tidal

müzik stream servisi. ve eskilerin hi-fi firması.

android, ios gibi mobil ortamlarda ve windows , mac gibi desktop cihazlarda ayrıca web üzerinden çalışan bir müzik servisi. deezer ve spotify gibi rakiplerinden ayıran ise mastering seviyede olan ses kalitesi.

spotify ve deezer maksimum 16 bit 44 khz desteklerken tidal master seçeneği 24 bit 192 khz e kadar destekliyor. eğer sanatçının yüksek kalitede stüdyo kaydı varsa dinlerken farkı hemen anlaşılıyor. yabancılardan sting ve queen de denedim. hakikaten cd kalitesi ve üzerinde ses sağlıyor. yerlilerden kayıt kalitesinin yüksek olduğunu bildiğim mabel matiz, hüsnü şenlendirici ve kayahan gibi kişilerde direk cd kalitesi sunuyor.

şu sıralar network player gibi cihazları transport olarak kullanıp pahalı dac cihazları lambalı amfilerle kullanan odyofiller var.

yani büyük üstadların bile burun kıvırmayacağı bir servis bu.

en büyük handikapı özellikle yerli kayıtlarda seçenek az. kayahanın bile bir kaç albümü var. bu sıkıntı aşılır ve aylık ücreti azalırsa bütün cd arşivini sildirecek kadar ciddi.
dünyanın en ünlü müzisyenlerinin kendi kurdukları müzik paylaşım sitesidir.
the avengers of the music lakabını almıştır. baya ünlü destek vermiştir. beyonce, jay z, madonna, rihanna gibi.
kurulumunda ki en büyük olay spotify'dır. spotify'ın telif haklarını ihlal ettiğini düşündükleri için bu oluşuma gitmişler. ücretsiz üyelik yok ve bence bu kesinlikle olmamalıydı. full premuim üyelik mevcut, fiyatlandırma premium üzerinden gelişiyor. saçma.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler