siri

apple'ın cep telefonu ve tablet ürünlerinde bulunan bir yapay zeka web yardımcısı. ses ve yazı komutlarıyla çalışır ve sizin talimatlarınızı yerine getirip sorularınıza cevap verir. her jenerasyonda daha da akıllı bir hale gelmektedir.
apple şirketinin oluşturduğu sesli komuta cevap verip belirli uygulamaları açan yada kullanıcıya internet üzerinden bilgi sağlayan teknolojik yazılım.görme engellilerin telefonu rahatlıkla kullanabilmesini sağlıyor.aynı zamanda akıllı telefonlar için iphone ayıran en önemli özelliklerden de biri.google bir benzerini yapmaya çalıştı ama başarılı olduğnu düşünmüyorum.
ios 11le beraber kullanım deneyimi oldukça kötü konuma gelmiştir.özellikle yıllardır konuşmadığın insanı aramak için izin istemesi çıldırtır.
apple şirketinin geliştirdiği, piyasaya sunduğu sesli asistan.aldığı komutları yerine getirir, sorduğunuz sorulara cevap verir ya da internetten o konu hakkında bilgi toplar ve size sunar.

ios 11 ile beraber birçok kullanıcının şikayeti artmıştır.çoğu kullanıcı siri'yi kullanamıyor bile.
trip atıyor arkadaş, bildiğin trip atıyor.

os: merhaba siri
siri :merhaba
os: sen hiç ateşböceği gördün mü ?
siri: üzgünüm, anlayamadım.
os; sen zaten ne zaman neyi anladın ki?
siri: peki...

telefonun tuş kilidini açmak ya da kapatmak haricinde, wifiyi,hücreseli kapatabileceğiniz, alarm kurabileceğiniz, hatta rehberden isim aratabileceğiniz ios uygulamasıdır.
maalesef ki türkçe siri türkçe uygulamalar ile çok ama çok başarısızdır. özellikle alexa gibi benzerinin amazon entegre ürünlerle yapmış olduklarını görünce insanı sinirlere sevk eder. ancak amerika ve diğer ingilizce konuşulan, app bakımından nispeten daha gelişmiş ülkelerde çok güzel işler yapan bir arkadaştır.
türkçesini de başarılı bulduğum asistan arkadaş. mükemmel değil tabii ki, pek makara da yapamıyor ingilizce yaptığı gibi ama temel komutları sektirmeden yerine getirebiliyor. bir iki ekstrası da var, apple music kullanıyorsanız güzel şarkı açar mesela. zamanla daha da geliştirilecektir illa ki.
apple markasının ses tanıma teknolojisini kullanarak oluşturduğu program. sesli arama, mesaj hatta "hey siri, bu müziğin ismi ne" dediğinizde biraz dinledikten sonra şarkının bilgilerini dahi sizinle paylaşması gibi bir çok güzel yanı bulunmakta olup sonradan çıkarılan ve henüz kısmi olarak kullanılan windows'un cortana'sına göre kat kat iyi işler çıkarıyor
kullanışlı bulduğum yazılımsal zımbırtıdır.

siri alarm kur, siri hatırlatma kur, siri şunu bunu ara, siri bu nedir, siri şunu aç şunu kapat gibi özelliklerini kullanıyorum yalnızca. en işlevsel şekilde kullanıyorum açıkcası ve sirinin bence en güzel özelliği bunları yapması. dertleşenler var ama ben hiç yapmadım. hiç bir telefon firması siri kadar gelişmiş yazılım yapamadı hala. samsung yaklaştı ama bi siri değil hala.
sesli komut özellikli ios komut alıcısıdır tabii ülkemizde başka alanlarda kullanımı daha yaygındır :) telefonunuzu daha hızlı ve kolay kullanmanızı sağlayan sanal robot da diyebiliriz kendileri için ayrıca ben de arkadaşlık yapmadım değil kendileriyle :)
  • /
  • 2

Üyelik Sözleşmesi | Genel Kurallar | Duyurular | İstatistikler