tamagotchi

90'ların fenomeni nam-ı diğer sanal bebek. oyun demek istemiyorum çünkü özünde yapılan şey bir evcil hayvana sanal ortamda bakmak. bunun içerisinde onu düzenli beslemek, ihtiyaçlarını gidermek ve hatta oyun oynamak gibi aksiyonlar var. ilgisiz kalan sanal hayvanınız hastalanabiliyor hatta ölebiliyordu. popüler günlerinde japonya'da ölen tamagotchiler için mezarlıklar bile kurulmuştu.

2017 içerisinde orijinalinin aynısı modellerin yeniden çıkacağı gibi bir bilgi yayıldı ama sonrasında herhangi bir ürün çıkmadı sanırım. merak edenler, özleyenler için app store ve google playde indirilebilir versiyonları mevcut.
tamagotchi'nin o dönem önemli noktalarından biri, bugün bakınca garip gelse de, onu sürekli yanımızda taşıyor olma zorunluluğu ve dahi sorumluluğuydu. değil çocukların, yetişkinlerin bile büyük çoğunluğunun cep telefonunu 24 saat yanında taşımadığı bir dönemdi bu. gerek yoktu çünkü, cep telefonunda eğlence namına hiçbir şey yoktu ki. ev telefonunun taşınabileniydi sadece. nokia'nın yılan oyunu bile çıkmamıştı daha.

tamagotchi, insanların sürekli yanlarında bulundurmak zorunda olduğu bir şeydi. bu da ona gerçekten onun hayatı bize bağlıymış hissini kazandırıyordu. nitekim uyanık bir tamagotchi, temel ihtiyaçlarını gidermediğiniz takdirde birkaç saat içinde piksel mezarlığına gidiyordu.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler