thinkpad

şuanda bu satırları x230 modelinden yazdığım efsanevi laptop serisi. son kullanıcıdan ziyade, şirketler için üretilen profesyonel bilgisayarlar olması sebebiyle son derece dayanıklı kasaları ve acayip rahat klavyeleri vardır. ekranları herhalde 190 derece filan açılabilmektedir. sıradan laptoplar gibi, menteşeleri iki ay sonra gıcırdamaya başlamaz.

piyasaya ilk çıktığına ibm etiketi taşıyor olmasına karşın, ibm'in bilgisayar departmanı lenovo tarafından satın alındığı için yoluna lenovo thinkpad olarak devam etmektedir.

başlıca rakipleri dell latitude ve hp elitebook gibi seriler gösterilse de, pek çok kullanıcı arasında laptopların macbook'lar ve thinkpad'ler olarak ikiye ayrıldığı, gerisinin tırıvırı olduğuna dair inanışlar vardır.
thinkpad, lenovo tarafından geliştirilen bir dizi dizüstü bilgisayar ve tablettir. lenovo, 2005 yılında bölünmeyi ve markayı satın alıncaya kadar ıbm tarafından tasarlandı, geliştirildi ve satıldı. thinkpads, minimalist, siyah ve kutu tasarımı için 1990'da endüstriyel tasarımcı richard sapper tarafından modellendi ve bu tasarım geleneksel tasarım konseptine dayandı. tasarımcısı richard sapper bu cihazı siyah bir puro kutusu kadar basit ve açıldığında bir "sürpriz" sunan dev olarak tanımlamıştır.

bu çizgi ilk olarak thinkpad'in babası olarak adlandırılan arimasa naitoh liderliğindeki japonya'daki ıbm yamato tesisinde geliştirildi. ilk thinkpad'ler ekim 1992'de piyasaya sürüldü ve on yıl içinde yenilikçi sayıldığı için ıbm için büyük bir başarı olmuştur.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler