tureng

(bkz:www.tureng.com) adresinden erişim sağlanabilen, belki de en başarılı online sözlük sayfasıdır. kelimelerin hukuk, askeri, ekonomi, günlük, deyim, medikal, siyasi, coğrafi karşılıkları gibi bir çok disiplindeki anlamlarını gösteren son derece kapsamlı bir sözlüktür. özellikle akademik araştırmaların ve öğrencilerin vazgeçilmezi olup, sık kullanılanlara eklenmesi gereken bir sayfadır.
online sözlük servislerinden biridir.kelimelerin anlamlarını birçok gruba göre ayırarak insanlara sonuçları sunar.yani son derece kapsamlıdır.yine de birşeyi çevirirken birkaç yerden doğrulamakta fayda var.sonuçta internet, neler değişir, neler değişemez bilemeyiz.ancak öğrencilerin vazgeçilmezlerinden biridir.
mobil uygulaması da hatırı sayılır derecede iyidir. türkiye’deki en iyi çevrimiçi sözlük sitesidir. takıldığımda kullanmak üzere telefonumda yüklü uygulaması vardır. severiz.
google çeviri ve benzerlerine nazaran en iyi çeviriyi yapan sitedir.genel kullanım yaygın kullanım ve özel kullanımlara göre kelimeleri ayırarak farklı anlamdaki çevirileri de sizlere sunar.tböylelikle hatalı çevirilerin önüne geçer.
teknik kelimeleri de sıkıntısız olarak çevirir.en sevdiğim özelliği ise budur.sistem biraz daha hızlı çalışsa daha verimli olacabilecek site.
kullanışlı bir mobil uygulaması vardır, ayrıca sözcüklerin söylenişini (sesletim) de amerikan, ingiliz ve avusturalya aksanı ile dinlemeye olanak sağlamaktadır, internet bağlantısı gerektirir.
cümle çevirme konusunda oldukça başarılı bir sözlüktür. her kelime için örnek cümleler kurar.
ingilizce kalıplar için eksta parantez yaptığıda olur. kesinlikle tavsiye ederim.
ingilizce hocamında telefonunda görmüşlüğüm vardır efendim.
her ne kadar mobil uygulaması arada sırada donukluk yaşatsa da tartışmasız ve rakipsiz en iyi online sözlük olup, hukuk, tıp, siyaset alanlarında çok başarılı tercümeler ve alternatifler sunmaktadır.

bir de önemli olan tureng aslında bir çeviri ofisidir ve ücretli bir şekilde çeviri hizmeti de vermektedir. fiyat olarak biraz yüksek olsa da verilen hizmet son derece kaliteli ve başarılıdır. özellikle mesleki tercümeler konusunda kapsamlı projelerde güven duyulur.
mesleki terimler sözkonusu olduğunda türkiye'nin tartışmasız en iyi sözlüğü. bu konuya özellikle eğildikleri çok belli.

ilk çıktığı dönemlerde sadece tıp konusunda bu imkanları sağlıyordu ama yıllar geçip veritabanları büyüdükçe diğer meslek dallarının terimlerini de hızla eklediler. teknik makalelerde kullanılabilecek bir kaynak oldu yani. umarım aynı şekilde devam ederler.
mobil uygulamasını sıklıkla kullandığım sözlük. en çok beğendiğim yanı aradığınız bir kelimeyi teknik, ekonomik, mühendislik, günlük kullanım gibi kategorilere ayırarak aradığınız en doğru anlamı bulmanız için sizi yönlendirmesidir. ayrıca sesli olarak ilgili kelimenin nasıl telafuz edildiğini de size göstermektedir.
bildiğim kadarıyla metin çeviri desteği olmasa da kelime ve deyim çevirilerinde en iyi ingilizce-türkçe sözlük.

mobil uygulamasında da 3 aksanla ingilizce kelimeleri dinleyebilirsiniz. arama sonucunda kelimenin tüm anlamları çıkıyor. kelime anlamına tıkladığınızda diğer ingilizce alternatiflerini görebiliyorsunuz.

chrome tarayıcılarda kullanabileceğiniz harika bir uzantısı mevcut. metinlerde seçim yaparak anında çeviri yapabiliyorsunuz.

android mobil uygulama ve chrome uzantı bağlantıları:

https://chrome.google.com/webstore/detail/tureng-anl%C4%B1k-%C3%A7eviri/cgkolfbocnhhanpdjhfjckfdnnfllmeo/related?hl=tr

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tureng.sozluk&hl=tr
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler