grumpyzapdos

Durum: 193 - 0 - 0 - 0 - 17.12.2017 23:44

Puan: 295 - Rütbe: ★★

2 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Moderatör

Henüz bio girmemiş.

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 20

guardians of the galaxy: the telltale series

telltale games tarafından batman serisinden sonra çıkarılan ikinci oyun. batman - the telltale series ile aynı mantıkta ilerliyor. oyuna genel olarak puanım 8/10. peki güzel yanları nelerdi? şimdi ilk olarak oyunun grafikleri ve müzikleri çok hoş. yine çizgiromanvari bir grafik üzerinden gidilmiş ama bu efekt batman'deki kadar belirgin değil. günümüz oyunlarına daha yakın bir izlenim var ama bence çok güzel görünüyor.

müziklerin ise zaten kötü olması beklenemez. sinema filminde kullanılan şarkılar gerçekten eskilerde kalmış ama efsane olmuş şarkılardan oluşuyordu zaten. oyuna da onu yansıtmakla çok doğru bir iş yapmışlar. bir diğer güzel tarafı oyunun aksiyon miktarı. batman'de oyun çok fazla konuşma üzerinden dönüyordu, bunda ise daha çok aksiyon var.

peki kötü yanı yok mu? var tabi ki. ben modelleri beğenmedim. batmandeki 3d modeller (özellikle insan karakterleri) üzerinde daha fazla çalışılmış. bunda bir drax var, sanki modellemeye yeni başlayan liselinin çizdiği ilk insansı model gibi. aynı şekilde starlord'da çok kötüydü. rakun'u ve gamorayı ise gerçekten güzel yapmışlar. kısacası modeller üzerinden bir daha geçilse 9/10'luk oyun olur benim için.

eduroam

üniversite ağlarının ortak altyapısıdır. bu ağ uluslararası bir geçerliliğe sahiptir ve akademik araştırma sitelerine erişim sağlar. bu ağa bağlı olmayan bir cihaz webofscience gibi sitelerden yararlanamaz. ayrıca yararlanmaktan kasıt sadece siteye girebilmek değil. aynı zamanda birçok akademik makaleyi ücretsiz indirebilirsiniz.

zoomdice

bitcoin ile zar oyunu oynayabileceğiniz güvenilir sitelerden biridir. aslında yeni açılan sitelerden biri ama sade arayüzü ve ödemelerde sıkıntı yaratmaması nedeniyle tutundular ve büyümeye de devam ediyorlar. arayüzde bazı eksikleri var yalnız. bunları giderirlerse daha güzel bir görünüme kavuşurlar.

kötü yanı ise hiç para yatırmadan para çekmenize izin vermiyorlar. biz faucet sitesi değiliz diyorlar. yani yatırın üç beş satoshi, sonra da zevkine oynayın. sonuçta bu da bir nevi kumar ve kumarda kazanma şansınız her zaman çok azdır. o yüzden tavsiyem, oynarsanız zevkine oynayın. abartmayın.

bu arada bu adamlar şu anda başka oyunlarda ekleyeceğiz siteye diyorlar. zadece zar sitesi olmaktan çıkıp başka oyunlarında olduğu bir siteye evrilebilir. bunu gelecekte okuyanlar için bu da küçük bir not olsun. ben ödemede sorun yaşamadım, redditte de yaşayan yok. zevkine takılıyorum.

batman - the telltale series

arkadaşlar oyun güzel onu söyleyeyim. kısaca özetleyecek olursam 7/10 verebilirim. şimdi biraz oyundan bahsedeceğim. bir kere oyun alıştığımız rpg türünde değil tam olarak. bunu nasıl anlatabileceğimi tam olarak bilmiyorum. oyun genel anlamda sinematiklerle ilerliyor ve sinematiklerin arasında bize seçimler sunuyor. yaptığımız seçimlere göre de oyun şekileniyor.

şimdi buraya kadarki kısım zaten rpg sayılır. ancak oyunun farklı yanı, oyundaki aksiyon sahnelerinde bize bazı tuş kombinasyonları gösteriyor ve bu kombinasyonları verdiği süre içerisinde (genelde çok kısa) yapmaya çalışıyorsunuz. yapamazsanız ne oluyor peki? duruma göre değişiyor. mesela bazen ölebiliyorsunuz. bazense hikaye farklı şekilde ilerliyor.

unutmadan söyleyim oyun sırasında istediğiniz sekansa geri dönüp kararlarınızı değiştirebiliyorsunuz. ya da fight sahnelerinde daha farklı şeyler yapmaya çalışabiliyorsunuz. oyun 6 bölümden oluşuyor ve grafikler oldukça hoş. çizgi roman tarzı bir grafik var.

peki kötü yanı ne? bence oyun biraz fazla pasif. yani hikayeye çok odaklanmışlar ve hikaye de aslında o kadar esrarengiz ve heyecanlandırıcı değil. bu yüzden 3 puan kırdım. onun dışıdna gerçekten güzel. biraz daha aksiyon katarlarsa ikincisi daha iyi olur. bu arada ikincisinin ilk birkaç bölümü şu anda çıkmış durumda zaten diye biliyorum.

blur

kendisiyle ilk tanışmam bir playstation cafe'de oldu. güzel bir fikir, güzel grafikler ve güzel uygulamanın sonucunda en sevdiğim yarış oyunlarından biri ortaya çıkmış. yarış dediysek, sadece yarış değil aslında. bilmeyenler için özet geçeyim:

arabanızı seçiyorsunuz ve yarışa başlıyorsunuz. ancak her arabada 3 adet skill bulundurma hakkı var ve bu skilleri yoldan topluyorsunuz. bunlar önünüzdeki arabaya füze fırlatmak da olabiliyor, speed boost da olabiliyor, arkanıza mayın döşemek de olabiliyor. böylece oyunun zevki tavana ulaşıyor.

özellikle arkadaşlarınızla oynuyorsanız gerçekten çok eğlenceli oluyor. bir kere grafikler gerçekten çok güzel ve araba ve harita çeşitliliği mevcut. ayrıca öyle skill'ler var ki, bir kişi basıp baştan sona kadar 1. götüremiyor. mutlaka birincilik el değiştiriyor ve bitiş çizgisine ulaşamadan, 10 metre kala füzeyle vurulup sonuncu olabiliyorsunuz.

oyunun bilgisayar versiyonu da mevcut bu arada, sadece playstation için değil. windows'taa çalıştığını biliyorum ama diğer işletim sistemlerine de çıkarıp çıkarmadıkları hakkında bir bilgim yok. ama kesinlikle arkadaşlarınızla bir denemenizi tavsiye ederim.

star wars the old republic

2012 yılında ilk çıktığında oynamaya başlmaıştım. "founder" title'ına sahiptim ve bazı ayrıcalıklarım vardı daha geç başlayanlara göre. oyunun grafikleri bir kere birçok online oyundan daha iyi, onu söylemek gerek. zaten star wars gibi döneminin en iyi grafiklerine sahip filmleri yapan bir firma (lucas arts) ile bioware'in ortaklığından kötü grafikler çıkması beklenemezdi.

oyunun güzel yanları sadece grafikleriyle sınırlı değil. level atlama olayını basit yapmışlar ve birden fazla son elvel'a ulaşma seçeneği sunmuşlar. isterseniz hikayeyi oynayarak level cap'e ulaşabilirsiniz. isterseniz sadece pvp maçları yaparak (böyle daha hızlı hatta) ulaşabilirsiniz.

pvp maçları demişken, sıradan pvp maçları olmuyor. benim bıraktığım zamanlar 3 farklı harita vardı. bunlardan en sevdiğim hutt ball'du. kısacası olay biraz amerikan futboluna benziyor ve bir topu rakibinizin sahasına geçirmeye çalışıyorsunuz. tabi ki bunu yaparken birbirinizi kesiyorsunuz. ciddi ustalık isteyen bir oyundu. itmeli-çekmeli skill'leri olan kişiler çok olduğu zaman inanılmaz komik şeyler ortaya çıkabiliyordu.

peki oyun niye önce p2p'den f2p'ye döndü? bir kere oyundaki denge iyi sağlanamamıştı. bu bütün oyuncuları rahatsız ediyordu. özellikle agentlar ve marauder'ler inanılmaz güçlüydü. 1 saniyede rakibini öldürebiliyorlardı. benim bıraktığım zamanlar max can 28k iken marauder max 27k vurabiliyordu. böyle iş mi olur. ne olduysa ne dediysek düzeltemediler ve insanlar çok sinirlenip bıraktı oyunu. ben de bıraktım, 2014 senesinde. o günden beri de oynamıyorum. ama arkadaşlarım alırsa tekrar ben de alırım.

bluestacks

berbat bir emulator. ben bu kadar bug dolu, bu kadar hantal, bu kadar lokalizasyon sorunu olan bir emulator daha görmedim. nasıl bu kadar ünlü olmuş hayret verici. hayır bu programda uygulamaları oyunları çalıştırsan ne çalıştırmasan ne? bir kere 20 fps'nin üstünü zor görüyorsun ve genellikle de frame atlıyor.

bunu kullanmak yerine nox'u tavsiye ederim. hem çok daha hızlı, hem de arayüzü daha güzel. deneyin, daha çok beğeneceğinizden eminim.

nox

çok başarılı bulduğum bir android emulator'ü. yani android uygulamalarını windows'ta çalıştırabiliyorsunuz. peki diğerlerinden ayıran yanları neler? bir kere bu program bu kadar başarılı olmasına rağmen ben bilmiyordum. pokemon go oyunu piyasaya çıktığında, içinde pokemon go ile gelen bir emulator olduğu için haberim oldu. normalde pokemon go emulatorlerde çalışmıyordu çünkü.

ancak indirip kullanmaya başladıktan sonra bunu sadece pokemon için değil, komple bir emulator olarak kullanmaya başladım. daha önce bluestacks kullanıyordum ve bu kadar hantal, bu kadar lokalizasyon sıkıntısı yaşayan bir emulator daha görmedim. google'ın yazılımcılar için çıkardığı emulatorler bile daha hızlı bundan.

genymotion ile kıyaslayacak olursak, bence geny'den de daha iyi bu. geny kurulm sırasında bana çok sıkıntı çıkarmaya başlamıştı. bunu görmezden gelemem. ama hız olarak geny daha iyi diyebilirim. geny'nin kötü yanı ise google play ve ilgili kütüphanelerinin yüklü gelmemesi. (google ile sorun yaşamışlar sanırım, çözdüler mi bunu bilmiyorum)

team fortress

bu oyunu bir türlü sevemedim ben. aslında eğlenceli ve türünün başyapıtlarından, bunu hissettiriyor. ancak bana ben sıkılıyorum oynarken. ayrıca deyinmeden edemeyeceğim bir nokta daha var. o kadar uzun zamandır oynayan o kadar büyük bir kitle var ki, herkes oyunun uzmanı olmuş. yeni oyuncuların bu oyunda en ufak bir şansı yok.

assassin's creed

konusunu sevdiğim, grafiklerini sevdiğim ama oynanışını sevmediğim oyun. bana kontrolleri çok hantal geliyor. oynanış açısından arkham serisine benzetiyorum aslında ben bu oyunu. ama arkham'daki kontroller çok daha seri. çok daha iyi bir combo mekanizması var arkham'ın. ama assass'ın yeri ayrı tabi.
  • /
  • 20
Henüz bir favori entry yok.

Toplam entry sayısı: 193

nokia 6600

hiçbir zaman sahip olamadığım, içimde ukte kalan, dünyanın en güzel symbian işletim sistemine sahip telefonu. tasarımının güzelliği dışında kamerası ve zamanına göre iyi olan kamera efektleri ile farklı bir telefondu. 3310 kadar meşhur olamasa da gönlümüzün kralıdır kendisi.

intel

yıllar önce batmak üzereyken amd tarafından kurtarılmış, sonrasında ise bir numaraları işlemci üreticisi olmuştur. ancak bu başarı mallarını gereğinden pahalıya satma alışkanlığı kazanmıştır. şu anda amd'de olmayan bazı kendilerine has teknoojilere sahip olmaları ve düşük nanometre ile işlemci üretebilmeleri onları bir numara yapıyor ancak verilen paralar çok uçuk seviyelere gelmiş durumda.

ayrıca hyper-threading gibi göz boyamaya yarayan bir teknolojileri var ve az para ödeyim ama en iyisine sahip olayım düşüncesine sahip insanları çok kolay oltaya getirebiliyorlar. 4 çekirdekli ama 8 çekirdek gibi davranıyor diye insanları kandırıyorlar resmen. o sanal çekirdek yapısı %15-20 gibi bir performans artışı sağlamakla birlikte, yapılan bazı akademik çalışmalarda autocad gibi modelleme-simulasyon yazılımlarda performans düşüşüne bile sebebiyet vermektedir. ekstra 4 fiziksel çekirdeğin performansı ile sanal çekirdeğinki karşılaştırılamaz bile.

ancak transistör uzaklığı gibi işlemci performasını 1. derece etkileyen bir faktörden kazanıyorlar. bu sayede daha düşük clock hızlarıyla bile amd'nin yüksek clock hızlı işlemcileriyle baş edebiliyorlar. yine de bir sonraki işlemcim amd olacak.

rocket league

yıllar önce aklıma gelen bir oyun fikriydi. böyle bir oyun yapsalar sabaha kadar oynarım demiştim. 2 yıl önce kendisiyle tanıştım ve indirim falan beklemeden steam üzerinden satın aldım. o gün bugündür oynuyorum. kendimi çok geliştirdim ama bazı insanlar inanılmaz iyi oynuyor. ustalaşması zor bir oyun, çok fazla pratik lazım. ayrıca sadece reflexler değil aynı zamanda pozisyon bilgisi de istiyor. yani tek başınıza çok güzel hareketler yapıp her ortayı gole çevirebilirsiniz ama pozisyon alamıyor, oyunu iyi okuyamıyorsanız, sürekli yanlış yerde duruyor, ne zaman defans ne zaman atak yapacağınızı bilmiyor ve topu paylaşmıyorsanız çok büyük ihtimal maçları kaybedersiniz.

bu oyunun birinci kuralı çok fazla pratik yapmaktır. ikinci kuralı topu paylaşmayı bilmek ve bencil olmamaktır. üçüncü kuralı ne zaman nerede duracağınızı bilmektir. kalan kısım ise yeteneğinize bağlıdır.

ayrıca oyunun community'sinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. ya bu kadar gıcık bir community olamaz. bir gol kaçırırsınız hemen "what a shot" derler, bir gol yersiniz hemen "what a save" derler. bana sorarsanız chat'i komple kapatın. bu sözüme kulak verin. chat'i komple kapatın ve bir daha açmayın. yoksa kendinizi tanımadığınız bir singapurluyla ağız dalaşına girmiş ve maçı 7-1 kaybetmiş bulursunuz.

league of legends

dünya da en çok sevilen oyun, en çok sevilen moba. her ne kadar ben sevmesem de adamların başarısını takdir ediyorum. bunun sebepleri de şunlar:

dota 2, lol'a göre çok daha iyi grafiklere sahip. bunun tartışması olamaz bile bence. ancak dota 2'deki dengesizlikler, oyun yapısı, oyun modları, karakterlerin sıradanlığı, firmanın oyunculara olan davranışları, lokalizasyon çalışmalarının azlığı vs. nedeniyle insanları lol'u daha çok sevdi zamanla.

bu bence bir firma için çok çok önemli bir başarı. ne yazık ki dota'yı daha çok sevsem de lol'ün yapımcılarının daha başarılı olduğunu söylemeliyim.

snapchat

sahipleri tarafından zamanında facebook'a satılmadığı için ölmekte olan uygulama. her geçen gün bir özelliğini araklıyorlar. hikayeler, kamera efektleri vs artık instagram, whatsapp, facebook gibi uygulamalara da geldiği için ve snapchat buna yargı yoluyla bir engel koyamadığı için her geçen gün kullanıcı sayısı azalmakta. hatta instagramı bırakıp snapchat'e geçen ve snapchat'i çok çok aktif kullanan tanıdıklarım bile artık instagram'a geri döndü. burada paylaşıyor hikayelerini, köpek efektlerini.

wix.com

inanılmaz hızlı bir şekilde istediğiniz gibi bir site yapmanızı sağlayan modüler yapılı bir site. burayı kullanarak bir online cv hazırlamıştım. önceki çalışmalarım, başarılarım vs. bulunuyordu. ücretsiz versiyonunu kullanırsanız sitenizin adresi siteadi.wix.com oluyor ve hoş durmuyor. bu yüzden ücretli versiyonunu öneririm. eğer hiç kod bilginiz yoksa, ya da var ama uğraşacak vaktiniz yoksa, girip 30 dakikada sitenizi hazırlayabilirsiniz. ayrıca istediğiniz zaman siteyi erişime kapatabiliyorsunuz.

rocket league

yıllar önce aklıma gelen bir oyun fikriydi. böyle bir oyun yapsalar sabaha kadar oynarım demiştim. 2 yıl önce kendisiyle tanıştım ve indirim falan beklemeden steam üzerinden satın aldım. o gün bugündür oynuyorum. kendimi çok geliştirdim ama bazı insanlar inanılmaz iyi oynuyor. ustalaşması zor bir oyun, çok fazla pratik lazım. ayrıca sadece reflexler değil aynı zamanda pozisyon bilgisi de istiyor. yani tek başınıza çok güzel hareketler yapıp her ortayı gole çevirebilirsiniz ama pozisyon alamıyor, oyunu iyi okuyamıyorsanız, sürekli yanlış yerde duruyor, ne zaman defans ne zaman atak yapacağınızı bilmiyor ve topu paylaşmıyorsanız çok büyük ihtimal maçları kaybedersiniz.

bu oyunun birinci kuralı çok fazla pratik yapmaktır. ikinci kuralı topu paylaşmayı bilmek ve bencil olmamaktır. üçüncü kuralı ne zaman nerede duracağınızı bilmektir. kalan kısım ise yeteneğinize bağlıdır.

ayrıca oyunun community'sinden de bahsetmeden geçemeyeceğim. ya bu kadar gıcık bir community olamaz. bir gol kaçırırsınız hemen "what a shot" derler, bir gol yersiniz hemen "what a save" derler. bana sorarsanız chat'i komple kapatın. bu sözüme kulak verin. chat'i komple kapatın ve bir daha açmayın. yoksa kendinizi tanımadığınız bir singapurluyla ağız dalaşına girmiş ve maçı 7-1 kaybetmiş bulursunuz.

intel

yıllar önce batmak üzereyken amd tarafından kurtarılmış, sonrasında ise bir numaraları işlemci üreticisi olmuştur. ancak bu başarı mallarını gereğinden pahalıya satma alışkanlığı kazanmıştır. şu anda amd'de olmayan bazı kendilerine has teknoojilere sahip olmaları ve düşük nanometre ile işlemci üretebilmeleri onları bir numara yapıyor ancak verilen paralar çok uçuk seviyelere gelmiş durumda.

ayrıca hyper-threading gibi göz boyamaya yarayan bir teknolojileri var ve az para ödeyim ama en iyisine sahip olayım düşüncesine sahip insanları çok kolay oltaya getirebiliyorlar. 4 çekirdekli ama 8 çekirdek gibi davranıyor diye insanları kandırıyorlar resmen. o sanal çekirdek yapısı %15-20 gibi bir performans artışı sağlamakla birlikte, yapılan bazı akademik çalışmalarda autocad gibi modelleme-simulasyon yazılımlarda performans düşüşüne bile sebebiyet vermektedir. ekstra 4 fiziksel çekirdeğin performansı ile sanal çekirdeğinki karşılaştırılamaz bile.

ancak transistör uzaklığı gibi işlemci performasını 1. derece etkileyen bir faktörden kazanıyorlar. bu sayede daha düşük clock hızlarıyla bile amd'nin yüksek clock hızlı işlemcileriyle baş edebiliyorlar. yine de bir sonraki işlemcim amd olacak.
Henüz takip ettiği biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler