türksat

2004 yılında türk telekom üzelleştirme sürecinde türk telekomda bulunan ulusal egemenlik kapsamındaki uydu yörünge pozisyonlarının hakları, yönetimi ve işletme yetkisine sahip olmak ve bununla ilgili yükümlülükleri yerine getirmek, adına kayıtlı ve diğer operatörlere ait uyduları işletmeye vermek ve bu alanlarda faaliyet göstermek üzere kurulmuştur. bu operasyon ayrıştırmasıyla uydu işletmeciliği türk telekom'dan alınıp türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme a.ş.'ye verilmiştir. türksat tamamı devlete ait bir şirkettir. türksat uydu haberleşme kablo tv ve işletme a.ş. devlet adına uydu işletmeciliği yapmaktadır. uyduların kontrol ve denetim hakkı da türksat a aittir. bünyesinde bulunan kablonet iştiraki internet sağlayıcısı çok kaliteli bir hizmet olmakla birlikte müşteriye verilen değer, hızlılık sorunsuzluk açısından bir numaradır.
ayrı bir şirket olarak kurulması 2004 yılında olsa da tarihi 1968 yılına dayanan bir kurum olan türksat, 3 tanesi ömrünü tamamlamış olan toplam 6 uyduyu hizmete sokmuştur.

merkezi ankara-gölbaşı'nda bulunan türksat yaptığı pek çok kurumsal işin yanısıra, son kullanıcıya da kablonet markasıyla uydu internet, kabloses markasıyla internet üzerinden telefon, teledünya markasıyla dijital televizyon platformu ve kablo tv yayını hizmetleri sunmaktadır. bir de son kullanıcıya satış gerçekleştirmese de uydudan izlediğimiz televizyonların da ev sahipliğini yapmaktadır teknik olarak.
evet eskiden olmayan göktürk uydusu gibi birkaç çeşit uydumuzu uzaya gönderen yerli şirketimizdir rampalar yurtdışında kazakistanda abd'de fırlatılmıştır o teknoloji olmadığından mı yoksa yörünge kaynaklı mı o konu hakkında bir fikrim yok tabii, ayrıca yayın akışını avrupa asya ve afrikanın bir kısmına da iletir uydularımız bununla birlikte tıpkı abd rusya gibi casus uyduları da fırlatmaktayız son gelişmekle beraber vatanımıza milletimize h.o

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler