star wars the old republic

star wars evreninde geçen bir mmorpg.

asıl seriden yaklaşık 3600 yıl önce, knights of the old republic zamanından ise 300 yıl kadar sonrada geçmektedir.

aydınlık ve karanlık taraftan karakterlerle oynanan oyun, gerek 4 kişi girilebilen flashpointlerle, gerek daha büyük partilerle girilen operation'larla olsun sizlere star wars evrenini keyfini yaşatmaktadır. bunun yanı sıra hikayenin lineer ilerlemesi ve karakter levellamak için wow kadar farklı opsiyon sunmaması oyunun en büyük dezavantajı.

2014 senesinde 6 ay kadar oynadım. star wars hayranlarına tavsiye ederim.
2012 yılında ilk çıktığında oynamaya başlmaıştım. "founder" title'ına sahiptim ve bazı ayrıcalıklarım vardı daha geç başlayanlara göre. oyunun grafikleri bir kere birçok online oyundan daha iyi, onu söylemek gerek. zaten star wars gibi döneminin en iyi grafiklerine sahip filmleri yapan bir firma (lucas arts) ile bioware'in ortaklığından kötü grafikler çıkması beklenemezdi.

oyunun güzel yanları sadece grafikleriyle sınırlı değil. level atlama olayını basit yapmışlar ve birden fazla son elvel'a ulaşma seçeneği sunmuşlar. isterseniz hikayeyi oynayarak level cap'e ulaşabilirsiniz. isterseniz sadece pvp maçları yaparak (böyle daha hızlı hatta) ulaşabilirsiniz.

pvp maçları demişken, sıradan pvp maçları olmuyor. benim bıraktığım zamanlar 3 farklı harita vardı. bunlardan en sevdiğim hutt ball'du. kısacası olay biraz amerikan futboluna benziyor ve bir topu rakibinizin sahasına geçirmeye çalışıyorsunuz. tabi ki bunu yaparken birbirinizi kesiyorsunuz. ciddi ustalık isteyen bir oyundu. itmeli-çekmeli skill'leri olan kişiler çok olduğu zaman inanılmaz komik şeyler ortaya çıkabiliyordu.

peki oyun niye önce p2p'den f2p'ye döndü? bir kere oyundaki denge iyi sağlanamamıştı. bu bütün oyuncuları rahatsız ediyordu. özellikle agentlar ve marauder'ler inanılmaz güçlüydü. 1 saniyede rakibini öldürebiliyorlardı. benim bıraktığım zamanlar max can 28k iken marauder max 27k vurabiliyordu. böyle iş mi olur. ne olduysa ne dediysek düzeltemediler ve insanlar çok sinirlenip bıraktı oyunu. ben de bıraktım, 2014 senesinde. o günden beri de oynamıyorum. ama arkadaşlarım alırsa tekrar ben de alırım.

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler