turnitin.com

tez yazan ödev sunan öğrencilerin korkulu ruyası.

net.

özellikle akademik çalışmalarda hazırlanan makalenin, tezin, ödevin intihal olup olmadığının kontrolü için denetimine tutulduğu ücretli ve üyelik esasına göre çalışan web sayfasıdır. yazdığınız akademik eserin daha önceden yayınlanmış eser ve kitaplar ile internette yer alan materyaller ile ne kadar benzer olduğunu kıyaslayan buna göre çeşitli yüzdeler verilen ve belirli bir yüzdenin üzerinde çıkarsanız çakmanıza sebebiyet veren web sayfasıdır.

bir çok üniversitenin üyeliği öğrencilerine kullandırma yönünde olup, akademik çalışma yapan öğrencilerin çalışmalarını teslimden önce kontrol etme imkanı varken, buna girmeden hazırlanan bir çalışmayı doğrudan teslim etmek ne denli akıllı mantıklı bir harekettir düşünmek, sorgulamak gerekir.
türk akademik ortamlarının ilahlaştırdığı bir site olsa da algoritmasının çaktığı defaatle görülmüştür. özellikle kod karşılaştırdığında aklını oynatır.

bu kadar tutulduğuna göre illa ki başarılıdır, zaten o kadar veritabanı oluşturduktan sonra belli seviyenin altına düşmesi de zor ama farklı dillerde yazılmış iki koda %80 benzerlik verdiğini gördüğüm gün turnitin ilüzyonu yıkıldı bende.

öğrenciyseniz bunun kulusunuz o ayrı da, karşı taraftaysanız bu arkadaşın verdiği sonuçları daha dikkatli değerlendirmenizde fayda var.
akademisyenler için hayati önem taşıyan, verilen ödevi wikipedia'dan aynın geçirmek suretiyle yapan öğrencilerin korkulu rüyası olan, öğrencilerin yaptığı alıntıları ve kaynak hırsızlıklarını raporlayan, güzel bir sistem.

tabii ki kandırılabilinir bu sistem, doçentlik tezinde dahi intihal olan akademisyenlerin ülkesinde bir doktora tez konusu olarak turnitin'i kandırma yolları görürsem şaşırmam.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler