tivibu

türk telekom'un iptv hizmeti. basitçe ifade edersek özel ağı ve kutusu üstünden internet üstünden televizyon yayını sağlayan bir platform diyebiliriz.

benim gibi televizyonu olmayanlar için önemli olan şu ki, pc üstünden izlenebileceği gibi web tarayıcı ve mobil versiyonları da mevcut. bu hizmetleri ev paketinden ayrı ve daha uygun fiyata satıyorlar. özellikle pc üstünden çalışan versiyonundan oldukça memnunum.
ilk 2 ay ücretsiz şeklinde bir kampanya ile çıktıkları için, piyasaya çıktıklarında deli gibi talep vardı. ancak yaşanan sorunların üstesinden bir türlü gelemediler. dahası insanlara daha kullanmadıkları bir ürün için kullanım ücreti yansıttıkları için epey başı ağrımıştı ttnet'in.

aslına bakarsanız piyasaya ilk çıkan ve arkasında büyük firma desteği olan ilk iptv denebilir. o dönem "çanak anten olmadan televizyon izlemek, kötü hava şartlarından etkilenmemek" fikri harika bir fikirdi. peki sorunu neydi?

öncelikle alt yapı kesinlikle müsait değildi. o zamanki ismiyle ttnet, daha evlere vaad ettiği internet hızını veremezken, hd yayını internetten izlettirmeye çalıştı. e haliyle başarılı olamadı. bu da çok kötü bir ün daha kazanmasına sebep oldu. büyük merakla evlerine tivibu alan insanlar, daha 1 kere kullanamadan kaldırıp atmak zorunda kaldı. belki planlı bir çıkış ile, gerçekten hd yayını desteleyebilecek hızları verebildikleri bölgelere vererek başlasalardı, muhtemelen tivibu bugün çok daha iyi yerlerde olacaktı.

peki nedir bu tivibu? daha önce anlatıldığı gibi bir iptv hizmeti. bildiğiniz televizyonu internet üzerinden bir cihaz vasıtası ile izleyebilmenizi sağlıyor ( ev versiyonu için ). yayınları bilmem kaç saate kadar geri sarma, önceki yayınları izleyebilmek gibi özellikleri çok başarılıdır. yine kiralama seçenekleri olan ücretli veya tamamen ücretsiz dizi / filmler de mevcuttur.

eğer ev versiyonunu kullanıyorsanız internet kotanızdan harcamaz. kendine ait ayı bir ip adresi üzerinden çalışır ve normal internet hızınızı etkilemez ( bazı yerlerde internet hızını yükselttiği de söylenir. belki yayın verebilmek için hattı iyileştiriyorlardır). tekrar ediyorum, bu söylediklerim ev versiyonu için yani televizyona bağladığınız kutu şeklinde olan kullanım içindir. tivibu web veya varsa mobil bu anlattıklarımın dışındadır.
paralı platformunu ve içeriklerini deneyimlemediğim için yorum yapamayacağım fakat turksat uydusu üzerinden şifresiz yayın yapan tivibu spor kanalı gerçekten iyi. kaliteli programlar ve kaliteli yorumculara sahip. haftasonlarında şifresiz kanaldan hollanda ligi , rusya ligi ve portekiz ligi karşılaşmalarını yayınlıyor olması önemli bir artı.
türk telekom tarafından sunulan dijital tv platform hizmetidir. 2010 yılında yayına başlamış olup 2015 yılında uydu yayınına geçmiştir. uefa liglerinin yayın haklarını elinde bulundurmaktadır. zamanında süper ligi de almaya çalışsa da digiturk az farkla daha yüksek teklif vermiş ve 5 sene daha yayın haklarını elinde tutmaya devam etmektedir. 2017 de ki abone sayısı 545.000 civarındadır. uydu da 350.000 olup toplamda 895.000 abonesi vardır. sunduğu cihazların markaları ise motorola,vestel ve airties tir. 100 den fazla kanala sahip olan tivibu ttnet aş ye aittir.
en basit paketinde hiçbir yabancı kanal bulunmayan, bildiğimiz türk kanallarının dışında bolca yerel kanal barındıran örneğin kontv gibi, haber kanallarını 6 ekrana bölüp vermesiyle tek bir kanal görüntüsü veren, yayını internetten alan küçük kutulu tv sistemi. çok televizyon izleyen biri değilim ama dikkat çekici tek bir kanal bile barındırmaktadır. en çok tlc yi izlemekteyim.
hem web paketinde hem de evde kullanılan settap box ile internet paketi kotasından yemediği gibi internetin arızalanmasında durumunda bile 10 lu ip blogundan çalıştığı için kesintisiz hizmet alabilirsiniz. modem üzerinden kullanıldığında durdur izle özelliği mevcut iken çanak anten üzerinden bu hizmet mevcut değildir.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler