telegram

bir mesajlaşma uygulaması. kanal ve grup fonksiyonları olarak whatsapp'tan daha iyi. örneğin kullanıcıların cevap yazamadığı sadece sizin yayın yapabildiğiniz kanallar var. birçok kanal var her türlü konuda. edebiyat, resim, müzik, hayvan fotoğrafları gibi.

bir de sticker'lar var ki kullanıcıların fotoğraf ve resim dosyalarından kendi emojilerini yapması olayı. bunlar da çok iyi oluyor. ben birkaç arkadaşla kendi sticker'ımı yaptım atıp atıp eğleniyoruz.

bir de bilgisayardan kullanım için whatsapp gibi telefona sürekli internet bağlantısı gerektirmiyor. bu açıdan telefon interneti olmadığı zamanlarda daha avantajlı.
en iyi ve hızlı mesajlaşma programlarından. whatsapp ile karşılaştırıldığında çok daha iyi özelliklere sahip. en önemli özelliği bana göre kanal açmak veya kanala abone olmak. özellikle kripto para piyasasını takip edenler arasında oldukça popüler. kanallara katılarak bot ile otomatik mesajlar alabiliyorsunuz. ayıca web üzerinden de çok performanslı çalışıyor.

arkadaşlarla artık whatsappda grup açmak yerine burada grup açarak haberleşiyoruz. inanın daha keyifli ve performanslı.
mesajlaşma programları arasında en iyisi uzun zamandır kullanıyorum güvenlik testlerinden en iyi şekilde geçen gizliliği ön planda tutan bir platform bu özelliği bile en iyi olmasını sağlıyor giderekte yaygınlaşıyor bir whatsapp kadar belki çok popüler olmayabilir çünkü halkımız bir şeyi benimsedimi kolay kolay bırakmıyorlar ama telegramı bir kere kullandımı bırakamıyor herkese tavsiye ediyorsun.
bir başka sevdiğim özelliği yüksek megabaytlık videoları karşı tarafa atabiliyorsun.
ilk çıktığı zamanlarda daha çok rus ırkından olan insanlarda gördüğüm ancak zamanla avrupalılarında mesajlaşmak için kullandığını gördüğüm uygulamadır. çevremde bunu kullanan türklerin genel olarak daha güvenli olduğu gibi bir kanıya kapılarak kullandığını gözlemlediğim bir mesajlaşma uygulaması. bitcoinle ilgilenenler buradaki grupları mutlaka takip etmeliler.
varlığını öğrendikten sonra neden insanların hâlâ whatsapp kullandığını anlamadığım, mesajlaşma programı.

hızlı, güvenilir, whatsapp’a gelen çoğu özelliğe zaten çoktan sahip olmuş bir programdır aynı zamanda.

hızlı olmasını kendiniz de ölçebilirsiniz.

güvenilirdir çünkü biriyle konuşmak istediğiniz zaman numaranızı vermenize gerek yok. kullanıcı adı alabiliyorsunuz. ve gizli sohbet açabiliyorsunuz, süreli fotoğraf yollayabiliyorsunuz. ve daha niceleri.

başından beridir mesaj silme, vb. uygulamaları da var içerisinde.

grupların kapasitesi neredeyse sonsuz ve grupların birçok özelliği var.

bot yazabiliyorsunuz. kodlama bilmenize gerek kalmadan, günlük işlerinizi hâlledebileceğiniz botlar yapabilirsiniz.

temalar mevcut. ister yapılmış temaları kullanın, isterseniz de kendiniz tema yapın. yine kod bilmenize gerek yok. renk paletinden renk seçerek yapıyorsunuz, evet bu kadar da basit.

yaklaşık 2 senedir kullanmaktayım.
sade, hızlı ve kullanımı kolay anlık mesajlaşma uygulaması. kanal oluşturup var olan kanallara katılabiliyorsunuz. örneğin bir haber kanalı olabilir. böylelikle haberleri daha kolay takip edebilirsiniz. botlar sayesinde anket vb. uygulamalar oluşturabilirsiniz. bir baskasiyla konuşmak için telefon numaranız yerine kullanıcı adı vermeniz yeterlidir. whatsapp'ta olduğu gibi abidik gubidik hikaye özelliği falan yoktur. şifreli konuşmalar ve süreli gönderiler sayesinde çok daha güvenlidir.
sözlüğümüzün de artık telegram kanalı var, duyurularımızdan anında haberdar olabilmek için katılın: https://t.me/iyimicom
telegram daha çok dijital paralar ile ilgili sinyallerin döndüğü grupları barındıran, ıco (ınitial coin offering) air drop larına ev sahipliği yapan grupların oluşturulduğu bir chat uygulamasıdır.
steemit'te hakkında şöyle bir yazı yazmıştım.

sık kullananlar "he yaa" deyip çıktığına göre biz bize devam edebiliriz. telegram aynı whatsapp gibi bir "instant messenger" yani anlık mesajlaşma uygulaması. fakat whatsapp'ın aksine oldukça akışkan ve sürüsüne bereket özellikle dolu. peki ne bu özellikler?

güvenlik
mesaj şifreleme meselesini bu tarz uygulamalar arasında ilk düzgün ele alan uygulama oldu telegram. hatta bu konuda o kadar öncü oldu ki diğer bütün rakip uygulamalar taklit etme ihtiyacı duydu. fakat onu da dostlar alışverişte görsün diye yaptılar denebilir. whatsapp'ın uçtan uca şifreleme yöntemi çevrimiçi çalıştığından, bu işi sunucuları üzerinden yapıyor. yani şirket dilerse sizin şifreleme yapmanızı sunucu müdahalesi ile engelleyebilir. telegram ise p2p (kişiden kişiye) doğrudan bir teknoloji. yazışmalarınızı telegram çalışanlarının bile görme şansı yok!

akıcı ve kolay kullanım
yağ gibi akıyor meret. takılmıyor etmiyor. pirupak bir arayüz, tıkır tıkır çalışan bir sistem.

masaüstü ve web uygulamaları
tüm platformlarda mevcut macos, linux, windows, ios, android. ayrıca web tarayıcınızdan ya da masaüstü uygulamadan kullanınca şarjınızı sömürmüyor, hatta hiç etkilemiyor. bu çocuk size daha n'apsın!?

döküman yollama
diğer uygulamalarda ara ki bulasın bir özellik. pdf, ofis dökümanı artık ne varsa gönderiyor. ayrıca dosya boyutu sınırlaması yok.

grup üye sayısı
telegram'ın üst sınırı 200. bu sayısı whatsapp'ta 100 ile sınırlı.

kanal yayınları
en önemli özelliklerinden biri de bu zaten güvenlik sayesinde ilgiyi üzerine topluyorken bir de sınırsız sayıda üyenin katılabileceği kanallarının olması ve buradan yayın yapılabilmesi oldukça ilgi çekiyor. bu özelliği sayesinde kripto mecralarında io, token süreçleri ve bazı piyasa takip yayınları özellikle telegram'ı tercih ediyor.

ücret
whatsapp'ın aksine ücretsiz bir uygulama. whatsapp yıllık 1 dolar gibi bir ücret alıyor. tabii o da pek bi para değil o ayrı ama türk usulü bir hesapla kullanıcı sayısı çarpı 1 dolar eşittir...

çıkartmalar
en özgün özelliklerinden biri çıkartmalar. istediğiniz tepkiyi istediğiniz şekilde verebiliyor. isterseniz kendi görsellerinizden ya da arkadaşlarınızınkilerden eğlenceli çıkartmalar yapabilirsiniz.

daha neler neler
uygulamanın mesajınızı süreli göndermekten, özel video mesajlara kadar birçok başka özelliği daha var. kripto piyasaları hakkında biraz bilgisi olan herkes rastlamıştır. birçok geliştirici de telegram kullanıyor. hatta bazı telegram kanalları üzerinden altcoin projeleri yürütülüyor vs.

kullanıcı yaygınlığı bakımından whatsapp'ın gerisinde kalsa da benim de dahil olduğum gibi bazı arkadaş gruplarının kullanması halinde çok şen şakrak bir uygulama olabiliyor.

neyse konuyu çok dallandırmayayım, uzun yazı okumuyorum, size de okutmayayım. hadi açın whatsapp'ınızı da arkadaşlarınızla yazışın :d
kar amacı gütmeyen android ios ve windows phone uygulaması olan kullanıcıların kanallarda fikirlerini beyan edebildiği whatsapp uygulamasının popülerliğini yıkmak için yola çıkmış fakat geniş kitlelere ulaşmayı başaramamış anlık mesajlaşma uygulamasıdır.
  • /
  • 4

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler