uber

uber, elimizdeki telefonların insanların mesleklerine ve para kazanma şekillerinin ne denli değiştiğini gösteren uygulama.
iyi niyetin suistimal edilmediği ve taksicilik mesleğinin düzgün icra edilmesine yardımcın olan uygulama.
kullanın kullandırtın.
kendsine ait bir tane bile arabası olmayan amerikan menşeli taksi şirketi. tüm dünya'da taksiciler ve plaka sahipleri tarafından yoğun bir biçimde protesto edilmektedir. özetle denetimli korsan taksidir aslında.

new york'ta uber'den önce ve uber'den sonra diye bir ayrım mevcuttur. bu ayrımın sebebi ise uber'den sonra taksi plakasının değerinin 3'te 1'ine düşmesidir.
orijinal iş modeliyle bazısına göre devrimsel, bazısına göre korsan taksi olan uygulama. amerika'da lyft isimli bir rakibi de vardır.
uber istanbulda kullanabileceğiniz uber bir uygulama taksiye 30 tllik veya değişken mesafelere binmekten korkmayacaksınız. burada mesafeler arası ücret sabittir ve şoför sizle siz istemediğniiz sürecce iletişim kurmaz.
ayrıca yolculuğunuzu x5 , bmw , transporter gibi araçlarla tamamlayabilirsiniz.
yeni üyelere indirim mevcut
taksilerin dayanılmaz kirliliği ve şoförlerin bitmek bilmez sohbet çabaları çekilmez hale geldiğinden, benim için paha biçilemez önem kazanan uygulamadır. isterseniz farklı konumlardan kişi alımı yapabilir, kalabalık gruplar için bir yere giderken fazlasıyla rahat bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.
mutlaka ama mutlaka denenmesi gereken, istanbul taksicileri ile mücadelede bir numaralı etken olması gereken ulaşım imkanıdır.

kaba taksicilerle, kısa mesafe beğenmez, sigara içen, para üstü vermeyen, vergi kaçıran, fiş kesmeyen, yol bilmeyen taksicilerdense uber kullanırım en azından kafam rahat olur. çok düzgün olan ama neredeyse binde bir olan azınlık taksici kardeşleri tenzil ederek söylüyorum bunları tabi ama bindiğiniz bir takside yukarıda saydıklarımdan en az birinin gerçekleşme olasılığı çok yüksektir.

bir de en anlamadığım husus, taksicilerin übere en çok yüklendiği husus vergi meselesidir. sevgili taksici arkadaşım sen fiş isteyince surat asmıyor musun? yok demiyor musun? fiş istemeyen müşteriye fiş veriyor musun? günde kaç müşteri alıp kaç liralık fiş kesiyorsun? bunlara rağmen hala uber'i nasıl vergi kaçırmakla suçlarsın? ayıptır.

neyse efendim, uzun lafın kısası taksiden milyon kat daha rahat, kullanışlı ve kaliteli oluşumdur. gideceğim yere 10 lira fazla veririm (ki çoğu zaman kampanyaları ile vermem) ama huzur içinde giderim.
mutlaka ve mutlaka tüm dünyada olması gereken sistem.ankara da zaten seneler önce bu sistem uygulanıyordu.sanayide çalışanlar bilir bilinen boş mekanlarda yada arabalarını bekletirler ve gideceğini yönü insanlara söyleyerek diğer insanları da ücreti karşılığı bırakırlardı.hem kendileri tasarruf eder hemde diğer çalışanların akşam trafiğine kalmalarını engel olurlardı.

o binlerce liraya satılan taksi plakaları tarih olur simsarlık biter.ve adam akıllı taşımacılık yapılır.istanbul da havalimanında terör olayları olduğunda insanlara 250 300 lira fiyat çekenler bizim taksicilerimiz.
taksiciler savaş açtıkça daha da kullanasım gelen uygulamadır. içinde leş gibi sigara içilmiş pis kokulu taksilerden ve daha da kötüsü adam beğenmeyen taksicilerden sonra ilaç gibi gelmiştir. özellikle son 1 yıldır bindiğim 10 taksiden 8'inde ya tartışmak zorunda kaldım, ya tacize uğradım, ya azarlandım... şişli'den beşiktaş'a gitmek istersiniz yakın diye beğenmezler, karşıya geçmek istersiniz uzak diye beğenmezler. alırsa da yol boyu söylenirler. uber'de öyle bir problem yoktur. gideceğiniz yer belli, size gelen sürücü belli, ödeyeceğiniz para belli. araçlar pırıl pırıl. sürücüler her zaman çok kibar. şurda bırakayım da sen burdan yürü artık demezler bir de mesela. yürüyecek olsam niye taksiye bineyim en başta zaten? taksicilerden samimiyetle midesi bulanmış biri olarak anam babam gibi sarıldığım uygulamadır kendisi.
türkiyede bir dönem tekne ve helikopterle de ulaşım hizmeti vermeye başlamıştı. tekne fiyatları üsküdar kız kulesinden kuruçeşmeye kadar 250 tl civarı tutuyordu. sanırım çok tutmadığı için bu hizmeti kaldırdılar. fakat vito ve benzeri araçlarla kalabalık arkadaş grubuyla seyahet etmek oldukça ekonomik ve mantıklı oluyor. sürücüleri de yardımsever ve arkadaş canlısı.
türkiye'de tutunamayacaktır diyenler var. uber es kaza reklam yapsa ortada taksici kalmaz. hatta uber en büyük aranmasını taksicilerin eylem yaptığı gün aldı. biz bunda genelde mini van olanları kullanıyoruz ve uzun yolculuklarda bile kişi başına vurduğunuzda akbil ile aynı fiyata geliyor.
  • /
  • 3

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler