tor

the onion routing in kısaltmasıdır aslında tor. engelli sitelere takip edilemez şekilde girilmede kullanılır. bir aralar yasaklanacağı söylenmekte idi ama son durum ne oldu bilmiyorum. bir de deepwebde dönen tonla zararlı hal bunun üzerinden dönmektedir. pek bulaşılmaması gereken tarayıcı çeşidi denebilir kısaca.
engelli sitelere gizli bir şekilde girmenizi sağlayan web tarayıcı.(ne kadar gizli tartışılır.) en kötü noktası oldukça yavaş çalışmasıdır.hem web browser yavaş çalışır hem de internet inanılmaz yavaşlar. geçenlerde açığı bulunda diye haber çıktı ancak birkaç gün sonra açığı kapatmışlar sanırsam.bu tarayıcının ünlenmesinin sebebi ise deepweb sevdasıdır.
browser üzerinden yapacağınız işlemlerde yeterince gizlilik sağlar. işleminiz önce ara terminallere aktarılır daha sonra çıktı alınır. böylelikle sizin terminaliniz değil son terminal verici olarak gözükür.
tor project adiyla sunulan bu browser hackerlarin en cok kullandigi internet tarayicisi olarak adlandiriliyor. nedir bu browserin ozelligi derseniz ilk olarak takip edilememezligi.
yanilmiyorsam her 30 dk'da bir ip adresinizi otomatik olarak degistiriyor. fakat 30 dk bekleyemem derseniz de bir tikla saniyeler icinde ip adresinizi degistirebilirsiniz. ıp adresleriniz fransa, brezilya, almanya, isvec, amerika gibi ulkelerimde dahil oldugu ulkelerden saglaniyor. vpn isleriyle ugrasmadan direkt bu browserdan istediginiz siteye girebiliyorsunuz.

takip edilemez dedim ama sitelerinde ustune basa basa uyardiklari birkac onemli nokta var. microsoft office programlari, pdf dosyalari acikken bu browseri kullanmayin diyor. ya da bilgisayariniziin internet baglantisini kesin. ve ne kadar cok yayarsaniz bu browseri, takip edilememezligi artar deniliyor.
bu browserdan yeterince verim alamayacaginiz birkac site bulunuyor elbet. mesela internet bankaciligi kullaniyorsaniz, bankanizin bulundugu serverlar bu browser uzerinden girmenizi tehdit olarak algilayip giris yapmanizi engelleyebilir, hatta bloke bile edebilirler.
ayrica son zamanlardaki bitcoin borsalari da bu tur browserlardan girisi kabul etmiyor. cunku dedigim uzere takip edilemediginden bir hacker atagi olarak gorulebiliyor.

entrymi kapatmadan once bu tarayicinin bir diger en onemli ozelliginden daha bahsetmek istiyorum. bu browserdan bilgisayariniza virus bulasmiyor. ozellikle film ve oyun sitelerinden yayilan virusler bu browserin standart guvenlik duvarini bile asamiyorlar. ya da cok cok nadir asiyorlar. ınanilmaz bir koruma sagliyor.
kullanin, kullandirin..
bir işlem yaptığınız zaman bunu çeşitli sapmalara uğratıp sizin yerinizi gizli tutmayı başaran browser.

gizlilik olayında zirvedir. daha iyisi yok gibi bir şey şu an. daha doğrusu bizim bildiklerimize göre daha iyisi yok.

dahası çalışma şekli başkadır. düz linklerle değil farklı linklerle işlem yapılır. deep web denilen tabiri bizlerin kısmen görmesini sağlayan araçtır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler