substratum

2017' nin şubat ayında çıkan bir altcoin olan substratum kullanıcılarına monero gibi gizliliğe önem vermek yerine sansürsüz olarak her içeriği kolayca paylaşabileceği, ulaşabileceği paylaşım başına para kazanabileceği bir yapı sunmakta. kısaltması sub olan substratum'un internet adresine buradan https://substratum.net/ ulaşabilirsiniz. sub'un piyasa değeri $0,651542 usd olarak işlem görmektedir. yatırım tavsiyesi midir? bence tavsiyedir.
nedense bu coin için çok umutluyum. arkasındaki kişiler, pazarlamaları ve websitesi ile oldukça güven veriyorlar. kuruluş amaçları da cabası. şu an itibariyle 1.06 dolardan gidiyor. daha fazla güvenilirlik ve web hosting masraflarını azaltıp dünya hosting hizmeti pastasından biraz pay alabilmek. binance'den alabilirsiniz, sanırım yarısından fazla sub coinlerinin alım satımı binance üzerinden dönüyor.
intenet sitelerini -veya trafikleri- nodelara bölerek hem kullanıcıların bilgisayarları ve bandwithlerinin bir kısmını bu nodelara vererek subs kazanmalarını, hem de sitelerin bu nodelarda paylaştırılarak merkezsiz bir internet deneyimi sunmayı vaad eden projeleriyle heyecan yaratan insanların currencyleri.

bugün alpha 1 ve alpha 2 denemelerinin başarıyla sonuçlandığını, public beta'nın da "yakında" yayınlanacağını duyurdular. yavaş yavaş ve attıkları adımlardan emin olduktan sonra hareket ediyorlar gibi bir izlenimleri var şu anda. zira verdikleri vaad çok iddialı ve buna karşı cephe alan, yapılamayacağını iddia eden ve sistemde açık bulmak için canını dişine takanlar -en başta da hükümetler- olacaktır. bu noktada community desteğiyle birlikte substratumun güzel işler başarmasını umut ediyoruz.

bu noktada ilk akla gelen sıkıntılardan birisi, paylaştırılmış nodelardan geçen kişisel bilgilerin güvenliği olacaktır. bu bilgilerin man in the middle türü saldırılara, snifferlara yakalanmadan süzülmesi gerekiyor olacak. özellikle bu noktada çıkabilecek bir sıkıntı, gerek tüm ağın güvenliğini, itibarını gerekse kullancılarını kişisel bilgilerinin güvenliğini etkileyecek ve son kullanıcının ileri vadede benzer projelere temkinli yaklaşmalarına sebep olacaktır.

işbu noktada aslında adım adım, yavaş yavaş ilerleyişi, geleceği açısından daha mantıklı ve daha gerekli olandır.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler