telsim

bir donem turkcell'in en buyuk rakibi olan, uzan ailesinin gsm sirketiydi. 542 2xx xx xx seklinde devam eden telefon numaralari bir zamanlar ciddi bir karizma unsuruydu.

cem uzan, motorolla'yi telsim vasitasi ile kaziklamiati. motorolla bir sure sonra iflasin esigine gelmis, mobil piyasadan cekilmis ve islemci uretmeye yogunlasmistir. belki de telsim'in motorolla'yi kaziklamasi sayesinde gunumuz bilgisayarlarini kullanabilmekteyiz. bu olay sirasinda motorolla 2.5 milyar amerikan dolari civarinda zarar etmistir.

cem yilmaz'li, fatih terim'li, yilmaz erdogan'li gayet yaratici ve kaliteli reklamlari vardi. rakibi turkcell'in ise nil karaibrahimgil'in ozgur kiz oldugu ve hic sevemedigim reklamlari vardi. telsim reklamlarinin tam antitezi gibiydi o reklamlar.

2000-2001 sezonu forma sponsorlugu bedeli karsiliginda galatasaray'a belki de turkiye'ye gemis en buyuk golcu olan mario jardel'i almisti bu sirket. ayni sezon fenerbahce'ye de forma sponsori olmustu ancak bir oyuncu almis miydi hatirlamiyorum.

daha sonra ise cem uzan'in siyasete atilmasi sonrasinda olayli bir bicimde tmsf'ye devredilmis, oradan da vodafone'a satilarak vodafone olmustur. ama benim icin halen telsimdir.
90'lar sonu-2000'ler başı türkiye'sinin en şaşalı holdinginin en büyük yatırımı olarak, açtığınız her kanalda, okuduğunuz her gazetede, sokakta attığınız her adımda karşınıza çıkardı telsim. cem yılmaz'lı reklamlarının birinde cem yılmaz kendisinin yaşlı halini oynuyor ve torununa gençliğindeki telsim maceralarını anlatıyorken "o zaman telsim'in rakipleri var, şimdiki gibi tek başına değil!" diyordu.

telsim'e birkaç sene sonra tmsf tarafından el konuldu, ardından satıldı. sahibinin akıbeti herkesin malumu, hala ünlü bir insan bilindiği üzere. çok sert bir ekonomik kriz sırasında ünlü yıldızlara milyon dolarla saçan o şaşalı holdingin en meşhur markası da, yeni sahibinin ismini aldı.

bildiğimiz anlamda telsim hayatına veda etse de, buna rağmen telsim ismi aslında ölmemiştir. kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti'nde telsim hala bulunmaktadır. bölgenin özel durumundan dolayı uluslararası markalar burada resmi olarak çalışmak için farklı isimler kullanabiliyor. bölgeye gitmişiliği olanlar ismini hiç duymadıkları, ama bütün ürünlerini tanıdıkları hamburgercileri görerek buna şahit olmuştur örneğin. bu sebeple vodafone, kktc'deki hizmetini telsim adıyla sunmaktadır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler