usb-c

10gbps data transferine izin veren hızlı son model telefonların portlarında yer edinmiş (bkz:samsung galaxy s8), apple'ın aynı zamanda (bkz:thunderbolt 3) olarak belirttiği, herhangi bir (usb 2.0-3.0) gibi takma yönü olmayan yeteneği bol olan kablodur giriştir candır
usb bağlantı formatının fiziksel bağlantı arayüzlerinden birisidir.

usb type c kullanan bir cihaz usb 3.0 hızında çalışmayabilir. içindeki sistem gayette usb 2.0 veya 1.1 ol ası mümkün.

type c ayrıca güç aktarımı olarak da daha yüksek voltaj ve amper yüklerine müsade eder. böylece macbook cihazınızı type c soketli bir adaptör ile şarj edebilirsiniz.

usb type c aynı zamamda görüntü aktarımına da müsade eder. tabii bunların tamamı üretici firmaların tasarım kararına göre olur.
geleceğin teknelojisi.çoğu giriş usb-cye dönmüş durumda buna apple ürünleri de dahil.yakın gelcekte hdmi bağlatıları bile usb-cye döneceğini düşünmekteyim.
biraz daha yaygınlaşmasını heyecanla beklediğim usb bağlantı tipi. şu an kullandığım macbook'daki tek usb tipi olduğu için dönüştürücüsüz bir hayat düşünemiyorum. o dönüştürücüyü evde unutmak demek acı ve keder dolu bir gün demek adeta. hızlı ve güçlü olmasından ziyade düz bir insan olarak en çok tersi düzü olmayan bir tip olmasını seviyorum galiba.
geri uyumluluğu hiç olmadığı için yaygınlaşana kadar sıkıntı yaratacak olan standart. acil durumda önüne dört arkadaşından dört tane şarj kablosu gelen micro usb kullanıcılarını kıskanarak izlemek zorunda kalırsınız.
teknik avantajlarının yanı sıra şarj için telefona bağlanırken ne şekilde takıldığının önemi olmayan giriş tipidir. diğer bir ifadeyle, bu girişe sahip bir cihazı şarj edecekken kabloyu cihaza yanlış takma ihtimaliniz yoktur. her türlü olur yani :) büyük ihtimalle bir kaç sene içerisinde micro usb tipi kabloları neredeyse hiç kullanmıyor olacağız.
çin sağolsun yayılmasını sağladığı soket.

ilk olarak çinden getirdiğim telefonda gördüm bunu. kullanımı oldukça basit, iki yönlü de takılabiliyor. diğer ucu da aynı şekilde iki yönlü kullanılabiliyor. kısacası kolaylık budur kardeşim.

birçok insan özellikle yaşlılar telefona kabloyu sokarken uğraşıp duruyor. giriş yerini bozuyor. ne gerek var böyle maceralara.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler