alfanerd

Durum: 36 - 0 - 0 - 0 - 18.12.2017 19:15

Puan: 56 - Rütbe:

1 yıl önce kayıt oldu - 1.Nesil Yazar

steemit.com/@alfanerd

Ödemelerle ilgili önemli güncelleme!
  • /
  • 4

limbo

 resim


limbo bağımsız yapımların altın çocuklarından. playdead studyosundan bize armağan edilen 2d platform/bulmaca oyunu. oyunun hikayesi yapımcısnın demesiyle “kız kardeşine ne olduğunu öğrenmek isteyen bir çocuk arafa girer…” ve oyunumuzun başlar. oyunun sanırım bütün hikaye anlatımı bu. oyunda hiç bir metin ya da okumamız gereken kaynak yok, hikayeye ortasından dalıyoruz ve bundan sonra hikayenin ne olduğunu nasıl ilerlediğini anlamak bizim hayal gücümüze kalıyor. oyunun güzel, özgün özelliklerinden biri de bu. bir diğer özgün özelliği renk paleti. tamamen siyah ve beyazlardan oluşuyor ve bunu çok iyi uyguluyor. güzel ses tasarımını da bunun yanına ekleyince oyun sizi zaman kaybetmeden atmosferinin içine çekiyor.

bulmacaları biraz zor bulabilir ve sık sık ölebilirsiniz ki bu çok normal. bazı insanlar bu özellikleri beğenmeyebilir ama bunlarda limbo'yu limbo yapan özelliklerden. oyun zaten oldukça kısa olduğu için bulmacalar da kolay olsaydı oyunun değeri azalırdı diye düşünüyorum. oyuna kısa dedim ne kadar kısa olduğunu da söyle açıklayayım oyunları her detayını, her alanını kurcalayarak oynarım buna rağmen steam oyunu 3 saatte bitirdiğimi söylüyor. burada hemen şunu da belirteyim hem platform oyunlarında hemde bulmaca oyunlarında oldukça tecrübeliyimdir. belki o kadar tecrübeli olmayan arkadaşlar için oyun süresi 5 saate kadar uzayabilir.

oyunun steam fiyatı 18 tl türü seven insanlar için bu fiyat uygun ama hem oynayacak oyunsuz kalmadıysanız hemde türün o kadar da büyük bir seveni değilseniz indirim dönemlerini bekleyin zira oyun hiç bir indirim dönemini atlamadan hepsinde güzel güzel indirim alıyor.

to the moon

 resim


serinin yeni oyununun çıkışıyla beraber tekrardan aklıma gelen ve geldiği gibi kurup oynadığım freebird games stüdyaları tarafından yapılmış ender bulunan güzellikte bir oyun to the moon. oyunun grafiklerini retro grafiklerin modern yorumlanması oluşturuyor ve türü sevenlerinde de sevmeyenlerin de güzel bulacağı bir tarza sahip oyun. ama oyunu öne çıkaran unsur ne grafikleri ne oyun mekanikleri ne de başka bir şey. oyun tamamen hikaye bazlı bir oyun ve bunun hakkını fazlasıyla veriyor. mükemmele yakın müzikleri de bunun yanına ekleyince ortaya yemede yanında yat tarzında bir oyun ortaya çıkmış.

oyunda özel bir şirkete bağlı 2 doktoru kontrol ediyoruz. şirketimizin ölüm döşeğindeki insanlara hizmet sunuyor ve bu hizmet ise insanların hafızalarını değiştirerek geçmişte yaşadıkları pişmanlıktan hastaları kurtararak mutlu bir şekilde ölmelerini sağlamak. hikaye hakkında daha fazla şey anlatmak zaten kısa olan bu oyunu daha da kısaltacağı için bu kadarını yeterli buluyorum.

oyun hakkında eksi olarak söyleyecek birşey bulamıyorum açıkçası. parasının hakkını sonuna kadar veren güzel zaman geçirmelik bir oyun. oyun bittiğinde bu güzel hikayeyi yaşadığınız için hem mutlu oluyor hem de duygudan duyguya zıplıyorsunuz.

rise of the tomb raider

 resim


yıllardır tanıdığımız severek takip ettiğimiz lara ablamızın şubat 2016 çıkışlı yeni macerası. oyun her ne kadar 2 sene önce çıkış yapmış olsa da art arda aldığı geliştirme paketleri ile neredeyse her yıl dönülüp tekrar tekrar oynayabileceğiniz bir oyun oldu. ilk önce tomb raider'ın 20. yılı gelmesi şerefine aldığı büyük eklenti daha sonra da yakın zamanda aldığı vr eklentisi bu tezimin en büyük destekçileri. arada aldığı grafik geliştirmelerini saymıyorum bile burada zira onlar genel olarak konsollar için geldi. hemen not düşelim buraya *pc master race*

oyunun ne olduğunu bahsetmeye gerek yok diye düşünüyorum çünkü kendine oyuncu diyen herkesin lara croft'u tanıdığını hayatını nasıl sürdürdüğünü bildiğini düşünüyorum. bilmeyen genç arkadaşlar için kaba tabirle uncharted'ı.

hemen oyunun artı ve eksilerine geçeyim. oyunun grafikleri aşmış durumda hele ki sağlam bir sistem ve monitörünüz varsa 4k'nın zevkini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. ayrıca oyunu giderek açık dünyaya yaklaştırmışlar güzel olmuş. gerçi açık dünya dedim ama istediğimiz yere istediğimiz zaman gidemiyoruz o yüzden biz ona yarı açık dünya diyelim. dlc'leri sayesinde ana hikayeyi bitirdikten sonra tekrardan sıkılmadan oynayabileceğiniz modlar var oyunda. dlc demişken hemen eksi yönlerine geçeyim çünkü dlc ler artı kattığı kadar ekside katoyor oyuna. anlamsız şekilde ıvır zıvır bir sürü dlc ye sahip oyun ve bu hem iyi dlc'lerin hemde oyunun değerini düşürüyor benim gözümde. diğer bir eksi nokta olarak belirtebileceğim özellik ise oyunun hikayesi. biraz tırt bir hikaye maalesef, özgünlükten uzak ve oyunun yarısında sonunu tahmin edebiliyorsunuz. aynı (bkz:tomb raider) da olduğu gibi. sanırım hikayelerde biraz daha yaratıcı oldukları zaman unutulmaz bir oyun çıkaracaklar ortaya, bakalım bekleyip göreceğiz.

sonuca gelecek olursak macera oyunlarını seviyorsanız ve soğuklara aranız iyiyse oyunu kaçırmayın hemen edinin. buraya hemen bir ekleme yapmam gerekiyor ama hemen edinin derken oyunu şu anki steam fiyatından yani 89 tl'den almayın o paranın karşılığını verebilecek bir oyun değil çünkü ama indirim dönemlerinde 20 tl civarlarına iniyor, işte o zaman kaçırmayın.

divinity: original sin - enhanced edition

 resim


oyunu yeni bitirdim, bitirir bitirmez de hakkında düşündüklerimi yazmak istedim. hemen belirteyim ilk run'ım 90 saat sürmüş steam kayıtlarına göre, bu da size oyunun uzunluğu hakkında ufak bir bilgi olsun. gerçi ben "power user" sınıfına giriyorum ya da belki diğer bir değişle "mezarcı". ne demek bu? etrafta olan, gördüğüm her türlü sandığı, kutuyu, otu, boku açarım bakmadan geçmem, her şeyi alır altına çeviririm ne kadar önemsiz de olsa. bu oyun tarzı ister istemez oyunu uzatıyor ama en kötü ihtimalle koştura koştura bile oynasanız oyun size 70 saatlik bir deneyim sunacaktır.

oyun izometrik kameradan baktığımız, sıra tabanlı bir rpg ve türünün en iyilerinden, en başarılı örneklerinden. oyunda tamamen özgürsünüz. başlarken 2 tane karakter yaratıyorsunuz daha sonra isterseniz partinize 2 tane npc de ekleyebiliyorsunuz, istemezseniz onda da serbestsiniz eklemeden yolunuza devam edebilirsiniz. karakterlerin tüm özelliklerine siz karar veriyorsunuz ve bunu istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. değişiklik derken kılıç kalkan giden bir adamın eline "2 hand" bir silah vermek gibi değişikliklerden bahsetmiyorum, bahsettiğim değişiklik isterseniz kılıç kalkan olarak kastığınız ön cephe adamınızı oyunun ortasında healer'a çevirip cephe gerisine çekmek gibi değişikliklerden bahsediyorum. karakter yönetimde bile bu kadar sizi serbest bırakan oyun tabi ki oyun içi seçimlerde de son derece serbest bırakıyor sizi. öyle ki hikaye için kritik öneme sahip npc'ler dışında isterseniz herkesi öldürün, soyun, korkutun.... seçim sizin. oyun size seçenek sunmuyor tüm seçenekler en başta sizin kafanızda. ve tüm bunları isterseniz 2 kişi coop oynayarak da yapabiliyorsunuz.

oyunun kötü diyebileceğim taraflarına gelecek olursak. kamera açıları bazen insanı çıldırtma seviyesine geliyor. özellikle uzun bir oyun seansından sonra önemli bir savaşın ortasında kamera yüzünden karakterinizi saldırtmaya değil de yürütmeye başlayınca insanın sinirden gözü kararıyor. bunun bir diğer nedeni de oyunun biraz sor olması olabilir. hatta oyuna ilk girdiğimde her zamanki rutinim olan zor modda başladım oyuna ama daha ilk savaşın 5 dakikadan uzun sürmesi ve ciddi kayıp vermem bana ders oldu hemen başa dönüp zorluğu normale aldım, ona rağmen oyunun ilerleyen kısımları oldukça zor geldi. kötü özelliklere devam edecek olursak, benim için öyle değil ama başkaları için olabilir diye yazmak istiyorum, oyun sağlam derecede ingilizce istiyor. nereye elinizi atsanız bir hikaye, kime tıklasanız konuşmaya başladığı için ne olup bittiğini, neyi neden yaptığınızı anlamanız için dil bilginizin ortalamanın biraz üstünde olmasını gerektiriyor oyun. çok fazla da yazı okuyacaksınız şimdiden uyarayım. tabi bu türü sevenlere eksi olarak gelmeyecektir.

aslında hakkında söylenecek daha çok fazla şey var ama daha fazla uzatmak istemiyorum, birazı da yeni alacak olan insanlara sürpriz kalsın. bir şeyi görüp yapmaktansa kendi kendine keşfetmenin zevki farklı oluyor çünkü. seri ile serinin 2. oyunu ile tanıştım radarımda o vardı ama ona başlamadan birincisi de elden geçirilmiş enhanced edilmişken birinci oyun ile başlamaya karar verdim, iyiki de öyle yapmışım kesinlikle memnun kaldım verdiğim paranın hakkını aldığımı düşünüyorum ve rpg sevenlere tavsiye ediyorum zamanında kaçıranlar varsa dönüp tekrar baksınlar. parasının karşılığını aldım derken hemen şunu da belirteyim oyunun steam satış fiyatı bu yazıyı yazdığım dakikada 59 tl, bu parayı hak etmiyor oyun. ben indirim yakalayıp 18 tl'ye aldım.

tomb raider

 resim


ikonik bir isimdir. oyun dünyası ile haşır neşir olan herkesin kendisi ile bir anısı vardır diye tahmin ediyorum. aynı isme sahip 2013 yılında çıkan oyundan bahsetmek istiyorum.

aksiyon/macera oyunlarını sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun tomb rider 2013. seriyi hikaye olarak baştan başlatmış oyundur. bunu yaparken aynı zamanda seriyi modern oyun tarzlarına adapte etmiş, bu işi incelikle gerçekleştirerek can çekişen seriye can suyu olmuştur adeta. pc'nin uncharted'ı olma yoluna da böylelikle başlamış oldu.

hikayesinden bahsedecek olursak lara gene bildiğimiz lara. macera düşkünü, meraklı, araştırmacı yeni mezun bir arkeolog. bir gemi insanın tüm uyarısına rağmen binlerce yıldır dünyadan saklı kalmış bir japon efsanesini açığa çıkarmak için fırtınanın göbeğine sürdürüyor gemiyi ve gemimizin enkaza dönmesi ile başlıyor maceramız. girizgahını yaptıktan sonra şunu söyleyebilirim ki oyunun en büyük eksisi hikayesi. çok kötü diyemem ama orijinallikten uzak ve daha oyunun ortasına gelmeden sonu tahmin edilebilen cinslerden.

artılar

-zamanına göre güzel grafikler.
-oyunda mekanik çeşitliliği fazla, çatışmalarda değişik tarzlar denemenize izin veriyor.
-ve tabiki elinize aldıktan sonra bir daha bırakmayacağınız okunuz.
-fizik motorunun küçük güzellikleri

eksiler

-özgünlükten uzak hikaye
-tekrar oynanabilirlik kısıtlı

sonuç olarak oyunun indirimsiz fiyatı üstünden bunca yıl geçtikten sonra fazla fakat indirim dönemlerinde oyun 10 tl'nin altı gibi fiyatlara düşüyor. o fiyat bazı için kaçırılmaması gereken parasının hakkını veren bir oyun.

portal 2

 resim


efsane oyunlardan bu seferki konuğumuz portal 2. oyun tam anlamı ile mükemmel bir zeka ve bulmaca oyunu. 2 saat oynadıktan sonra aşığı oluyorsunuz. ama bu yazdıklarım gözünüzü korkutmasın oyunun hikaye modundaki bulmacalar kesinlikle çok zor, çok zahmetli bulmacalar değil sadece ince düşünülmüş bulmacalar.

hikaye olarak portal 1'den kaldığımız yerden devam ediyoruz desek yanlış olmaz. tamam belki timeline olarak birebir bıraktığımız zamandan devam etmiyoruz ama oyuncu bakış açısından portal 1 den hemen sonrasındayız demek yanlış olmaz. peki kaldığımız yerden devam edip ne yapıyoruz? takibi tekrardan aperture science tesislerinden kaçmaya çalışıyoruz çalışmasına ama başımıza bin bir türlü olay geliyor.

ilk portal oyunu valve tarafından adete bir deney, bir mini oyun olarak sunulmuştu bize. o yüzden oyun çok kısa, hikaye ve karakter açısından zayıf bir oyundu. ama bunlara rağmen çok sevildi, çok beğenildi ve bunu gören valve ikinci oyunu tam, bütün, eksiksiz bir oyun halinde bize sunmuş. bunu gerek hikayenin derinliği ve güzelliğinden gerek oyun evrenindeki karakterlerin artmasından gerekse oyun süresinden rahatça fark edebiliyoruz. bunlara ek olarak bu sefer sadece hikaye moduyla sınırla kalmamış valve. bizler için co-op modda eklemiş. 1 arkadaşımızla beraber daldığımız mod en az ana hikaye kadar iyi, hatta portal sayısı 4'e yükseldiği için belki daha bile zor. bunun yanında oyun tamamen mod desteği sunuyor bize. istersek kendi bölümümüzü tasarlayıp yayınlayabiliriz istersek de diğer insanların tasarladığı bölümleri deneyebiliriz. bu da oyuna neredeyse sonsuz bir oynanabilirlik katıyor.

teker teker artı ve eksilerini yazmayacağım oyunun zira oyun benim için tamamen artılardan oluşuyor eksisi bulunmuyor. bu artılardan bazıları söyle; çok güzel yazılmış ve işlenmiş hikaye, konuşmalar, mod desteği, coop desteği ve tabiki en önemlisi oyunun tamamen orijinal bir fikir olması. eksisi mi? eksisi yok, oyun ne vaad ediyorsa sonuna kadar veriyor hatta fazlası ile veriyor.

sonuç olarak bulmaca oyunları sevenlerin kesinlikle kaçırmaması gereken bir oyun. parasını kesinlikle hak eden muhteşem bir yapım. hatta indirim dönemlerinde öyle indirimler alıyor ki bir çay parasına düşünüyor.

unutmadan ilk oyun gibi bu oyunununda efsane bir credits videosu vardır, hemen izleme isteyenler için;

portal

 resim


the cake is a lie !

valve'nin devrim niteliğindeki bulmaca oyunu portal. bana kalırsa üretilmiş en orijinal fikirlerden birisi.

hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse kocaman bir laboratuvara kapatılmış olan karakterimizin kim olduğunu ve neden oraya kapatıldığını bilmiyoruz. tek bildiğimiz , yapay zekâlı bir robotun arkadan bize bir takım komut ve mesajlar vermesi ile bizim bir teste tabi tutulduğumuz. önümüze sunulan tüm bu bulmacaları çözmeye çalışırken yapay zekalı robotun arka planda kara mizah unsuru barındıran diyalogları , elimizde portal yaratabildiğimiz bir silah ve zekice hazırlanmış eğlenceli bulmacalar arasında koşturup duruyoruz.

artıları

-portal silahı ve mekanikleri
-oyunun mizahi tavrı
-eğlenceli ve düşündürücü bulmacalar
-müzikler

eksileri

-kısa oyun süresi

valve bu ilk portal younuna bana sorarsanız bir deney olarak baktı, piyasada tutup tutmayacağını denemek için teknoloji demosu gibi önümüze çıkardı. o yüzdendir ki oyun kısa ve hikayesi yüzeysel, detaylardan muaf. ama bunlara rağmen oyun gerçekten çok güzel ve bulmaca oyunlarına yeni bir soluk yaşattı, çıkışı ile birlikte bulmaca oyunlarına can suyu oldu. parasını tamamen hak eden güzel bir yapım portal.

oyunun bir diğer orijinal fikri ise credits ekranında bizleri karşılıyor. hemen izlemek veya hatırmak isteyenler için;

monochroma

 resim


monochroma türk yapımı oyun klasörümüzde bulunan bir oyun.

monochroma birbirine bağlı iki kardeşin yaşam mücadelesi verdiği bir öyküyü anlatıyor. en başta küçük kardeş yürüyemeyecek hale geliyor ve ağabey olarak biz de onu korumaya çalışıyoruz. oyunumuz bir platform oyunu. bulmacalar, kardeşimizi de koruyup taşıdığımız için bu yönde işliyor.
platform oyunu olduğu için hikayeden bahsetmeden direk artı ve eksilere geçmek istiyorum. oyunu görenler hemen ilk iş olarak limbo'ya benzetiyorlar ki haklılar türk limbosu diyebiliriz bence oyuna.

artılar

-grafikler göre güzel görünüyor. siyah, beyaz ver kırmızının kullanılımı çok iyi yedirilmiş.
-ses ve müzikler gayet başarılı.
-atmosfer gayet başarılı. oyunun yapısı gereği karakterler konuşmuyor ama buna rağmen atmosfer bizi içine çekiyor.
-türk yapımı olduğu için de küçük bir artı daha verelim

eksiler

-kesinlikle kontroller. karakter animasyonları reflekslere iyi tepki veremiyor. biraz hantal kalıyor.
-bulmacaların yapısı birbirine benziyor ve bir yerden sonra tekrar hissi çok yaşanır oluyor.
-oyunun süresi. maalesef çok kısa, tek solukta oynanıp bitirilen bir oyun. tekrar oynamak içinde achievement kovalamaktan başka neden yok.

sonuç olarak monochroma'yu indirimde bulursanız kesinlikle alın oynamasanız bile sektöre bir katkınız olur, türü seviyorsanız da zevk alarak oynarsınız. ama indirim dışında kişisel görüşüm oyun parasının karşılığını veremiyor. 30 tl bandında alınabilecek oyunlar arasında sonlarda geliyor.

iyimi.com

yeni bitcoin kampanyası ile girilen entry sayısında patlama yaşayan site. bu da kampanyanın ne kadar mantıklı olduğunun bir göstergesi sanırım.

herkese iyi kazançlar.

grim fandango

 resim


efsane!

hemen vikideki tanımını vereyim çünkü bence bu tanım neden bu oyunu alıp oynamanız gerektiğini tek cümle ile mükemmel anlatan bir tanım, oyun hakkında bilinmesi gereken her şeyi söylüyor bana göre.

"grim fandango başlıca tim schafer tarafından yazılarak 1998'de lucasarts tarafından çıkarılmış, sadece bilgisayar üzerinde oynanabilen, kara mizah ve neo-noir tarzında bir macera oyunudur."

detaylı olarak bahsedecek olursak grim fandango, manny calavera adında bir iskelet hikayesini anlatan bir point-and-click türünde macera oyunudur. oyun yaşayanların dünyası ile cennet/cehennem arasında kalan bir dünyada geçer. manny'nin görevi ölen insanların yaşarken yaptıkları iyiliklere göre değerlendirerek onlara cennete giden ulaşım paketleri satmaktır. bir gün meche isimli müşteri ile tanışır ve olaylar gelişir.

oyunun artılarından ve eksilerinden bahsetmeyeceğim çünkü bana kalırsa oyunda tamamen artı. ilk olarak 2000 yılında oynadım oyunu o zamanlar 3 cd'lik kapasitesi ile bize devasa gelen bir oyundu. tabi ingilizce seviyem o zamanlar sıfıra yakın olduğu için ne oyundan bişi anladım ne de ilerleye bildim, ilk bölümün başlarında dolanıp dururdum ama o bile bana büyük zevk vermişti. buradan da oyundan maksimum zevk almak ve oynayabilmek için ingilizce seviyenizin belli bir düzeyde olması gerektiğini anlamışsınızdır.

oyun zor. tam eski kafa puzzle oyunu ki bazı puzzle'ları çözmek için internete başvurdum yoksa oyun ilerlemiyordu. belki bu zorluk oyunun tek eksisi olabilir zira bazı puzzle'lar gerçekten de yok artık dedirtecek kadar zorlar.

son olarak şunu söyleyebilirim ki oyun parasına kesinlikle değen bir oyun. alın oynadıkça gülün, hatırladıkça gülün, bilen başka biri ile hakkında konuştukça gülün. gülmeniz kesilirse bir daha bitirin ve kaldığınız yerden devam edin.
  • /
  • 4

iyimi.com

bitcoin taleplerinizi, iyimi kullanıcısına bitcoin adresinizi özel mesajla bildirerek yapabilirsiniz. entryleriniz incelenip transfer gerçekleştirilecektir. bir ödeme talep formu da hazırlıyoruz böylelikle daha pratik ve hızlı şekilde transferler yapılabilecektir.

edit: artık ödeme eşiğini geçen üyeler porfil sayfasında görünecek talep butonuna basarak biriken bitcoinlerini talep edebilir.

Toplam entry sayısı: 36

dji spark

drone dünyasına giriş yapmak için mükemmel bir alet. fly more paketi ile almanızı öneririm çünkü ancak o zaman alacağınız keyif tam olur. kağıt üzerinde 15 dakika uçuş süresi dense de gerçekte 10-12 dakika gibi aralığınız oluyor ve tek batarya çoğunlukla yeterli olmuyor, hemen diğerini takıp devam etmek istiyorsunuz.

noctua nh-u14s

uzun süredir kullandığım efsanevi markanın çok memnun olduğum cpu soğutucusu.ürünün kutu içeriğinden gerekli tüm parçalar çıkıyor. bir adet piyasada bulunan yüksek performanslı macunlardan olan nt-h1, bir adet montaj için gerekli uzun bir tornavida, bir adet sticker, bir adet titreşim önleyici silikon padler, iki adet daha sonradan fan takmak için fan klipsi,bir adet voltaj düşürücü adaptör, bir adet nf-a15 pwm fan ve amd-intel montaj kitii kutu içeriğiyle beraber gelen parçalar.

bloğun boyutları biraz standartların üzerinde ve bu bazı kasalarda sorun yaratabilir.almadan önce ölçülere bakmakta fayda var. soğutucusunun yüksekliği 165mm,geniş ligi 150mm ve derinliği 52mm. bir adet fan eklenince derinlik 78mm ye iki adet fan ekleyince ise 104mm ye çıkıyor. bloğun ağırlıklıysa fansız 770g, bir adet fanla 935g, iki adet fanla 1100g. ürün güncel tüm platformları neredeyse destekliyor. intel tarafından uyum listesi lga2011, lga1156, lga1155, lga1150. amd tarafındaysa am2, am2+, am3, am3+, fm1, fm2.

noctua u14s epey dumur eden bir soğutucu oldu beni.elime aldığımda az çok performanslı olacağı gelmişti fakat bu kadar beklemiyordum. içinizden bu fiyata en kral çift kule soğutucu yada su soğutma alınabilir diyorsunuz ama ürünün sergilediği performans ve çift kule tasarımındaki soğutuculara denk ve doğal olarak fiyatıda o seviyede geziyor.mantıken düşününce aynı fiyata,aynı performans veren ve az yer kaplayan soğutucu varken sırf büyük bir soğutucu almak biraz ego tatminine kaçar. diğer taraftan çift kule tasarımlarının ram slotlarını işgal eden,montajı zorlaştıran, kasada bir iş yapcağınızda elinizi yırtan ve kocaman yer kaplayan metal zımbırtıdan kurtulunacağını unutmamak lazım.uzun lafın kısası ağa benim için para sorun değil yeter ki performanstan ödün vermeyim,ayrıca sessiz bir şey istiyorum ve öyle büyükçe bir şey olmasın diyorsanız u14s doğru adres.

playerunknown's battlegrounds

işin ustası tarafından yapılan son model bir battle royale oyunu. playerunknow arma 2 battle royale modundan beri bildiğimiz bir isim. o günden beri sürekli mod olarak yaptığı oyunun nihayetinde ayrı bir oyun projesi olacak şekilde çıkarıyor. daha çıkmadan rakiplerini neredeyse piyasadan silmiş durumda.

fakat şu sıralar büyük bir optimizasyon sorunu var oyunda onu da hallederlerse eğer early access falan bakmayın dalın oyuna.

tomb raider

 resim


ikonik bir isimdir. oyun dünyası ile haşır neşir olan herkesin kendisi ile bir anısı vardır diye tahmin ediyorum. aynı isme sahip 2013 yılında çıkan oyundan bahsetmek istiyorum.

aksiyon/macera oyunlarını sevenlerin kaçırmaması gereken bir oyun tomb rider 2013. seriyi hikaye olarak baştan başlatmış oyundur. bunu yaparken aynı zamanda seriyi modern oyun tarzlarına adapte etmiş, bu işi incelikle gerçekleştirerek can çekişen seriye can suyu olmuştur adeta. pc'nin uncharted'ı olma yoluna da böylelikle başlamış oldu.

hikayesinden bahsedecek olursak lara gene bildiğimiz lara. macera düşkünü, meraklı, araştırmacı yeni mezun bir arkeolog. bir gemi insanın tüm uyarısına rağmen binlerce yıldır dünyadan saklı kalmış bir japon efsanesini açığa çıkarmak için fırtınanın göbeğine sürdürüyor gemiyi ve gemimizin enkaza dönmesi ile başlıyor maceramız. girizgahını yaptıktan sonra şunu söyleyebilirim ki oyunun en büyük eksisi hikayesi. çok kötü diyemem ama orijinallikten uzak ve daha oyunun ortasına gelmeden sonu tahmin edilebilen cinslerden.

artılar

-zamanına göre güzel grafikler.
-oyunda mekanik çeşitliliği fazla, çatışmalarda değişik tarzlar denemenize izin veriyor.
-ve tabiki elinize aldıktan sonra bir daha bırakmayacağınız okunuz.
-fizik motorunun küçük güzellikleri

eksiler

-özgünlükten uzak hikaye
-tekrar oynanabilirlik kısıtlı

sonuç olarak oyunun indirimsiz fiyatı üstünden bunca yıl geçtikten sonra fazla fakat indirim dönemlerinde oyun 10 tl'nin altı gibi fiyatlara düşüyor. o fiyat bazı için kaçırılmaması gereken parasının hakkını veren bir oyun.

limbo

 resim


limbo bağımsız yapımların altın çocuklarından. playdead studyosundan bize armağan edilen 2d platform/bulmaca oyunu. oyunun hikayesi yapımcısnın demesiyle “kız kardeşine ne olduğunu öğrenmek isteyen bir çocuk arafa girer…” ve oyunumuzun başlar. oyunun sanırım bütün hikaye anlatımı bu. oyunda hiç bir metin ya da okumamız gereken kaynak yok, hikayeye ortasından dalıyoruz ve bundan sonra hikayenin ne olduğunu nasıl ilerlediğini anlamak bizim hayal gücümüze kalıyor. oyunun güzel, özgün özelliklerinden biri de bu. bir diğer özgün özelliği renk paleti. tamamen siyah ve beyazlardan oluşuyor ve bunu çok iyi uyguluyor. güzel ses tasarımını da bunun yanına ekleyince oyun sizi zaman kaybetmeden atmosferinin içine çekiyor.

bulmacaları biraz zor bulabilir ve sık sık ölebilirsiniz ki bu çok normal. bazı insanlar bu özellikleri beğenmeyebilir ama bunlarda limbo'yu limbo yapan özelliklerden. oyun zaten oldukça kısa olduğu için bulmacalar da kolay olsaydı oyunun değeri azalırdı diye düşünüyorum. oyuna kısa dedim ne kadar kısa olduğunu da söyle açıklayayım oyunları her detayını, her alanını kurcalayarak oynarım buna rağmen steam oyunu 3 saatte bitirdiğimi söylüyor. burada hemen şunu da belirteyim hem platform oyunlarında hemde bulmaca oyunlarında oldukça tecrübeliyimdir. belki o kadar tecrübeli olmayan arkadaşlar için oyun süresi 5 saate kadar uzayabilir.

oyunun steam fiyatı 18 tl türü seven insanlar için bu fiyat uygun ama hem oynayacak oyunsuz kalmadıysanız hemde türün o kadar da büyük bir seveni değilseniz indirim dönemlerini bekleyin zira oyun hiç bir indirim dönemini atlamadan hepsinde güzel güzel indirim alıyor.
Henüz takip ettiği biri yok.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler