaştığında 1.8 araçlar kadar yakıyor.

yol sesi rüzgar sesi makul seviyelerde. bagaj hacmi gayet geniş ve kullanışlı.

bots av711

bots firmasının lambalı giriş katı olan amfisi çıkışı solid yapıdadır.

aslen bots firması tarafından çinde yaptırılmış bir amfidir.

girişinde kullanılan lambalar 6n1-j modeldir. sese sıcaklık ve doğallar katar.

amfi giriş seviyesi bir amfidir. detay seviyesi düşüktür. çıkışı solid yapıda olduğundan güç sıkıntısı yoktur. 2 çift rca girişi vardır.

epson l655

epsonun al-in one ofis cihazı. yazıcı , tarayıcı , fotokopi ve faks fonksiyonlarının yanı sıra ethernet ve wi-fi bağlantısı vardır. siyah mürekkep tankı 140 cc cmy tanklar ise 70 cc hacmi vardır. 70 cc mürekkep 35 lira fiyatlıdır. her mürekkep 2000 ile 4000 sayfa yazdırır.

kutu içerisinden toplam 10 12000 sayfa yazacak mürekkep çıkar.

tarayıcı ve fotokopi kısmında döküman besleyicisi vardır. baskı hızı lazerlere göre yavaştır ancak normal inkjetlerden de hızlıdır.

en önemli özelliği düşük maliyetli baskıdır.

orta ölçekli bir ofis için yeterlidir. uzun süre kullanılmadığında tıkanma yapmaması için haftada bir çıktı almak gerekir.
  • /
  • 9

chatroulette

çıktığında herkes girip başka memleketlerden insanlarla her konuda sohbet edip, karşısındaki tanımadığı için bütün sırlarını anlatıp içini dökebiliyorken bir süre sonra geldiği konum itibariyle girip yarım saat vakit geçirirseniz ömürlük penis görebilmeniz mümkün. her memleketten, her dinden, her milletten insan şaldır şuldur bunu yapıyor. uzaylının biri birgün bu siteye girerse bize saldıracağı varsa da saldırmaz. bunlar bizi şey yapar diye.

Toplam entry sayısı: 89

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.

tidal

müzik stream servisi. ve eskilerin hi-fi firması.

android, ios gibi mobil ortamlarda ve windows , mac gibi desktop cihazlarda ayrıca web üzerinden çalışan bir müzik servisi. deezer ve spotify gibi rakiplerinden ayıran ise mastering seviyede olan ses kalitesi.

spotify ve deezer maksimum 16 bit 44 khz desteklerken tidal master seçeneği 24 bit 192 khz e kadar destekliyor. eğer sanatçının yüksek kalitede stüdyo kaydı varsa dinlerken farkı hemen anlaşılıyor. yabancılardan sting ve queen de denedim. hakikaten cd kalitesi ve üzerinde ses sağlıyor. yerlilerden kayıt kalitesinin yüksek olduğunu bildiğim mabel matiz, hüsnü şenlendirici ve kayahan gibi kişilerde direk cd kalitesi sunuyor.

şu sıralar network player gibi cihazları transport olarak kullanıp pahalı dac cihazları lambalı amfilerle kullanan odyofiller var.

yani büyük üstadların bile burun kıvırmayacağı bir servis bu.

en büyük handikapı özellikle yerli kayıtlarda seçenek az. kayahanın bile bir kaç albümü var. bu sıkıntı aşılır ve aylık ücreti azalırsa bütün cd arşivini sildirecek kadar ciddi.

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.

decathlon

fransız spor mağazaları zinciri. spor yapan herkesin bildiği veya bilmesi gereken markadır.

hemen hemen her türlü spor malzemesi bulunur. kalitesi fiyatına göre yüksektir. ürünleri rakamsal olarak sıralama sistemine gitmişler. mesela triban 500 bisiklet giriş seviyesi iken alur 700 orta seviyedir. 900 seviyesi semi pro seride yer alır.

özellikle 110 lira civarına satılan su geçirmez trekking ayakkabıları kesinlikle incelenmeli.

tidal

müzik stream servisi. ve eskilerin hi-fi firması.

android, ios gibi mobil ortamlarda ve windows , mac gibi desktop cihazlarda ayrıca web üzerinden çalışan bir müzik servisi. deezer ve spotify gibi rakiplerinden ayıran ise mastering seviyede olan ses kalitesi.

spotify ve deezer maksimum 16 bit 44 khz desteklerken tidal master seçeneği 24 bit 192 khz e kadar destekliyor. eğer sanatçının yüksek kalitede stüdyo kaydı varsa dinlerken farkı hemen anlaşılıyor. yabancılardan sting ve queen de denedim. hakikaten cd kalitesi ve üzerinde ses sağlıyor. yerlilerden kayıt kalitesinin yüksek olduğunu bildiğim mabel matiz, hüsnü şenlendirici ve kayahan gibi kişilerde direk cd kalitesi sunuyor.

şu sıralar network player gibi cihazları transport olarak kullanıp pahalı dac cihazları lambalı amfilerle kullanan odyofiller var.

yani büyük üstadların bile burun kıvırmayacağı bir servis bu.

en büyük handikapı özellikle yerli kayıtlarda seçenek az. kayahanın bile bir kaç albümü var. bu sıkıntı aşılır ve aylık ücreti azalırsa bütün cd arşivini sildirecek kadar ciddi.

minolta

eskilerin fotoğraf firması. makinaları lensleri filmleri ve banyo ekipmanları ile dev bir firma iken canikon karşısımda tutunamayıp sony tarafından satın alınmıştır.

coinpot

10bin satoshi ve üzerinde 1000 satoshi komisyon alan ancak 50 bin ve üzerinde 0 komisyon ile aktarım yapan cüzdan.

aktarım hızı yavaştır yanlız. yine de güzel iş görür.

honda motor modelleri

honda araçlarda kullanılan motor serileri :

b serisi motorlar:
b16 motorlar genel olarak civic - crx ve integra modellerinde kullanılır.
içlerinde yaygın olanları ve ülkemizde bulunanları şunlardır.
b16a sır-v
160 hp - 172 hp
b16b
efsanevi civic type r motoru malesef ülkemize hiç gelmedi gelemedi.
187hp
muhtelif modellerde b18 motorları ve b20 motorları da kullanılmıştır. özellikle integra modellerinde.

bserisi motorların parçaları birbiri ile uyumludur. b16 blok üzerinde b18 veya b20 parçaları kullanarak yüksek güçler elde etmek mümkün. (all motor project olarak geçer)

d serisi motorlar.
d16y4 yerli piyasada 1,6ies olarak geçen civiclerin motorudur. vtec yoktur ancak egzantirik mili tasarımı üst devirleri agresif bir şekilde tasarlanmıştır. düşük devirde torku azdır. ancak devir çevirme kabiliyeti güzeldir. eksoz sisteminde oynamalarla karakteri çok değişebilir. 4,2,1 headers ile üst devirleri çok agresifleşirken alt devirleri iyice ölür. 4,1,1 headers nispeten alt devirleri korur. orjinalinde 120hp olarak satılır. basit uygulamalarla 140 heplere çıkılabilir.
d13 d14 gibi varyasyonlar birçok civic ve crx modellerinde görülür.
d16 serisi yine vtec ıı olarak geçen 1,6 es7 civic "01 "05 modellerinde de bulunur. bu motorlarda güç 115 hp ye düşürülüp tork grafiği iyileştirilmiştir. ancak modifikasyon tepkisi azalmıştır. plastik yapılı emme manifoldu yüzünden sesi sportif çıkmaz. d16y4 motorun emme manifoldu biraz tadilat ile bu motora takılabilir.
f serisi ise biraz enteresan bir seridir. eski accord ve preludelerde f20a kodlu motor bulunur. 110 hp den 140 hp ye çeşitli varyasyonları olur.
f20c ise meşhur s2000 motorlarıdır. bunlar tek başına ayrı bir başlık ile anlatmak gerekir. kısaca 2 litre hacim ile 240 hp güç üretebilen. gelmiş geçmiş en iyi atmosferik motorlardan birisidr. daha sonra f20c1 ve f22c modelleri de çıkmıştır. japon avrupa ve amerika için çeşitli modelleri vardır.

h serisi eski model accord ve prelude modellerinde bulunur.

k serisi motorlar.
bu motorların en çok bilinen 2 versiyonu k20 ve k24 modelleridir.

k20 modelleri civic typer ep3ve fn2 modellerinde kullanılmış efsanevi motorlardır. kodlamaları avrupa ve amerika için farklılık gösterir. 2 litre 200 hp ile 240 hp arasında değişen modeller mevcuttur.

k24 ise amerian civic si ve accord 2,,4 modellerinde kullanılır. kserisi hondanın hatta dünyanın en çok modifiye edilen motorlarıdır. modifiyeye çok yatkın verimli sorunsuz motorlardır.
k20 motorun ariel atom modelinde kullanılıp tam bir fetiş makinası olduğunu da belirtelim.
k serisinde de yine hondanın bir çok motorunda olduğu gibi parçalar birbiri ile uyumludur. k24 motora k20 üst kapak takılıp çılgın yarış araçları yapılabilir. veya yağ pompası ksantirk. nasıl isterseniz. yine modifiye parçalar sınırsızdır. silindir bloğundan krank miline kadar her türlü modifiye parça kolay bulunur.

l serisi motorlar l12 l13 l15 olarak civic hb , jazz , city ve hatta hibrit olarak crx de kullanılır. sıkıntısız motorlardır.

l serisi isuzudan alınan dizel motorlarında kodudur. karıştırmayınız l17 dizel motordur.

r serisi motorlar ise günümüzde kullanılmakta olan civic accord ve crv modellerinde bulunur.

aslen r18 olarak geliştirilmiştir. 1,8 litre vtec motor 140 hp güç ve 174 nm tork üretir.
motorun tork grafiği çok homojendir. 200 rpm ile 5000 rpm arasında torkun %80 i sabit kalır. devirve güç bandı günlük kullanım için makul sayılabilir. 6 ileri maunel şanzıman ile çok sportif ve ekenomik olarak bir arada kullanım sunar. zincirli triger sistemi vardır. eksoz sistemi ise blok üzerinde tek olarak birleşir. hemen eksoz çıkışında katalitik konvertöre bağlanır. modifiye etmek zordur. ancak sesi sadece açık hava filtresi ile dahi mükemmel çıkar. modifiye için hazır turbo kitleri ile kullanımda 200 220 hplere varılabilir. fd kasa civic ve fk2 fn1 hatchback modellerde bulunur.

r16 ise singapur mısır tayland türkiye ve kıbrısda kullanılır. r18 motorun revize edilerek vergi cenneti ülkelerde kullanımı için hazırlanmıştır. gücü 125 hp ancak torku 155 nm kadardır. 5 ileri şanzuman ile birleşince abisi r18 den fazla yakar. performans ise %20 kadar daha azdır.

r20 motorlar ise accord ve crv modellerinde kullanılır. 150 ve 156 hp güç 190nm tork üretir. hp olarak az gözükse de torku bir önceki nesil typer motoru kadardır.

genel olarak r serisi motorlar kağıt üzerinde güçsüz gözükse bile sürüş keyifleri yüksek motorlardır. torkları ve grafiksel verileri çok iyi ayarlanmıştır. güzel devir çevirir. ekonomik ve sorunsuz motorlardır. eğer tek amacım performans ve modifiye olsa kserisi motorlu accord alır üzerine k24 internal takardım. ancak günlük kullanım isteyen biri olarak r18 tercih ederim.

n serisi motorlar eski 2.2 cdti ve yeni earth dreams yaklaşımıyla 1.6 modelleri vardır.

n22 civic ve accord un yanı sıra hrv de kullanılmıştır. 140 150 ve 180 hp 350nm 380nm versiyonları vardır. tam bir güç makinasıdır. uzun yolda 3.5 litrelere kadar düşebilen ekonomisi vardır.

n16 motor ise civic ve crv de kullanılan 1.6 dizel motordur. 120 ve 160 hp verisyonları mevcuttur. torku 300nm. çok ekonomik ve güçlü motorlardır.

bunların dışında nsx de ve accordda kullanılan yer yer legend gibi modellerde görülen v6 makinalar da vardır.
Henüz takip ettiği biri yok.

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler