twitch

amazon şirketinin oyuncular için canlı yayın yapma imkanı sağlayan hizmeti.

reklam gelirlerinin yanı sıra izleyicilerden bağış alıp, abonelik gelirlerinden pay elde edebiliyorsunuz. belki de bu sebeple bir çok youtube fenomeni ufak ufak twitch'e taşınıyor.

https://www.twitch.tv/
imaqtpie, sivhd ve pewdiepie gibi yayıncı/youtuberların çıkış noktası olan canlı yayın platformu. türkiye'de de pek çok esporcu bir yandan da yayın yaparak bir şeyler öğretmeye çalışıyor. bunların yanında tabi pek çok da elle tutulacak içeriği olmayan, saçma sapan hareketlerle çocukların hayranlığını kazanan boş yayıncılar da var.

ilginç kısmı tüm dünyadaki kadın yayıncıların tandansı. genel olarak trend, dekolte kıyafetler ve sıfır oyun yeteneği ile "fiziklerinden" bağış toplamak. tümünü bu stereotipin içine katmayayım tabi, gayet yetenekli olan ve gerçekten oynadığı oyunun yayınını yapan kadınlar da mevcut twitch'te.
kişilerin canlı yayın açarak oyun oynadığı ve bağışlarla, aboneliklerle para kazandığı sistem.çok para kazanmanız için ya sağlam bir kitlenizin olması gerek.(sizi çok seven) ya da çok ünlü olmalısınız ki çok kişi izlesin.

kısacası kaliteli yayıncıları takip ettiğinizde oldukça keyif alacağınız bir platform diyebiliriz.
pewdiepie daha twitch yokken zaten ünlüydü.firmanın kökeni justin.tv ye dayanmaktadır.geçen sene amazona çok iyi bir fiyattan satılmıştır. aklınıza gelebilecek tüm oyunlar için yayın yapan birisi bulunmaktadır.burada da türk yayıncı ve izleyici kitlesi oldukça kötüdür.hearthstone ve dota 2 izlemek için hergün ziyaret ettiğim sitedir ayrıca.
cs go , pubg , lol turnuvalarını izleyebileceğiniz canlı yayın platformudur. geçmiş videoları da kaydedebilirsiniz. sizin kullanmanız da gayet kolay ama para kazanmak biraz zor tabiki. phantomlord vardı burada sürekli takip ederdim şimdi göremiyorum etrafta
oyuncuların online yayın yaptıkları seyircilerden bağış topladıkları sosyal platform.gerçekten emeğinin hakkıyla yayın yapanlar da mevcut olmakla birlikte online dilenciliğin nirvanasının da olduğu mekan.sanki eğlence ortamı gibi görünse de bazı yayıncılar bu işi profesyonel düzeyde bir iş olarak görüp güzel paralar kazanmaktadır.

işin temel özelliği
kaliteli ekipmanlara sahip olmak
(internet kamera bilgisayar vs)
içten samimi olmak
(seyirciyi en çok çeken etmen )
yeri geldiği zaman komik olmak
(şaklabanlıktan bahsetmiyorum onu yapıp pirim yapan da var o ayrı tabi)
oynadığı oyunda yeterli(temel) bilgi ve beceriye sahip olmak
yayıncılara özel ayarlanabilir içerikler cazibe katıyor. bağış sesleri, emojiler ve abonelik sistemiyle dönmektedir twich sistemi. yayıncıların birbiriyle olan rekabetlerini ve atışmalarını izlemek ayrı bir keyiftir.
tam bir vakit öldürücü site. zaten oyunlara ayırdığı vakitler yetmiyormuş gibi insanların oyun oynamadıkları zamanlarda da oyunlara bağımlı hâlde yaşamalarının nedenidir bu site. ayrıca kendilerini sevdiren yayıncılar, oyuncuların cebinden donate ve abonelik isimleri altında para da alabilirler.
kullanıcıya youtube'dan daha geniş imkanlar sunarken yayıncıya da youtube'dan daha iyi bir gelir sunan site. tam bir alan memnun satan memnun durumu var. bu da twitch'i her geçen gün daha canlı ve eğlenceli bir ortam haline getiriyor. tabii ki genel anlamda youtube'un rakibi değil ama bu sektörün bir ufak kolu özelinde youtube'dan daha başarılı.
ilk çıktığı zaman türkiye'de tutmaz, bizim internetimiz kaldırmaz, çamur gibi görüntü olur, kimse izlemez demiştim. kısmen haklı çıktım. gerçekten de iyi görüntü almak istiyorsanız 24 mbit ve üzeri bir bant genişliğine sahip olmanız gerekiyor. (24 yetmiyor pek ama)

haksız olduğum kısım ise, insanlar 360-480p görüntülerle canlı yayın izliyorlar. küçücük yazıların, efektlerin olduğu bir oyunu 720 bile zor kaldırırken 480p görüntüyle nasıl izliyorlar anlamıyorum. bu açıdan başarılı bir platform diyebilirim.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler