uber

kongre nedeniyle istanbul'da olduğum bir vakit, arkadaşlara şekil yapmamı sağlayan bir hizmettir kendileri. arkadaşlarla toplantı sonrası bir mekana gitmeye karar verdik ve arkadaşlar klasik olarak taksi çağırmayı önerdiler. tam bir gün önce uber i indirmiştim telefonuma. ilk uberi'i önerdiğimde ön yargılı yaklaşıp hatta üstüne üstlük dalga geçtiler. bir kaç tuşa bastıktan hemen 10 dakika sonra kendimizi mercedes vito içerisinde deri koltuklarda yayılırken bulduk. tabi o sırada "thug life" pozunu verip sırıtma sırası bendeydi:)
taksi şoförlerinin neden karşı çıktığına anlam veremediğim uygulamadır. alacakları orta seviye bir araba ile plaka sahibine para vermek zorunda kalmadan kendi işlerinin patronu olabilirler. puanlama sistemi ile şoförler arası çürük elmaları da çok rahat ayıklayabilir meslek saygınlıklarını tekrar kazanabilirler.
geçtiğimiz ay ilk defa kullanma şansına sahip olduğum uygulamadır kendisi. gitmek için acelem yoktu ve sürekli gittiğim bir güzergah için taksi yerine uber kullanayım dedim. taksinin kaç para yazacağını bildiğim için hesaplamam kolay oldu, yaklaşık 5 tl fazla ücret ödedim uber'e.

aracı uygulama üzerinden çağırdım ve yaklaşık 5 dakika sonra beklediğim yere geldi. içi taksilere göre 10 kat temiz bir araç ve taksi şoförlerine göre 10 kat kibar bir şoför karşıladı beni. yolda sürekli gps üzerinden yolu takip etti şoför ve bir kez bile yol tarif etmeden, "abi şurada trafik var, şuradan gitsek olur mu?" şeklinde saçma cümleler duymadan tamamladım yolculuğumu.

gayet memnum kaldım bu deneyimden. uygulama üzerinden aracı çağırırken gösterilen ücreti ödedim ne bir eksik ne de bir fazla. umarım böyle devam eder.
taksicilerin protestolarla karşı olduğu platform.
aksine bende uber'i destekleyenlerdeniz. hiç kullanma fırsatım olmadı ama takip ettiğim kadarıyla en azından insan muamelesi görüyorsunuz.
program tam olması gerektiği gibi bizim ülkede büyük kar açıkladı. kibar bi şöför, temiz araç, dolandırılma derdiniz yok.
istanbul ve ankara'ya gittiğinizde kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederim.
yaz tatili için annemler yazlığa çağırdı, bastım gittim motorumla ablamlara (havaalanı yakınında oturuyorlar) hem motoru koyarım kapalı garaja hemde ulaşım kolay derken yeğenlerimi de görürüm dedim ve taksi çağırdık duraktan. 10-15 gün olmayacağım için hemen yakınlarda oturan kız arkadaşıma gidip valizimi de ondan alıp havaalanına geçecektim. benim yeğenler de biraz hareketliler, kaskı bırakmak istemedim, düşürüyorlar falan, onu da kız arkadaşıma veririm dedim. neyse ben gittim geldim tatile ve kask yok, her yere bakıyorum yok, ne ablamlarda ne kız arkadaşımda. takside unutmuşum o aceleyle, aradık adamları, 'bizde olsa verirdik, yok abi öyle bir kayıp eşya gelmedi, abi burda neler unutuluyor bir bilsen- birisi çocuk unutmuştu inanır mısın.' gibi cümlelerle benim kaskı hiç ettiler.. olan bana giren 2500 liralık kaska oldu.. über'de unuttuğum cüzdanımı adamın 1 gün sonra fark edip geri getirmesi olayı var bir de ama onu anlatmıyorum...
az da olsa eşya taşımak gibi bir derdiniz varsa uberxl gibi şahane bir çözüme sahip sistemdir. hem sizi çevrenize araba sormaya mecbur etmez hem de nakliyecilerle muhattap olmazsınız. ücret olarak da oldukça uygundur. size keyifle yolu seyretmek kalır.
an itibariyle arkadaşınızı davet ettiğinizde, ilk kez kullanacaksa 20 tl ucretsiz kullanım hakkı veriyor.
telefon numarası ve isimle kayıt oluyorsunuz.
uygulamaya girdiğinizde ekrana çıkıyor zaten arkadaşını davet et kısmı.
uber'in olduğu şehirde yaşayanlar için güzel kampanya.
her şehirde kullanımda değil bu arada.
ülkemiz tekelleşmeyi seven kıyak ve kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin memleketidir. hatırlarmısınız bir kaç sene önce istanbul'da servis şöförleri özel plaka sahibi olmak için ortalığı birbirine katmıştı trafiği kesmişti milletten bolca küfür yemişti. neden acaba? çünkü servis plakaları alıp servis sektöründe rekabeti yok etmek istiyorlardır böylelikle maliyeti yüksek servis plakasına efendi düzgün ve işini severek yapan düzgün bir insan kolayca erişemeyecek yıllarca başkalarının plakalarını kullanarak üç kuruşa yaşayacaktı. uber uygulamasına taksicilerin düşman olma sebebi de budur. adamlar rakip istemiyor müşterileri istedikleri gibi alacakları istedikleri gibi dolandıracakları bir düzen istiyorlar. taksimetre fiyatları istedikleri gibi artacak kendilerine muhtaç olan millet istedikleri parayı verecek yeni düzgün biri taksicilik yapmak isterse, ki o plakaya o parayı verebilecek insan zaten taksicilik yapmaz , üç kuruşa çalıştıracaklar. über uygulamasının neden mükemmel bir uygulama olduğunu anlatabilmişimdir umarım. istanbul'a şehir dışından gelecek olanlar mutlaka bu uygulamayı kullanın ama mutlaka sonra çok pişman olabilirsiniz. not: vakti zmanında piyerlotiden kurtuluşa 80tl ücret ile dolandırılarak götürülmüş biri olarak sayıları oldukça az olan taksici esnafını tenzih ederim.
yapılan açıklamaya göre 2017 yılında yaklaşık 4.5 milyar dolar zarar etmiştir. dünyanın bir çok yerinden yatırım alan uber böyle giderse pek uzun ömürlü olmayacağa benziyor.
ne zaman taksi ihtiyacım olsa uber kullanıyorum ve çok memnunum.her aşamasıyla normal taksilerden kat be kat iyi.
1)kısa mesafe uzun mesafe dinlemeden istediğiniz yere gidebiliyorsunuz.
2)vito aracın konforuyla ayrıcalıklı hissettiriyor.
3)saçma sapan taksicilerle muhattap olmuyorsunuz.
4)tabiri caizse "kazıklanmıyorsunuz"
  • /
  • 3

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler