torrent

p2p veri transferi yöntemi. veri indirme hızınız, verinin diğer kullanıcılar tarafından ne kadar çok paylaşıldığıyla orantılıdır. torrentle bir veri indirirken o veri aynı zamanda diğer kullanıcılarla paylaşılır. türkçe içerikler bazen sınırlı olsa da popüler uygulamalar, diziler, filmler bulmak için en iyi yöntemdir.
ınternet hızlarının yükselmesiyle ve kota sorununun çözülmesiyle altın çağını yaşıyor.. artık internet cafede kimse oyun film yükleniyor herkes evinde kahve elinde indirmesini yapıyor.. gerçekten teknolojinin edilmesine sebep oldu torrent her ne kadar yasa-dışı olsa da
çoğu insanın düşündüğünün aksine aslında legal olan bir teknolojidir. legal olmayan şey ise torrent ile illegal içerik indirmektir. illegal içeriği nereden ne şekilde indirdiğinize bağlı olmaksızın zaten suçtur.

torrent ise birlikten güç doğar, paylaşmak güzeldir mantığıyla çalışan bir sistemdir. sizin indirmek istediğiniz bir veriyi "eğer varsa" daha önce indirmiş ve "paylaşıyor (seed)" durumda kişilerden parça parça çeker. böylece tek bir kaynağa yüklenmez, sunucu rahatlar, kaybolan bir parça ya da çekilemeyen bir parça da başkasından temin edilir. böylece sorunsuz bir şekilde indirme işlemi tamamlanır.
torrent tamamen açgözlülük demektir.
1-2 kere oynayacağın 50 gb'lık oyunu tüm interneti sömüre sömüre indiriyorsun ve bunu yaparken özellikle yurt öğrencileri çok mağdur oluyor. tamamen aç gözlülük demek istiyorum. zaten hızlı indirmesinin sebebi interneti kendine çekmesinden kaynaklanıyor. adam bilgisayarına 2000 filmlik arşiv yapıyor ama neden. sende günümüz insanları gibi internetten izlesene güzel dostum. zaten hızlı indirmesinin sebebi interneti kendine çekmesinden kaynaklanıyor.
internet sömürmesi hakkında @akdeniz başka nickli yazarımıza katıldığım önerme öğrenci yurdunda ,odamızda bir arkadaşımız 15-17 mbit hızında filmler ,p***o arşivleri ,oyunlar indirirken biz youtubedan 240p ile müzik bile dinleyemiyorduk ,hatta sözlüklere bile giremiyorduk sonra ne mi oldu? gerisi format dışı :)
eskisi kadar popüler olmadığını söyleyebilirim.kullanıldığı alanlara bakarsak; müzik, film, oyun, programlar için kullanılmaktadır. apple music, spotify sağladığı kolaylık sonrasında insanlar müzik için torrent kullanmayı azalttığını söyleyebilirim.benzerini filmler için netflix,apple tv ;oyunlar için steam, ps+ gibi üyeliklerin yaptığı aşikar.geriye kalan program içinse zaten genel kullanımda çok küçük bir yüzdelik dilime sahip olduğunu da belirteyim.
torrent akk olduğu dönemde film müzik indiğimiz seed to seed mantığna dayalı bir paylaşım programı.siz içeriği indirirken aynı zamanda seed eden diğer kullanıcılar sizin indirme limitinizi belirliyordu.bazı torrent siteleri yasallık sebebiyle kapatılma kararı alındı.halen sabit ip ile yılın belli başlı zamanlarında yada referans yöntemiyle alım yapan kaliteli torrent siteleri mevcut fakat dizi filmle ilgili çok fazla sitelerin çıkması torrent kullanımı oldukça azalttı.
fakat yüksek çözünürlüklü filmleri sitelerden izlemek hala keyif verdiğini düşünmüyorum.o yüzden torrent e devam :)

en kullanışlı programı ise u torrent olduğunu düşnüyorum
ülkemizde vizyona girmeden haftalar önce torrente düşen yabancı filmler oluyor. yabancıda torrentten bedavacı , yerlide ise sinemada para verip izlemek tercihim olmuştur. kaliteli yerli yapım sayısı az olduğu için dandikleri torrentten indirmeye devam :)
bilinenin ve burada yazılanların aksine torrent bir ağ protokolüdür. orjinal ismi bittorrent ve p2p paylaşımı mümkün kılar. bugün bitcoin ağı da bu torrent protokolü üzerinden çalışır.

geçmişi edonkey hatta napster'a dayalıdır.
bu teknolojiye sadece yurtta kalırken internete giremiyoruz deyip açgözlülük şeklinde bu sistemi yorumlamak vizyonsuzluktan tutun da cahilliğe kadar uzanan sıfatlar topluluğunu üzerinde barındırmaktır. download-upload hız farkının çok olduğu ülkemizde doğru düzgün keyif vermemektedir ama dünyanın taa öbür ucunda upload edilmiş içeriğe bu ağ üzerinden erişmek bugünün teknolojisine yön vermiştir. yukarıda belirtenler olmuş bitcoinin kullandığı sistem de aynıdır.

teknolojik olarak kullanımında bir problem olmamakla beraber içerik olarak korsana müsaittir. fakat önüne geçmek de pek mümkün gözükmüyor. filmleri basanlar, oyunları kıranlar olduğu sürece kullanılmaya devam eder.
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler