snapchat

2011 yılında 3 tane stanford üniversitesi öğrencisi tarafından kurulan anlık mesajlaşma ve fotoğraf gönderme uygulaması. gönderilen mesaj ve fotoğraflar açıldıktan sonra bir daha gelmemek üzere silinir, bu açıdan farklı bir mesajlaşma uygulamasıdır. son zamanlarda genç nesil arasında oldukça popüler hale gelmiştir ve değeri milyarlarca doları bulmuştur. story olayını ilk getiren uygulamadır.
2012 yılında başlayıp sonra tekrar 2012 yılında kullanmamaya başladığım mesajlaşma ve fotoğraf telefon uygulamasıdır.

son 1-2 senedir popülerliğini kaybetmiş durumda, tamamen altında yatan sebep instagram. instagram bu 1-2 senelik bölüm içerisinde sürekli snapchat özelliklerini (ç)aldı. artık siz hangisini anlamak istersiniz. önce hikaya özelliği getirildi, en son hikaye efektleri özelliği getirildi. zaten sc şirketi her geçen gün değer kaybediyor. tahminimce snapchat yakın zamanda satılır.
çıktığından birkaç sene öncesine kadar inanılmaz başarılı olan ancak bir süre sonra tıkanan uygulama.çok hoş bir amaçla çıktı. gönderilen fotoğraflar, mesajlar v.b. bir kez görülebiliyor.bunların üstüne efektler ekleyince insanlar deli gibi snapchat kullanmaya başladı, çok başarılı oldular.ancak birkaç yıl önce facebook'un instagramı satın almasıyla oldukça büyük bir düşüşe geçtiler.facebook snapchatte ne varsa instagram'a eklemeye başladı.(efektler, bir kez görünebilen mesajlar, hikayeler v.b.) sonucunda snapchat bu duruma geldi.
sahipleri tarafından zamanında facebook'a satılmadığı için ölmekte olan uygulama. her geçen gün bir özelliğini araklıyorlar. hikayeler, kamera efektleri vs artık instagram, whatsapp, facebook gibi uygulamalara da geldiği için ve snapchat buna yargı yoluyla bir engel koyamadığı için her geçen gün kullanıcı sayısı azalmakta. hatta instagramı bırakıp snapchat'e geçen ve snapchat'i çok çok aktif kullanan tanıdıklarım bile artık instagram'a geri döndü. burada paylaşıyor hikayelerini, köpek efektlerini.
sahipleri zamanında akıllı davranıp satmadıklarında zuckerberg in intikamı acı olur diye arkadaşlarla paylaşmıştım..şimdi ne yapsak ne etsek diye düşünüyorlardır ama bence iş işten geçti..story modunu artık hesap makinesine bile getirecekler neredeyse..
bu allah'ın belası uygulama yüzünden whatsapp, facebook ve instagram devamlı olarak anlık hikaye paylaşan insanla dolmuştur. bunun yüzünden artık kimse anı yaşamamakta, anı paylaşmanın derdine düşmüştür.
instagram ve facebook'a hatta ve hatta whatsapp'a gelen story özelliklerinden sonra eski cafcaflı durumunu kaybeden application'dur. eskiden günde 30-40 gişinin gönderi yaptığı snapchatte şu anda günde 1 veya 2 kişi gönderi paylaşmaktadır.

bir de program ilk çıktığında ekran görüntüsü alınması durumunda uyarı vermesi ve gönderilerin yalnızca bir kez görüntülenebilmesi (1+1) nedeniyle cinsel içerikli paylaşımların sık yapıldığı, sadece bunun için açılan hesapların bulunduğu bir platformdu.
instagramın son hamlesinden sonra özelliklerini kaptırmış olan uygulamadır. kim dışarı çıkıyorsa en ufak fırsatında paylaşıyor. evde kalıyorsanız biraz can sıkıcı ve pek samimi de gelmiyor bana bu uygulama bu arada karşılıklı sürekli iletişim halinde olmak isteyen arkadaşlar için birebirdir. bitmoji özelliğiyle haritada kim nerede ve ne zaman online olmuş takip edebilmenizle beni biraz korkutan uygulama.
bilindiği üzere en büyük numarası, gönderilerin kaybolması. fakat gönderilen resimlerin saniyeler içinde değil, snapchat sunucularında bir aya kadar kalabileceği varsayılarak kullanılması gerek. bu ilk öğrenildiğinde ufak çaplı bir infial olmuştu ama üstünden zaman geçtiği için hatırlatmakta fayda var. ayrıca snapchat'in kendi sitesinde, hangi tür gönderilerin ne kadar süre kalacağına dair açıklamalar var:

https://support.snapchat.com/en-US/a/when-are-snaps-chats-deleted
kullanmadığım ve kullananların da ne akla hizmet kullandığına anlam veremediğim telefon uygulaması. yani bir insan neden bütün güzel anılarını arkadaşlarının yanında merhaba bile demediği bir dolu insanla paylaşmak ister benim aklım almıyor bu işi.

yani ortaçağda bir insanın piknik yaptıktan sonra kapı kapı gezip piknik yaptığını ve çok güzel bir gün geçirdiğini bütün komşularına anlatması ne kadar komik olurduysa bu uygulamayı kullanan insanların yaptıkları da aslında o kadar komiktir.
  • /
  • 2

Bedava Bitcoin KampanyasıÜyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler