ssh

ssh telnet protokolünden sonra daha güvenli hale getirilmiş uzaktan erişim protokolüdür ve linux camiasında default remote management protokolü olmuştur. tcp/22 portu üzerinden default çalışsa da bu güvenli değildir. ssh kullanacak kişi önce ssh port'unu değişmeli ardından ssh yapacak source ip adreslerini access vermeli gerisini drop etmeli ve son olarak root login hatta komple user login iptal edip sadece ssh key üzerinden login erişimi vermelidir.

bunun dışında ssh için gui arayanlar ssh port'larını ip adreslerini root şifrelerini bir dosyaya yardımcı programa kaydedenler e-mail ile atıp kendinde tuttuğunu zannedenler linux bir makineye root ile ssh üzerinden default login olanlar bu gözler neler neler gördü.

bunu yapanlara çok önemli ve gizli kritik seviyede bir sunucunuz varsa teslim etmeyin. yani farzedin ki siz bana gizli bir hazinenin yerini söylüyorsunuz bu kafamda ama kağıda yazıp riski arttırıyorum çünkü kaybedebilirim kağıdı ve durmuyorum başka public bir ortamda da bu kağıdı tutuyorum.

e hadi gel hazineyi koru?

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler